Naukowcy: po całodniowej intensywnej pracy umysłowej podejmujemy gorsze decyzje
Po intensywnej pracy umysłowej nie tylko trudniej się jest nam skupić; podejmujemy też gorsze decyzje – ostrzegają specjaliści francuscy. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na emocje, które „zwykle nie są dobrym doradcą”.
Przemawiające za tym badania przeprowadzili specjaliści z ośrodka naukowego INSERM w Paryżu, o czym informują na łamach pisma „Current Biology”. Jak tłumaczy jeden z jej autorów, Mathias Pessiglione, dyrektor Brain and Spine Institute w Paryżu, po intensywnej pracy umysłowej następuje zmęczenie. „Sugeruje się, że zmęczenie jest pewną iluzją podsuwaną nam przez mózg, byśmy zrobili sobie przerwę i zajęli się czymś, co sprawi nam większą przyjemność – stwierdza.
Z jego badania wynika jednak, że nie jest to prawda. Okazuje się, że na skutek zbyt intensywnej pracy umysłowej w mózgu kumulują się szkodliwe substancje, które w nadmiarze mogą zaburzać jego funkcjonowanie. Z tych ustaleń wynika, że w mózgu wydzielany jest kwas glutaminowy (glutaminian) – neuroprzekaźnik pobudzający. Pod jego wpływem możemy podejmować decyzje bardziej emocjonalne, a nie strategiczne.
W eksperymencie francuskich badaczy objawiało się to tym, że po sześciogodzinnej intensywnej pracy umysłowej uczestniczący w nim ochotnicy częściej decydowali się na to by natychmiast otrzymać nagrodę w postaci 10 dolarów, niż w wysokości 50 dolarów z przekazaniem na konto, ale następnego dnia.
- Jeśli musisz wkrótce podjąć ważna decyzję upewnij się, czy nie jesteś zbyt zmęczony – zaleca jeden z autorów badania Antonius Wiehler z Brain and Spine Institute w Paryżu. Trudność polega na tym, że nie zawsze potrafimy ocenić, jak bardzo jesteśmy zmęczeni. Często przeceniamy swój stan psychofizyczny, jak i swoje możliwości.
Prof. Philip Ackerman, psycholog z Georgia Institute of Technology, twierdzi w wypowiedzi dla CNN, że przed nadmiernym zmęczeniem chronią nas przerwy w trakcie wysiłku umysłowego. Można w ten sposób dłużej pracować i ogólnie mniej się zmęczyć. Po intensywnej pracy intelektualnej pomaga spacer i jakikolwiek wysiłek fizyczny. Jeszcze lepsze efekty daje sen lub choćby drzemka. - W czasie snu usuwany jest z mózgu nadmiar glutaminianu – dodaje specjalista.
Zobacz także

Zmarł hydrolog i znawca Wisły prof. Marek Grześ
2020-08-21, 18:34Autorytet w dziedzinie hydrologii, badacz i znawca Wisły prof. Marek Grześ zmarł w czwartek wieczorem w wieku 74 lat — poinformowała w piątek PAP Ewa Walusiak-Bednarek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Grześ był przez wiele lat… Czytaj dalej »

Respirator naukowców z UTP czeka na badania kliniczne i na produkcję
2020-08-18, 14:19Prace naukowców z bydgoskiego UTP nad respiratorem ratującym życie chorych na COVID-19 na finiszu. Wkrótce mają się rozpocząć badania kliniczne. Czytaj dalej »

Prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek nie żyje. 50 lat pracował na bydgoskim UTP
2020-08-18, 10:30Ten znany i zasłużony bydgoski naukowiec, autorytet w dziedzinie komunikacji, transportu, drogownictwa był kierownikiem Katedry Inżynierii Drogowej na UTP. Czytaj dalej »

Z kamerą wśród lodu! Powstanie film o życiu stacji na Spitsbergenie [wideo, foto]
2020-08-14, 17:40Nakręcił film o taksówkarzu, toruńskim zespole Republika, teraz zarejestruje codzienne życie stacji polarnej UMK na Spitsbergenie. Wyprawa naukowców z toruńskim reżyserem Ryszardem Krukiem wyrusza za kilka dni, ale już w piątek… Czytaj dalej »

Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGo Safe
2020-08-13, 19:49Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem - podało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Resort wskazuje, że aplikacja będzie tym skuteczniejsza w powstrzymywaniu pandemii… Czytaj dalej »