Ruszył projekt, który ma poprawić ochronę żołnierzy przed wybuchami min
Zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy wewnątrz pojazdów w razie eksplozji miny lub improwizowanego ładunku wybuchowego - to cel konsorcjum kilku instytucji naukowych i firm, które zainaugurowało działalność na WAT w Warszawie.
Projekt został zaplanowany na pięć lat. Jego budżet to 30 mln zł, z czego 28 mln przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W skład konsorcjum weszły: Wojskowy Instytut Medyczny, który jest liderem przedsięwzięcia, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechnika Śląska, Akademia Obrony Narodowej i firma AMZ-Kutno. O ile WIM ma się skupić na pracach medycznych, to zespołem, który będzie prowadził eksperymenty techniczne, będzie kierował WAT.
Jak podkreślają uczestnicy projektu, większość polskich żołnierzy poległych i rannych na misjach w Iraku i Afganistanie to ofiary min, a szczególnie ładunków improwizowanych. Każde tego typu zdarzenie zostało udokumentowane. Doświadczenia z tych eksplozji - zarówno techniczne, jak i medyczne - mają teraz zostać wykorzystane w pracach konsorcjum.
Konsorcjum postawiło sobie za cel poprawienie ochrony żołnierzy przed eksplozjami m.in. przez opracowanie mobilnych struktur i systemów biernej ochrony. Ich zastosowanie, jak zakładają uczestnicy projektu, ma być możliwe bez ingerencji w konstrukcję pojazdu. Opracowana ma też zostać taktyka działania w środowisku zagrożonym wybuchami min oraz system szkolenia pododdziałów wysyłanych w takie rejony.
W ramach badań zaplanowano też pełną identyfikację urazów, jakie odnieśli polscy żołnierze na misjach, którzy ucierpieli w wyniku wybuchów improwizowanych ładunków wybuchowych. Ma również powstać baza danych z informacjami o wybuchach min i improwizowanych ładunków, do jakich doszło na misjach, i wywołanych przez nie uszkodzeniach pojazdów i obrażeniach żołnierzy. (PAP)
Zobacz także
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »
Udany start rakiety z polskim satelitą
2014-08-19, 08:13Na chińskim poligonie Taiyuan Launch Space Center pomyślnie przebiegł start rakiety Long March 4B, która we wtorek wcześnie rano wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży… Czytaj dalej »
E-kartka przypomni o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej
2014-08-17, 12:13Ważne wydarzenia 52 dni życia stolicy z lata i jesieni 1939 r. zilustrowane zdjęciami przybliża mobilna aplikacja na smartfony e-kartka 1939. Dzięki codziennie otrzymywanej e-kartce użytkownicy poznają też lokalizację opisywanych… Czytaj dalej »
Członkini Rady Google: wyrok ETS otwiera dyskusję o prywatności w sieci
2014-08-17, 10:23Wyrok ETS otwiera na nowo dyskusję o prywatności w sieci - uważa Lidia Kołucka-Żuk z powołanej przez Google Rady Ekspertów. Powstała ona po decyzji Trybunału ws. usuwania - na wniosek zainteresowanej osoby - z wyników wyszukiwania… Czytaj dalej »