W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
– Na takich torfowiskach można znaleźć rośliny nazywane reliktami polodowcowymi, czyli są to rośliny – pamiątki po okresie zlodowaceń. Reliktem polodowcowym jest bagno zwyczajne, bażyna czarna, czy rosiczka pośrednia – mówi leśnik Dorota Rząska-Lis.
– Bardzo często w Polsce te obszary mokradłowe występują w splątaniu z lasami, od tych lasów są zależne, ale lasy jednocześnie są zależne od nich – mówi Mateusz Stopiński z Nadleśnictwa Toruń. – Retencjonują wodę, zatrzymują ją. Wszędzie tam, gdzie jest woda obserwujemy większą różnorodność biologiczną, bogatszy wachlarz gatunków i to nie tylko gatunków pospolitych, ale też tych gatunków najrzadszych. Mówimy o różnych rzadkich storczykach, rosiczkach, zdarzają się nawet gatunki grzybów, które występują w symbiozie wyłącznie z określonymi gatunkami torfowców i nigdzie indziej ich nie spotkamy.
W celu ochrony torfowisk leśnicy współpracują z naukowcami. Nadleśnictwo Gołąbki będzie, np. korzystać z wód z kopalni kruszywa wapiennego, o czym mówi Weronika Wróblewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
– Woda z tej kopalni trafia wprost do rzeki Noteć, natomiast naszym celem jest to, żeby ta woda nie trafiała bezpośrednio do rzeki, tylko żeby zasilała zbiorniki retencyjne, przepływała do lasu i ubogacała to miejsce – mówi Weronika Wróblewska. – Chcemy wodę z kopalni zatrzymać w tym lesie.
Dodaje, że podobne działanie kilka lat temu udało się z powodzeniem zrealizować na terenie Nadleśnictwa Rytel, w bardzo cennym przyrodniczo miejscu.
– Było tam coraz mniej wody, więc oczyszczono koryto rzeki Orla, wykonano szereg prac i dzięki temu to miejsce, tak cenne przyrodniczo, zostało ożywione. Do koryta rzeki Orla wróciła woda i z tego jest wiele korzyści przyrodniczych dla tego cennego miejsca.
2 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
Więcej w relacji Roberta Erdmanna i TUTAJ
Zobacz także
Badania: To, co jemy wpływa na przebieg zakażenia COVID-19
2021-06-09, 06:05Osoby niejedzące mięsa i peskatarianie lżej przechodzą zakażenie COVID-19. Dlatego te diety mogą być traktowane jako forma ochrony przed ciężką postacią COVID-19 - wynika z przeprowadzonych w sześciu krajach badań. Czytaj dalej »
Badania: Osoby z COVID-19 mają cięższe udary mózgu niż te z ogólnej populacji
2021-06-08, 09:08- Wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg - wynika z badania, które publikuje pismo „Stroke”. Ponadto, w grupie z COVID-19 stwierdzono również większy odsetek młodszych osób… Czytaj dalej »
20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, czas na kolejne wakacje w kosmosie!
2021-06-06, 17:08W 20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, kolejni chętni przygotowują się do podróży w kosmos. Sprzedaż biletów rozpoczęły firmy założone przez znanych miliarderów: Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona… Czytaj dalej »
Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
2021-06-03, 13:10Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej. Czytaj dalej »
Eksperci o możliwych powodach zakrzepicy po szczepionkach wektorowych
2021-05-30, 20:30Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, niemniej przyczyny tych zdarzeń wymagają wyjaśnienia - podkreślają polscy naukowcy i w swojej publikacji w czasopiśmie naukowym „Vaccines”… Czytaj dalej »