Środowisko w rękach inżynierów. PR PiK z wizytą na Politechnice Bydgoskiej [wideo, zdjęcia]
Jakość wody w Brdzie jest obecnie na tyle dobra, że jej ujęcie dla mieszkańców mogłoby znajdować się w ścisłym centrum Bydgoszczy – mówią zgodnie naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej i przypominają, że system oczyszczania wody dla miasta zbudowano w 1905 roku. Ich zainteresowania sięgają jednak wielu innych dziedzin.
– Proces oczyszczania ścieków, najogólniej mówiąc, polegał na tym, że były poletka, które systematycznie, w sposób kontrolowany zalewano tymi ściekami – wyjaśnia dr inż. Jacek Cieściński. - Ścieki ulegały infiltracji w strukturach gleby, następnie były przechwytywane przez system drenów i odprowadzane do rzeki Brdy. Działo się to przy współudziale odpowiednio dobranych roślin, które charakteryzowały te poletka. Okazało się, że przez wiele dziesięcioleci ten system oczyszczania był bardzo skuteczny. Został zaprojektowany w 1905 roku i wówczas, dla 100-tysięcznej Bydgoszczy, sprawdzał się naprawdę znakomicie. Ale było to na początku, natomiast gdy Bydgoszcz się rozrosła, zwiększyła się wielokrotnie wykorzystywana ilość wody, więc także ścieków. Poletka zostały ekstremalnie przeciążone i ten system przestał być skuteczny.
W rezultacie, w 1990 roku 70 procent bydgoskich ścieków trafiało rurami wprost do Brdy. Od tamtej pory udało się jednak rzece przywrócić czystość:
– Proszę sobie przypomnieć te rury wylotowe przy Mostowej, przy Królowej Jadwigi. W tej chwili jest to unikalna sytuacja, bo według ekspertów, ujęcie wody pitnej dla miasta Bydgoszczy mogłoby obecnie być w ścisłym centrum – zauważa inż. Cieściński.
Więcej w relacji Roberta Erdmanna, który na temat ekologii, inżynierii środowiska i ochrony środowiska rozmawiał także z dr. inż.: Markiem Ramczykiem, Witoldem Adamowskim i Krzysztofem Pawłowskim.
Zobacz także
„Drony masowo wykorzystywane na Ukrainie”. DroneTech World Meeting w Toruniu
2022-11-03, 15:15Pokazy, wykłady i panele dyskusyjne znalazły się w programie DroneTech World Meeting w Toruniu. To dwudniowe spotkanie profesjonalistów, pasjonatów i wszystkich zainteresowanych tematyką dronów. Czytaj dalej »
Roboty i eksperyment z dwutlenkiem węgla. Bydgoski Festiwal Nauki [wideo, zdjęcia]
2022-10-21, 14:55Trwa Bydgoski Festiwal Nauki. To szansa na zdobycie wiedzy poprzez udział w eksperymentach, wykładach i warsztatach. Czytaj dalej »
Kolorowe eksperymenty, wybuchy i pokaz nieba. Noc Naukowców w Toruniu
2022-09-30, 16:57Toruńska Noc Naukowców odbędzie się w piątek (30 września) w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W programie znajdą się m.in. warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw. Czytaj dalej »
Napisali maturę na 100 procent. Nasi maturzyści wśród najlepszych w kraju
2022-09-29, 19:10Maturzyści z Kujawsko-Pomorskiego znaleźli się w gronie laureatów konkursu „Matura na 100%'. To Nikola Retecka z IV LO w Bydgoszczy i Piotr Paczkowski z I LO we Włocławku. Czytaj dalej »
Espresso, latte albo cappuccino? Picie kawy ma związek z długowiecznością i chroni serce
2022-09-29, 09:35Picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, również rozpuszczalnej i bezkofeinowej, wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z unikaniem kawy - wskazują nowe badania opublikowane… Czytaj dalej »