Po tej operacji żołądka mózg odżyje! Badania naukowców z Bydgoszczy i Harvarda
Co dzieje się w mózgu osoby z otyłością, która przeszła operację bariatryczną, czyli zabieg zmniejszający żołądek? To zagadnienie badają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i bydgoscy neuropsychologowie. Właśnie rozpoczęli wspólny projekt.
Doktor Magdalena Szwed i profesor Krzysztof Szwed z Bydgoszczy chcą się dowiedzieć, dlaczego mózg człowieka po takim zabiegu coraz lepiej funkcjonuje. Pacjentowi bardziej smakują zdrowsze potrawy, a przy tym jest on w stanie lepiej kontrolować ilość zjadanych produktów.
- To właśnie chcemy zbadać, to nas ciekawi: jak to się dzieje, że operacja jest na żołądku, a zmienia się mózg, zmieniają się preferencje - mówi dr Magdalena Szwed.
- Do badań używamy rezonansu magnetycznego w sekwencjach, które dzielimy razem z naszymi kolegami ze Stanów Zjednoczonych - mówi prof. Krzysztof Szwed. - Jest to międzynarodowe badanie wykorzystujące najnowsze metodologie. Po raz pierwszy w Polsce umożliwia tak dogłębne sprawdzenie, co tak naprawdę dzieje się na poszczególnych warstwach mózgów, w jego poszczególnych obwodach.
- Wiemy, że zmienia się łatwość przesyłania sygnału w mózgu już w trzecim miesiącu, a mózg odbudowuje się wręcz architektonicznie po 12 miesiącach - dodaje dr Szwed.
- Chcemy się dowiedzieć, co powoduje tak dobre warunki, że te korzystne zmiany mogą mieć miejsce. Podejrzewamy w naszym pierwszym projekcie, że może to być przemiana materii, która jest uregulowana po operacji zmniejszenia żołądka. Zmniejsza się ilość mikrozapaleń w całym organizmie, również w mózgu, a to tworzy doskonałe warunki do jego odbudowy.
W pierwszym projekcie przebadane zostanie 40 osób. Przewidziano trzy punkty czasowe tych analiz: przed operacją, trzy miesiące po operacji i rok po operacji.
Pełne wyniki poznamy pod koniec przyszłego roku.
Więcej w relacji Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Zobacz także
„Ścieżka dorastania” - wystawa dla nastolatków w toruńskim Młynie Wiedzy [wideo]
2019-12-05, 15:20Jak przewinąć niemowlaka? Jak wygląda dzień nastolatków w Pakistanie, Chinach czy Anglii? Jak wyładować złość i co można wyczytać z naszej twarzy? Między innymi takie zadania i pytania pojawiły się na „Ścieżce dorastania”… Czytaj dalej »
Polski Nobel Naukowy dla fizyka z UMK! "Przyjąłem ze wzruszeniem i oszołomieniem"
2019-11-06, 11:27Prof. Andrzej Kossakowski z UMK w Toruniu został laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju. Czytaj dalej »
Rezonans dokładny i szczegółowy. Dla studentów UMK i do projektów onkologicznych
2019-11-04, 20:46Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu może pochwalić się nowoczesnym rezonansem magnetycznym. Urządzenie znajduje się w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii. Czytaj dalej »
Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych. Jest wśród nich toruński UMK
2019-10-30, 13:57Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu 'Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza' przedstawiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie. Jest wśród nich Uniwersytet… Czytaj dalej »
Informacja rządzi światem. Naukowcy analizują w Bydgoszczy jej fenomen
2019-10-24, 15:20Fizycy z całego świata zjechali do Bydgoszczy i debatują o...informacji - czym jest, jak ją pozyskiwać, kodować i przesyłać. Międzynarodowe Kolokwium trwa do piątku (25.10.) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Czytaj dalej »