Napisali maturę na 100 procent. Nasi maturzyści wśród najlepszych w kraju
Maturzyści z Kujawsko-Pomorskiego znaleźli się w gronie laureatów konkursu „Matura na 100%". To Nikola Retecka z IV LO w Bydgoszczy i Piotr Paczkowski z I LO we Włocławku.
Maturzyści gościli w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, by odebrać nagrody. - Ważna jest systematyczność i to, że lubię przedmioty, których się uczę, więc nauka jest przyjemnością - mówiła Nikola Retecka. - Każdy jest w stanie wypracować jakieś wyniki, ale jak ktoś nie lubi się uczyć, to będzie mu to przychodziło trudniej, bo to będzie ogromna męka. Jak się lubi czytać pewne informacje, to się je też łatwiej przyswaja.
- Czujemy się zaszczyceni, że możemy gościć uczniów, którzy napisali maturę na sto procent. Takich osób było niewiele w całym kraju, a dwójka spośród nich jest z naszego województwa - mówił członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Poza tą dwójką w urzędzie znaleźli się też młodzi ludzie, którzy są liderami marszałkowskich programów stypendialnych. - Samorząd województwa pomaga najlepszym uczniom, którzy ciężko pracują, mają ambicje. Oni są przyszłością naszego województwa, dlatego cieszymy się, że są dziś z nami – mówił Kopyść.
Maturzystów z najlepszymi wynikami w kraju wybiera co roku Fundacja „Zawsze Warto" i Centralna Komisja Egzaminacyjna. Finalistami są uczniowie, którzy z każdego przedmiotu maturalnego uzyskali wynik co najmniej 90 proc. W tym roku maturę w Polsce zadawało blisko 270 tys. uczniów. W tegorocznej edycji projektu wybrano 95 najlepszych maturzystów.
Zobacz także
Kamery na bloku operacyjnym, czyli chirurgia on-line z poznańskiej kliniki
2016-11-30, 16:35Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i miko - zmontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poz… Czytaj dalej »
PWPW: za trzy lata może powstać polski mikroprocesor; koszt to 150 mln zł
2016-11-29, 17:56Za trzy lata może powstać polski Programowalny Układ Scalony, a szacunkowy koszt jego opracowania i wyprodukowania to 150 mln zł - poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski. Mikroprocesor może… Czytaj dalej »
Chorym z lekooporną depresją wszczepiono stymulatory nerwu błędnego
2016-11-28, 10:37Stymulatory nerwu błędnego wszczepili dwojgu pierwszym pacjentom lekarze w Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach. U obojga zaobserwowano poprawę. Planowane są… Czytaj dalej »
Projekt badaczki z AGH może pomóc w walce z niedoborem wody
2016-11-28, 10:33Pozyskiwanie większych ilości wody z mgły jest celem badań prowadzonych przez dr inż. Urszulę Stachewicz z AGH w Krakowie. Pozytywne wyniki pracy uczonej mogłyby się przyczynić do efektywniejszej walki z niedoborami wody w świec… Czytaj dalej »
Aplikacja "Czas na Bydgoszcz"
2016-11-26, 12:28Historię bydgoskiego Starego Miasta i Śródmieścia można poznać dzięki aplikacji mobilnej 'Czas na Bydgoszcz' - multimedialnemu przewodnikowi z elementami gry miejskiej. Czytaj dalej »