Nowe laboratorium NCBJ przyspieszy prace nad lekami do radioterapii
Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych do badania radiofarmaceutyków oddano do użytku w środę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Umożliwi ono np. przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w radioterapii onkologicznej.
"Projekt o wartości 2,5 mln zł wpłynie nie tylko na zwiększenie potencjału badawczego Ośrodka Radioizotopów Polatom Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), ale pozwoli również na przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w radioterapii onkologicznej" - poinformował PAP rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.
Badania przedkliniczne z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych są kluczowym etapem w procesie powstawania nowych radiofarmaceutyków i wprowadzania ich do diagnostyki i terapii onkologicznej. W trakcie badań przedklinicznych ocenia się m.in. potencjalną skuteczność leku, identyfikuje organy narażone na działanie radiacyjne oraz wstępnie oszacowuje dawki preparatu dla pierwszej fazy badań klinicznych. Taką procedurę muszą przejść wszystkie nowe radiofarmaceutyki stosowane w diagnostyce i terapii onkologicznej.
„Wysokospecjalistyczne laboratorium badań przedklinicznych jest strategicznie istotną częścią każdego ośrodka produkującego i opracowującego nowe radiofarmaceutyki. Dlatego też włączywszy w nasze struktury Zakład Leków Izotopowych Narodowego Instytutu Leków (2011 r. - PAP), podjęliśmy decyzję o unowocześnieniu i doposażeniu pracowni” – powiedział dyrektor Ośrodka Radioizotopów Polatom NCBJ dr inż. Dariusz Socha. "Dzięki temu dysponujemy dziś najnowocześniejszym w kraju laboratorium badań przedklinicznych” - dodał.
Jak poinformował Sieczkowski, dzięki nowemu laboratorium naukowcy będą mogli m.in. stosować modele ludzkich nowotworów u zwierząt o obniżonej odporności immunologicznej, przeprowadzać wielofunkcyjne obrazowanie rozmieszczenia fizjologicznego radiofarmaceutyków in vivo na doświadczalnych modelach zwierzęcych, jak również badać specyficzność poszczególnych leków.
Najważniejszym wyposażeniem nowego laboratorium badań przedklinicznych jest wart 1,4 mln zł zestaw urządzeń, które pozwalają na śledzenie losów leku w organizmach zwierząt doświadczalnych, jego gromadzenie i przemieszczanie się. Nowe urządzenia nie wymagają uśmiercania myszy i szczurów. Dzięki temu naukowcy będą potrzebowali nawet sześć razy mniej zwierząt do wykonywania niezbędnych procedur.
Dla zwierząt wybudowano nowoczesne klatki spełniające najwyższe standardy, np. zapewnienie odpowiednio czystego powietrza, temperaturę około 22 st. Celsjusza, 55 proc. wilgotności względnej powietrza, a także niski poziom hałasu. Nowa zwierzętarnia spełnia wszystkie najwyższe wymagania i jest bieżąco kontrolowana przez Inspektorat Weterynarii.
„Liczba odbiorców naszych usług stale się powiększa, a nasze innowacyjne produkty są cenione na całym świecie. Wciąż pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które nie tylko sprzyjają rozwojowi naszego Instytutu, ale przede wszystkim pomagają lekarzom w ratowaniu ludzkiego życia” - podkreśla kierownik zakładu badawczego OR Polatom NCBJ dr hab. Piotr Garnuszek. (PAP)
Zobacz także
Sony wykupiło serwis OnLive i zamyka go
2015-04-04, 16:4630 kwietnia zakończy działalność serwis OnLive, który umożliwia użytkownikom korzystanie z gier w chmurze, bez konieczności instalowania na komputerze. Technologie wypracowane przez OnLive zostały wykupione przez Sony, które zamierza… Czytaj dalej »
HistoriaMarka.pl – internetowa strona niosąca wsparcie niepełnosprawnym
2015-04-04, 16:46Publikowane w nowym, internetowym serwisie HistoriaMarka.pl historie osób na wózkach mają być inspiracją dla niepełnosprawnych do rozpoczęcia nowego życia. Pierwszą z nich opowiada Marek Bystrzycki, który po wypadku wrócił do aktywnego… Czytaj dalej »
Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi
2015-04-04, 16:42Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi pod nazwą safeUP opracowała firma Gadmel z Gdyni. Monitorowana osoba nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia, a opiekun otrzymuje informacje w postaci SMS na temat aktywności… Czytaj dalej »
40 lat temu powstała firma Microsoft
2015-04-04, 16:384 kwietnia 1975 r. Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft - jedną z największych obecnie firm z branży nowych technologii. Najbardziej znana jest z systemu operacyjnego Windows, pakietu oprogramowania biurowego Microsoft Office a… Czytaj dalej »
Belgia przymierza się do budowy energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu
2015-04-04, 11:15Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której celem będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z wiatru. Według tamtejszych mediów rząd już wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie to jedna z pierwszych… Czytaj dalej »