Prehistoryczny niedźwiedziopies polował w Pirenejach
Skamieniałości prehistorycznego wymarłego drapieżnika, groźnego niedźwiedziopsa, odkryto w Pirenejach – informują naukowcy na łamach pisma „PeerJ”.
Amficjony, popularnie zwane niedźwiedziopsami, należały do wymarłej odnogi ssaków drapieżnych. Pojawiły się ok. 36 mln lat temu, a wymarły ok. 7,5 mln lat temu. Niedźwiedziopsy mogły ważyć nawet 320 kg.
Skamieniałość żuchwy nieznanego wcześniej gatunku z rodziny amficjonów odkryli paleontolodzy w Pirenejach. Zespół prowadził prace pod kierunkiem Bastiena Mennecarta z Muzeum Historii Naturalnej w Bazylei (Szwajcaria).
Żuchwę datowano na 12,8-12 mln lat. Znaleziono ją w Sallespisse w południowo-zachodniej Francji. Odznacza się ona wyjątkowym układem zębów. W odróżnieniu od innych amficjonów ten gatunek wyposażony był w dodatkowy, czwarty ząb przedtrzonowy.
Z powodu tej różnicy naukowcy postanowili utworzyć nie tylko nowy gatunek, ale i rodzaj. Nadano mu nazwę Tartarocyon na cześć Tartaro, potężnego, jednookiego giganta z mitologii Basków. Tarataroyon mógł ważyć ok. 200 kg.
Więcej - na stronie publikacji źródłowej (https://peerj.com/blog/post/115284885812/a-large-predator-from-the-pyrenees/).
Zobacz także
W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
2023-02-02, 07:00Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy… Czytaj dalej »
Są ekspertami od sztucznej inteligencji! Naukowców PBŚ cytuje się na całym świecie
2023-02-01, 08:05Naukowcy Politechnika Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji - informuje uczelnia. Czytaj dalej »
Po tej operacji żołądka mózg odżyje! Badania naukowców z Bydgoszczy i Harvarda
2023-01-29, 12:50Co dzieje się w mózgu osoby z otyłością, która przeszła operację bariatryczną, czyli zabieg zmniejszający żołądek? To zagadnienie badają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i bydgoscy neuropsychologowie. Właśnie rozpoczęli wspólny… Czytaj dalej »
Środowisko w rękach inżynierów. PR PiK z wizytą na Politechnice Bydgoskiej [wideo, zdjęcia]
2023-01-18, 18:10Jakość wody w Brdzie jest obecnie na tyle dobra, że jej ujęcie dla mieszkańców mogłoby znajdować się w ścisłym centrum Bydgoszczy - mówią zgodnie naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej i przypominają… Czytaj dalej »
Nasze skarby docenione w plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2022”!
2023-01-13, 18:28Znamy najważniejsze zeszłoroczne odkrycia i wydarzenia w polskiej archeologii. Plebiscyt na Archeologiczne Sensacje 2022 roku zakończony. Wśród zwycięzców są przedstawicie i znaleziska z naszego regionu. Czytaj dalej »