Ekspert: cyberprzestępcy testują w Polsce nowinki
Najnowsze złośliwe oprogramowanie, związane z atakowaniem bankowości online, bardzo często testowane jest na polskich użytkownikach kont internetowych - powiedział PAP Piotr Kijewski, kierownik zespołu CERT Polska.
CERT Polska (z ang. Computer Emergency Response Team) jest zespołem ekspertów powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie. Działa od 1996 roku.
"Można tak powiedzieć, że nasz kraj w ostatnim czasie jest polem doświadczalnym dla wszystkich nowinek związanych z atakowaniem użytkowników banków internetowych. Jeśli tylko docierają do naszego zespołu informacje o nowym złośliwym oprogramowaniu, przeznaczonym do atakowania bankowości online, to prawie natychmiast okazuje się, że polscy użytkownicy są nim atakowani" - podkreślił Kijewski.
Takim pierwszym przypadkiem było złośliwe oprogramowanie o nazwie Zitmo, którego zadaniem była kradzież SMS-owych haseł jednorazowych, umożliwiających przeprowadzenie transakcji w bankach internetowych. "Byliśmy drugim krajem po Hiszpanii, który został dotknięty takim atakiem" - zaznaczył Kijewski.
Kolejne złośliwe oprogramowanie, które pojawiło się latem 2013 roku, o nazwie PowerZeus, miało atakować użytkowników bankowości internetowej i podobnie jak Zitmo wykradało hasła jednorazowe.
"Niedawno z kolei pojawiło się zagrożenie, które polegało na tym, że podmieniane były numery kont na konto podstawione przez przestępcę podczas operacji "kopiuj-wklej" w systemie Windows" - powiedział. Jak dodał Kijewski był to prawdopodobnie pierwszy na świecie atak na użytkowników banków internetowych przeprowadzony na dużą skalę.
Według Kijewskiego powodem pojawiania się w Polsce najnowszego oprogramowania atakującego klientów bankowości online może być zaawansowanie bankowych systemów informatycznych. "Niewątpliwie systemy informatyczne w bankach działających w naszym kraju należą do najnowocześniejszych na świecie i być może cyberprzestępcy chcą przetestować u nas nowe złośliwe oprogramowanie. Jeśli tu im się uda pokonać zabezpieczenia, to w krajach, gdzie poziom zabezpieczeń jest niższy, będzie im łatwiej atakować użytkowników" - dodał ekspert.
Przed atakującymi można się zabezpieczyć przede wszystkim stosując zasadę ograniczonego zaufania do tego, co pojawia się w internecie. "Chodzi tu o załączniki, które otrzymujemy pocztą, różnego rodzaju oferty zbyt atrakcyjne, żeby były prawdziwe. A także nie klikanie we wszystko, co popadnie" - podkreślił Kijewski.
Konieczne jest także stosowanie zabezpieczeń technicznych. "Przede wszystkim ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowania na wszystkich urządzeniach za pomocą, których łączymy się z bankami internetowymi. Warto też mieć oprogramowanie antywirusowe - pamiętając, że ono samo w sobie nas raczej nie ochroni na dłuższą metę, jeśli nie będziemy świadomie korzystać z sieci" - zaznaczył Kijewski.
Kolejnym zabezpieczeniem jest czujność przy przeprowadzaniu wszelkich operacji na naszym internetowym koncie. "Jeśli po zalogowaniu otrzymamy nietypowe komunikaty z prośbą np.: o numer naszego telefonu, zdefiniowania przelewu, zwrot pieniędzy, podanie haseł jednorazowych czy prośbę o instalacje jakiegoś dodatkowego certyfikatu bezpieczeństwa, powinniśmy skontaktować się z bankiem i wyjaśnić, o co chodzi. Warto także, jeśli coś nas zaniepokoiło zalogować się na innym komputerze i sprawdzić, czy pojawiają się takie komunikaty" - podkreślił Kijewski.(PAP)
Zobacz także
Liczba Pi ma swoje święto
2014-03-14, 08:26Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi. Z tej okazji kilka uczelni planuje… Czytaj dalej »
Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych
2014-03-13, 22:19Parlament Europejski poparł w czwartek nowe unijne przepisy, które otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS. Czytaj dalej »
Start polskiego satelity naukowego Heweliusz przełożony na lipiec
2014-03-13, 14:12Ze względu na usterkę chińskiej rakiety, Heweliusz - polski satelita naukowy - wystartuje w kosmos najwcześniej w lipcu - poinformował PAP inż. Tomasz Zawistowski. To już kolejna w ciągu kilku miesięcy zmiana terminu startu. Czytaj dalej »
Ukazała się książka o Jacku Karpińskim - słynnym twórcy komputerów w PRL
2014-03-10, 09:27'Geniusz i świnie rzecz o Jacku Karpińskim” - to reporterska opowieść Piotra Lipińskiego o inżynierze elektroniku Jacku Karpińskim (1927 - 2010), który w latach 70. ubiegłego wieku zbudował komputer, wtedy jedno z najnowocześniejszych… Czytaj dalej »
Popularność e-booków nie zagrozi książce drukowanej
2014-03-10, 08:43Rosnąca popularność e-booków nie zagrozi przyszłości książek drukowanych - uważają wydawcy i eksperci. Ich zdaniem, czytający e-booki, sięgają również po książki papierowe, zaś książki elektroniczne często pomagają w… Czytaj dalej »