Hakerzy z grupy Squad303 ujawnią powiązania polskich firm z Rosją
„Już w tym tygodniu będziemy gotowi na rozpoczęcie kolejnej operacji. Ujawnimy wszystkie osoby z Rosji i powiązane z nimi firmy działające w Wielkiej Brytanii. W kolejnych tygodniach będziemy udostępniali kolejne podobne bazy - w tym z Polski” - zapowiadają polscy hakerzy z grupy Squad303.
Squad303 to powiązana z Anonymous grupa polskich hakerów, która od początku wojny w Ukrainie walczy z rosyjską propagandą i dezinformacją. Nazwa - jak informują na swojej stronie - nawiązuje do Dywizjonu 303, elitarnej jednostki polskich lotników, która w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii pomogła wygrać Bitwę o Anglię podczas II wojny światowej.
Jedną z akcji Squadu było stworzenie internetowego narzędzia, dzięki któremu można wysłać wiadomość tekstową do przypadkowych Rosjan dotyczącą faktycznego udziału Rosji w wojnie w Ukrainie. Dostępne jest ono na stronie internetowej 1920.in. Nazwa aplikacji nawiązuje do Bitwy Warszawskiej z 1920 r., nazywanej Cudem nad Wisłą, kiedy to polska armia pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zatrzymała pochód Armii Czerwonej. Przekreśliło to radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania międzynarodowej rewolucji.
Według Squad303 dzięki aplikacji kilkadziesiąt milionów ludzi z całego świata wysłało ponad 110 milionów wiadomości do przypadkowych Rosjan.
Teraz polscy hakerzy na cel biorą przedsiębiorców i ich firmy. Squad303 zapowiada, że posiada co najmniej kilkudziesiąt nazw firm oraz nazwisk powiązanych z nimi Rosjan.
Hakerzy podkreślają, że samo ujawnienie bazy danych to będzie za mało. Dlatego liczą na pomoc mediów w ich analizie i przedstawieniu ról poszczególnych firm i osób.
Na swoim koncie na Twitterze Squad303 poinformował, że został umieszczony przez władze Rosji na liście czterech najbardziej aktywnych grup hakerskich broniących Ukrainy.
Zobacz także
Ponad 1000 mieszkańców pilnuje miasteczka przy pomocy smartfonów
2017-01-24, 08:43Tysiąc mieszkańców miasteczka Treviolo na północy Włoch pilnuje go przed złodziejami za pośrednictwem internetowego komunikatora. Uzbrojeni w smartfony obywatele informują się wzajemnie o podejrzanych osobnikach i dziwnych zachowaniach… Czytaj dalej »
Część europosłów chce złagodzenia projektu przepisów dotyczących linków
2017-01-24, 08:41Europosłowie z różnych ugrupowań chcą odrzucenia planów KE zakładających nałożenie surowych przepisów prawa autorskiego m.in. na witryny informacyjne i serwisy społecznościowe, gdzie zamieszczane są linki odsyłające np. do… Czytaj dalej »
Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy
2017-01-23, 21:17Na zatłoczone drogi stolicy Francji wyjechały w poniedziałek dwa elektryczne minibusy, które kursują między dwiema stacjami kolejowymi w centrum Paryża. Pojazdy poruszają się autonomicznie, bez kierowcy, a pasażerowie mogą nimi… Czytaj dalej »
Dzień Domeny Publicznej w Polsce
2017-01-17, 14:30W styczniu otwiera się dostęp do utworów, które przestają podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przechodzą do domeny publicznej. W tym roku jest to twórczość m.in. Herberta G. Wellsa i Józefa Mehoffera. Dzień Domeny Publicznej… Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
2017-01-15, 13:13Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone… Czytaj dalej »