Kolorowe eksperymenty, wybuchy i pokaz nieba. Noc Naukowców w Toruniu
Toruńska Noc Naukowców odbędzie się w piątek (30 września) w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W programie znajdą się m.in. warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
Wydarzenie przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W Młynie Wiedzy będzie można np. wziąć udział w zajęciach „Woda i jej mieszkańcy" – będą to mini warsztaty, podczas których uczestnicy sprawdzać będą parametry różnych próbek wody oraz „Pracownia kolorowych eksperymentów" – uczestnicy wykonywać będą kolorowe eksperymenty. Zaplanowano też m.in. pokaz chemiczny „BŁYSKawiczna chemia” - Studenckie Koło Naukowe Chemików zaprezentuje specyfikę reakcji oraz właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia.
W przestrzeni wystawy „Rzeka” będzie można skorzystać ze stanowiska „Symulacja bez tajemnic”. Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości symulatora osoby dorosłej. Dodatkowo każdy z uczestników będzie miał okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można poczuć się jak początkujący chirurg, nabywający praktycznych umiejętności laparoskopowych.
Na parkingu przed Centrum odbędzie się też pokaz nieba „Szał niebieskich ciał" połączonym z warsztatami. Pracownicy wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pokażą,ż jak należy posługiwać się obrotową mapą nieba, którą będzie można wykonać samodzielnie.
Toruńska Noc Naukowców rozpocznie się o godz. 18.00 i potrwa do 22.00. Pełen program - mlynwiedzy.org.pl.
Zobacz także
Posłuchaj, co Ci w głowie gra! Muzyka fal mózgowych w Młynach Rothera [wideo]
2023-01-10, 07:48W bydgoskich Młynach Rothera każdy może wsłuchać się w siebie i w swoje myśli. Dzięki instalacji interaktywnej można usłyszeć muzykę fal mózgowych. Czytaj dalej »
Kapsuła Orion zakończyła misję. To przygotowanie do kolejnego lotu człowieka na Księżyc
2022-12-11, 21:32W niedzielę (11 grudnia) na wody Pacyfiku opadła bezzałogowa kapsuła Orion, wysłana przez NASA w podróż na Księżyc w ramach programu Artemis. - Ten program ma geopolityczne znaczenie i będzie początkiem wyznaczania międzynarodowych… Czytaj dalej »
Historyczny sukces naukowców z UMK! Dwie osoby laureatami ERC Starting Grants
2022-11-22, 17:30Naukowcy z UMK, prof. Piotr Wcisło i prof. Katharina Boguslawski, znaleźli się w gronie 408 laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Umożliwi im to przeprowadzenie innowacyjnych badań na najwyższym światowym… Czytaj dalej »
„Bydgoszcz ważna na urologicznej mapie kraju”. Specjaliści spotkali się tu na sympozjum
2022-11-19, 14:55Jak leczyć z pomocą nowoczesnej technologii? - o tym rozmawiają medycy podczas 29. Sympozjum Sekcji Endourologii w Bydgoszczy. W wydarzeniu bierze udział ponad 300 specjalistów i adeptów urologii z całej Polski, a także gości z z… Czytaj dalej »
„Myślimy nie tylko mózgiem, ale całym ciałem”. Współpraca Collegium Medicum z USA
2022-11-08, 07:54- To, co dzieje się z naszym ciałem, wpływa na nasz styl myślenia - mówi prof. Margaret Niznikiewicz z Uniwersytetu Harvarda, która wygłosiła wykład dla Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Amerykańska i polska uczelnia zacieśniają… Czytaj dalej »