Skamielina ryby pokazuje, kiedy zaczęły się wykształcać tylne nogi
Skamielina ryby sprzed 375 mln lat, znaleziona na kanadyjskiej wyspie Ellesmere pokazuje, że tylne nogi zaczęły się wykształcać u ryb jeszcze zanim niektóre gatunki kręgowców wybrały życie na suchym lądzie.
Artykuł opisujący, jak płetwy mogły się przekształcić w tylne nogi ukazał się właśnie w prestiżowym "Proceedings of the National Academy of Science" (PNAS). Amerykańscy badacze zajmowali się skamielinami ryby Tiktaalik roseae, znalezionymi na kanadyjskiej północy.
Choć Tiktaalik roseae była rybą, to jednak jest już u niej wykształcona miednica, porównywalna z kościami miednicy wczesnych czworonogów, co oznacza, że "tylne" płetwy mogły już u niej pełnić funkcję tylnych odnóży.
Tymczasem w dotychczasowych hipotezach zakładano, że pierwsze czworonogi miały napęd "na przednie koła", jak piszą autorzy artykułu w PNAS, Neil Shubin, Edward Daeschler i Farish Jenkins, czyli poruszały się używając przednich kończyn, zaś wsparcie w ruchu, pochodzące z obręczy kończyny dolnej, było późniejszym "wynalazkiem" czworonogów. Tymczasem, jak podkreślają autorzy, odkrycie skamieliny obręczy kończyny dolnej i płetw mającej charakter zwierzęcia czworonożnego Tiktaalik roseae pokazują, jak mógł wyglądać etap przejściowy.
Choć szkielet "czworonożnej ryby" jest jeszcze prymitywny, to wielkość miednicy jest już prawie taka, jak u zwierząt mających cztery kończyny. Zdaniem autorów artykułu w PNAS, wygląd tylnych płetw Tiktaalik roseae wskazuje, że mogły one być używane nie tylko do ruchu "wiosłowania" przy przemieszczaniu się, ale po prostu - do chodzenia.
Tiktaalik roseae to ryba długości prawie 3 metrów, z płetwami, ale pod niektórymi względami przypominająca już czworonożne zwierzęta. Miała ruchomą szyję, szeroki rozstaw żeber, skrzela i prymitywne płuca, przednie płetwy (piersiowe) zbudowane w taki sposób, że mogły się zginać w połowie. Ryba nieco przypominająca krokodyla żyła w płytkich wodach przybrzeżnych, ale mogła też przebywać na lądzie.
Ellesmere Island to dziesiąta co do wielkości wyspa na świecie.
Z Toronto Anna Lach (PAP)
Zobacz także
Miasteczko „Planeta Energii” pojawi się w Inowrocławiu oraz Toruniu
2014-03-16, 14:26Uczniowie z grupy świetlicowej pod opieką Katarzyny Pawłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu oraz klasy III C pod opieką Anny Wasiłek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu znaleźli się wśród laureatów konkursu edukacyjnego… Czytaj dalej »
Liczba Pi ma swoje święto
2014-03-14, 08:26Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi. Z tej okazji kilka uczelni planuje… Czytaj dalej »
Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych
2014-03-13, 22:19Parlament Europejski poparł w czwartek nowe unijne przepisy, które otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS. Czytaj dalej »
Start polskiego satelity naukowego Heweliusz przełożony na lipiec
2014-03-13, 14:12Ze względu na usterkę chińskiej rakiety, Heweliusz - polski satelita naukowy - wystartuje w kosmos najwcześniej w lipcu - poinformował PAP inż. Tomasz Zawistowski. To już kolejna w ciągu kilku miesięcy zmiana terminu startu. Czytaj dalej »
Ukazała się książka o Jacku Karpińskim - słynnym twórcy komputerów w PRL
2014-03-10, 09:27'Geniusz i świnie rzecz o Jacku Karpińskim” - to reporterska opowieść Piotra Lipińskiego o inżynierze elektroniku Jacku Karpińskim (1927 - 2010), który w latach 70. ubiegłego wieku zbudował komputer, wtedy jedno z najnowocześniejszych… Czytaj dalej »