Ruszył projekt, który ma poprawić ochronę żołnierzy przed wybuchami min
Zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy wewnątrz pojazdów w razie eksplozji miny lub improwizowanego ładunku wybuchowego - to cel konsorcjum kilku instytucji naukowych i firm, które zainaugurowało działalność na WAT w Warszawie.
Projekt został zaplanowany na pięć lat. Jego budżet to 30 mln zł, z czego 28 mln przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W skład konsorcjum weszły: Wojskowy Instytut Medyczny, który jest liderem przedsięwzięcia, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechnika Śląska, Akademia Obrony Narodowej i firma AMZ-Kutno. O ile WIM ma się skupić na pracach medycznych, to zespołem, który będzie prowadził eksperymenty techniczne, będzie kierował WAT.
Jak podkreślają uczestnicy projektu, większość polskich żołnierzy poległych i rannych na misjach w Iraku i Afganistanie to ofiary min, a szczególnie ładunków improwizowanych. Każde tego typu zdarzenie zostało udokumentowane. Doświadczenia z tych eksplozji - zarówno techniczne, jak i medyczne - mają teraz zostać wykorzystane w pracach konsorcjum.
Konsorcjum postawiło sobie za cel poprawienie ochrony żołnierzy przed eksplozjami m.in. przez opracowanie mobilnych struktur i systemów biernej ochrony. Ich zastosowanie, jak zakładają uczestnicy projektu, ma być możliwe bez ingerencji w konstrukcję pojazdu. Opracowana ma też zostać taktyka działania w środowisku zagrożonym wybuchami min oraz system szkolenia pododdziałów wysyłanych w takie rejony.
W ramach badań zaplanowano też pełną identyfikację urazów, jakie odnieśli polscy żołnierze na misjach, którzy ucierpieli w wyniku wybuchów improwizowanych ładunków wybuchowych. Ma również powstać baza danych z informacjami o wybuchach min i improwizowanych ładunków, do jakich doszło na misjach, i wywołanych przez nie uszkodzeniach pojazdów i obrażeniach żołnierzy. (PAP)
Zobacz także
Rok 2014 najcieplejszy na Ziemi od końca XIX wieku
2015-01-17, 10:34Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA). Czytaj dalej »
Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
2015-01-16, 11:20Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w n… Czytaj dalej »
Święto Gdańskiej Nauki z okazji urodzin Jana Heweliusza
2015-01-15, 17:53Spacery śladami gdańskich ludzi nauki, warsztaty astronomiczne i historyczne oraz gra poświęcone Janowi Heweliuszowi, to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach Święta Gdańskiej Nauki obchodzonego przy okazji rocznicy urodzin… Czytaj dalej »
Mistrzostwa świata w grach komputerowych odbędą się w Łodzi
2015-01-15, 14:15Łódź uzyskała akceptację Międzynarodowej Federacji Sportów Elektronicznych jako miejsce rozegrania tegorocznych mistrzostw świata w grach komputerowych. Będzie to siódma edycja mistrzostw - poprzednia odbyła się w Baku (Azerbe… Czytaj dalej »
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej produkują grafen o większej wytrzymałości
2015-01-14, 17:15Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu metodą metalurgiczną. Umożliwia ona produkcję płatów grafenu o większej wytrzymałości. W przyszłości materiał może mieć zastosowanie m.in… Czytaj dalej »