Są ekspertami od sztucznej inteligencji! Naukowców PBŚ cytuje się na całym świecie
Naukowcy Politechnika Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji – informuje uczelnia.
Raport prezentujący osiągnięcia naukowe z zakresu sztucznej inteligencji (SI) w latach 2010-2021 w czasopismach z nauk ścisłych i technicznych został przygotowany przez ekspertów z Laboratorium Analiz Statystycznych Ośrodka Przetwarzania Informacji. Z dokumentu wynika, że wiodącą rolę odgrywają Chiny, USA oraz Indie. Prace z tych trzech krajów stanowią łącznie 45 proc. światowych publikacji o tej tematyce. Na tle 27 państw Unii Europejskiej dorobek polskich naukowców plasuje nasz kraj na 5. pozycji.
Badacze z Polski opublikowali na przestrzeni dekady prawie 14 tys. prac o tematyce SI, przy czym największym poziomem wpływu na świecie cieszą się opracowania naukowców z Politechniki Bydgoskiej.
- Wśród 36 polskich ośrodków, których pracownicy opublikowali co najmniej 100 prac naukowych o tematyce SI, to właśnie Politechnika Bydgoska osiągnęła największą wartość poziomu cytowani (MCNS=1,41). Chcemy rozwijać ten obszar badań, także we współpracy z zagranicznymi instytucjami – mówi Szymon Różański, rzecznik PBŚ.
Zobacz także
Polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory
2017-11-27, 16:44Polscy specjaliści jako pierwsi na świcie opracowali oparte na sekwencjonowaniu genomowym tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Czytaj dalej »
Przewlekła białaczka szpikowa stała się chorobą wyleczalną
2017-11-24, 19:00Przewlekła białaczka szpikowa, na którą jeszcze 20 lat temu chorzy umierali w przeciągu kilku lat, stała się chorobą przewlekłą, a nawet wyleczalną. Dyskutują o tym eksperci podczas Śląskich Debatach Hematologicznych, trwających… Czytaj dalej »
Badania naukowca z UMK mogą zmienić chronologię epoki brązu
2017-11-17, 10:53Wybuch wulkanu Thera, który zniszczył kulturę minojską i zmienił klimat, mógł nastąpić wcześniej, niż sądzono - uważa naukowiec z Torunia. Jego badania mogą zmienić chronologię epoki brązu kolebki naszej cywilizacji - wschodniego… Czytaj dalej »
Poeta z drukarki 3D zasiądzie na ławce przy rektoracie bielskiej ATH
2017-11-08, 17:37Bielszczanie wyłonią mistrza słowa, którego postać - stworzona dzięki technologii druku 3D - zasiądzie na ławce na Skwerze Poetów otwartym w środę na terenie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej - powiedziała rzecznik uczelni… Czytaj dalej »
Nowy sprzęt toruńskiej straży miejskiej do badania jakości powietrza
2017-11-07, 17:04Dron do mierzenia zanieczyszczeń, specjalne auto do odczytu pomiarów i 10 mobilnych stacji badawczych. Toruń jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza własny system badawczy do walki ze smogiem. Operatorem sprzętu jest Straż Miejska. Czytaj dalej »