GDDKiA: do końca roku jeszcze 34 stacje ładowania aut elektrycznych
Do końca tego roku mają zostać uruchomione 34 stacje ładowania samochodów elektrycznych w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) kat. I przy trasach szybkiego ruchu - poinformował zespół prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
„W tym roku planuje się uruchomienie 34 stacji na MOP kat. I na drogach: A1, A2, A4, S3, S7, S8. Jednak ostateczny termin uruchomienia stacji ładowania uzależniony jest m.in. od terminów przyłączenia do sieci energii elektrycznej przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) i wyników przeprowadzenia badań technicznych przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT)”- podała GDDKiA.
Budowane przy drogach szybkiego ruchu MOP-y zostały podzielone przez GDDKiA na trzy kategorie. MOP-y pierwszej, podstawowej kategorii, są wyposażone w parkingi i toalety.
MOP-y wyższej kategorii II zarządzane są przez dzierżawców. Na nich kierowcy mogą zatankować paliwo i skorzystać z obiektów gastronomicznych. MOP-y najwyższej kategorii III, również zarządzane są przez prywatne podmioty i dodatkowo mogą posiadać hotele.
Jak wyjaśnia GDDKiA, w tym roku uruchomiono stacje ładowania pojazdów elektrycznych na MOP Kuny i MOP Leonia, zlokalizowane na autostradzie A2.
W sumie zostało uruchomionych 13 stacji ładowania na MOP kat. I: 5 stacji na S8: Guzew Płn., Chojny, Dąbrowa Wlk. (woj. łódzkie), Jonas Płn., Jonas Płd. (woj. dolnośląskie), 2 stacje na A2: Sobótka, Cichmiana (woj. wielkopolskie) i 6 stacji na A4: Wierzbnik, Jankowice Wlk., Przysiecz (woj. opolskie), Proboszczowice, Chechło (woj. śląskie), Krajków Płd. (woj. dolnośląskie).
Operatorem stacji ładowania pojazdów elektrycznych są zewnętrzne podmioty dzierżawiące fragment MOP-u. Pełnią funkcję dostawcy usługi ładowania dla tych stacji. Każda ze stacji powinna posiadać min. dwa punkty ładowania, każdy o mocy nie mniejszej niż 50 kW (do decyzji dzierżawcy pozostaje docelowa moc stacji)
Zobacz także
Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie!
2020-10-27, 16:03Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne - do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nas astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt… Czytaj dalej »
Gość z Cambridge wygłosi wykład o gwiazdach, czarnych dziurach i Noblu
2020-10-21, 21:12„Czarne dziury - Nagroda Nobla 2020” - to tytuł prelekcji, którą poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge. Wirtualne studio powstanie w czwartek, 22 października, o godz. 18, w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego… Czytaj dalej »
20 października wieczorem spójrzmy w niebo! Przed nami noc meteorów!
2020-10-20, 15:10Chociaż zazwyczaj, tzw. 'spadające gwiazdy' liczymy - zamawiając życzenie - latem, to jak się okazuje, i w październiku możemy zaobserwować tego typu zjawisko. Czytaj dalej »
Gardena: super ziemniak wyhodowany m.in. przez uczonych z UTP
2020-10-15, 16:30Odporny na choroby, smaczny i ekologiczny... Do tego o pięknej nazwie Gardena. Taki ma być ziemniak przyszłości. Odmianę ma wprowadzić do uprawy konsorcjum, na którego czele jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
UTP chce się przekształcić w Politechnikę. Uroczysta inauguracja i 70-lecie uczelni
2020-10-07, 14:31Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Bydgoska uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Czytaj dalej »