Ekspert: cyberprzestępcy testują w Polsce nowinki
Najnowsze złośliwe oprogramowanie, związane z atakowaniem bankowości online, bardzo często testowane jest na polskich użytkownikach kont internetowych - powiedział PAP Piotr Kijewski, kierownik zespołu CERT Polska.
CERT Polska (z ang. Computer Emergency Response Team) jest zespołem ekspertów powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie. Działa od 1996 roku.
"Można tak powiedzieć, że nasz kraj w ostatnim czasie jest polem doświadczalnym dla wszystkich nowinek związanych z atakowaniem użytkowników banków internetowych. Jeśli tylko docierają do naszego zespołu informacje o nowym złośliwym oprogramowaniu, przeznaczonym do atakowania bankowości online, to prawie natychmiast okazuje się, że polscy użytkownicy są nim atakowani" - podkreślił Kijewski.
Takim pierwszym przypadkiem było złośliwe oprogramowanie o nazwie Zitmo, którego zadaniem była kradzież SMS-owych haseł jednorazowych, umożliwiających przeprowadzenie transakcji w bankach internetowych. "Byliśmy drugim krajem po Hiszpanii, który został dotknięty takim atakiem" - zaznaczył Kijewski.
Kolejne złośliwe oprogramowanie, które pojawiło się latem 2013 roku, o nazwie PowerZeus, miało atakować użytkowników bankowości internetowej i podobnie jak Zitmo wykradało hasła jednorazowe.
"Niedawno z kolei pojawiło się zagrożenie, które polegało na tym, że podmieniane były numery kont na konto podstawione przez przestępcę podczas operacji "kopiuj-wklej" w systemie Windows" - powiedział. Jak dodał Kijewski był to prawdopodobnie pierwszy na świecie atak na użytkowników banków internetowych przeprowadzony na dużą skalę.
Według Kijewskiego powodem pojawiania się w Polsce najnowszego oprogramowania atakującego klientów bankowości online może być zaawansowanie bankowych systemów informatycznych. "Niewątpliwie systemy informatyczne w bankach działających w naszym kraju należą do najnowocześniejszych na świecie i być może cyberprzestępcy chcą przetestować u nas nowe złośliwe oprogramowanie. Jeśli tu im się uda pokonać zabezpieczenia, to w krajach, gdzie poziom zabezpieczeń jest niższy, będzie im łatwiej atakować użytkowników" - dodał ekspert.
Przed atakującymi można się zabezpieczyć przede wszystkim stosując zasadę ograniczonego zaufania do tego, co pojawia się w internecie. "Chodzi tu o załączniki, które otrzymujemy pocztą, różnego rodzaju oferty zbyt atrakcyjne, żeby były prawdziwe. A także nie klikanie we wszystko, co popadnie" - podkreślił Kijewski.
Konieczne jest także stosowanie zabezpieczeń technicznych. "Przede wszystkim ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowania na wszystkich urządzeniach za pomocą, których łączymy się z bankami internetowymi. Warto też mieć oprogramowanie antywirusowe - pamiętając, że ono samo w sobie nas raczej nie ochroni na dłuższą metę, jeśli nie będziemy świadomie korzystać z sieci" - zaznaczył Kijewski.
Kolejnym zabezpieczeniem jest czujność przy przeprowadzaniu wszelkich operacji na naszym internetowym koncie. "Jeśli po zalogowaniu otrzymamy nietypowe komunikaty z prośbą np.: o numer naszego telefonu, zdefiniowania przelewu, zwrot pieniędzy, podanie haseł jednorazowych czy prośbę o instalacje jakiegoś dodatkowego certyfikatu bezpieczeństwa, powinniśmy skontaktować się z bankiem i wyjaśnić, o co chodzi. Warto także, jeśli coś nas zaniepokoiło zalogować się na innym komputerze i sprawdzić, czy pojawiają się takie komunikaty" - podkreślił Kijewski.(PAP)
Zobacz także
Pomysłowi studenci nagrodzeni w polskim finale Imagine Cup
2014-04-11, 08:17Projekt pomocny w skuteczniejszym radzeniu sobie z fobiami, system do kontrolowania komputera mimiką i ruchami głowy oraz gra 'Lore' - te projekty zwyciężyły w polskich finałach Imagine Cup - konkursu technologicznego dla studentów. Czytaj dalej »
Ogniwa słoneczne nowej generacji bliżej dzięki badaniom Polki
2014-04-09, 08:32Nieorganiczne związki chemiczne - perowskity mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Dzięki nim elastyczne i cienkie ogniwa można będzie nanosić np. na ubrania. Prosty i tani sposób produkcji perowskitów opracowała… Czytaj dalej »
Wystrzelono europejskiego satelitę Sentinel-1A
2014-04-04, 08:30W czwartek wieczorem z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Sentinel-1A. Będzie zbierał informacje o zmianach klimatycznych czy… Czytaj dalej »
NASA zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS
2014-04-03, 08:24Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w środę, iż zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS. Czytaj dalej »
W czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na politechnikach
2014-03-30, 10:3615 uczelni technicznych i 6 uniwersyteckich wydziałów organizuje w czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn. Uczelnie przygotowały warsztaty, spotkania ze studentkami, gry edukacyjne, a nawet... produkcję damskich szpilek na drukarce… Czytaj dalej »