Profesor UKW z ministerialnym grantem na badanie pierwszej historii Polski
Ponad pół mln zł wynosi kwota, jaką minister edukacji i nauki dofinansował projekt „Chronica Polonorum Macieja z Miechowa - tłumaczenie i edycja”. Kierownikiem badań jest prof. Sławomir Zonenberg z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Grant został przyznany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Realizacja projektu przewidziana jest na okres pięciu lat. Nie jest to pierwszy taki sukces w karierze profesora UKW. W latach 2015-2017 realizował on już inny projekt w ramach konkursu NPRH, a mianowicie „Wigand z Marburga, Cronica nova prutenica”.
W 2019 r. minęła 500. rocznica pierwszego wydania „Chronica Polonorum” Macieja z Miechowa (1457-1523). Projekt bydgoskiego naukowca pomyślany jest jako przedsięwzięcie badawczo-translacyjno-edytorskie. Podstawowym celem jest przygotowanie publikacji książkowej zawierającej edycję łacińskiego tekstu kroniki i jej polskiego tłumaczenia wraz z krytycznymi komentarzami: źródłoznawczym, filologicznym, historycznym i historyczno-kulturowym. Obecnie nie ma krytycznego wydania łacińskiej wersji kroniki, jak i jej całościowej polskiej translacji.
Kronika Miechowity to pierwsza historia Polski wydana drukiem i pierwszy podręcznik do nauki historii Polski. To jedno z najważniejszych źródeł do dziejów Polski dla lat 1480-1506. Kronika, oprócz warstwy historycznej, zawiera również dużo informacji z zakresu historii kultury, medycyny, etnografii i geografii historycznej.
Celem projektu jest ponadto opracowanie i udostępnienie cyfrowej wersji tekstu edycji i translacji w internecie.
Zobacz także
„Koduj z Gigantami”, czyli warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży
2022-09-13, 18:00Już w ten weekend 17-18 września oraz 24 i 25 września w Bydgoszczy i Toruniu odbędzie się 11. edycja „Koduj z Gigantami”, czyli największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży! Czytaj dalej »
Te rośliny są hiperakumulatorami. Pochłaniają setki jednostek toksyn z gleby
2022-09-08, 08:51Dynie, wierzby i topole, to niektóre z gatunków roślin stosowanych do oczyszczania gleby z zanieczyszczeń organicznych. Jakie cechy gatunków są pożądane i jak przyspieszyć proces remediacji gleby badają naukowcy z Wydziału Biologii… Czytaj dalej »
Mieli 24 godziny na stworzenie gry. Bydgoscy studenci wygrali Cyberiadę [wideo]
2022-09-06, 07:49Studenci informatyki bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajęli pierwsze miejsce na Cyberiadzie - Ogólnopolskich Mistrzostwach w Projektowaniu Gier Komputerowych dla studentów. Czytaj dalej »
Współpraca UKW z Uniwersytetem St. Andrews ze Szkocji. Jakie korzyści?
2022-08-30, 17:30Umowę o współpracy z najstarszym szkockim uniwersytetem St. Andrews podpisał Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Czytaj dalej »
Naukowcy: po całodniowej intensywnej pracy umysłowej podejmujemy gorsze decyzje
2022-08-16, 10:45Po intensywnej pracy umysłowej nie tylko trudniej się jest nam skupić; podejmujemy też gorsze decyzje - ostrzegają specjaliści francuscy. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na emocje, które „zwykle nie są dobrym doradcą”. Czytaj dalej »