Odkryto kolejny kanion pod lodem Antarktydy
Potężny rów - głębszy niż Wielki Kanion Kolorado, odkryli pod lodem Antarktydy naukowcy dzięki danym satelitarnym i radarowym. Informują o tym w "Geological Society of America Bulletin".
Brytyjscy naukowcy pracują nad mapą Gór Ellswortha - powstałego przed milionami lat górskiego łańcucha, który kryje się w Antarktydzie Zachodniej pod kilkoma kilometrami lodu. Od trzech sezonów badają tę część kontynentu i kreślą jej mapy, wykorzystując dane przekazane przez satelity i pochodzące ze specjalnych radarów, holowanych za pojazdami śniegowymi czy umieszczonych na pokładach awionetek.
Przy okazji tych prac zorientowali się, że pokrywa lodowca skrywa również potężną dolinę, głęboką do 3 km, długą na ponad 300 km i szeroką do 25 km. W niektórych miejscach dno doliny leży ponad 2 km niżej niż poziom morza.
Zarówno pasmo górskie, jak i jego dolina, powstały przed milionami lat. Nowe analizy dostarczają nowych informacji na temat zasięgu, grubości i dynamiki pradawnego pola lodowego, za sprawą którego powstały, a także na temat historii lodowca z Antarktydy Zachodniej.
"Odkrycie tego potężnego rowu i charakteryzacja okolicznego krajobrazu górskiego to nieprawdopodobny przypadek - przyznaje główny autor badania dr Neil Ross z Newcastle University, cytowany na stronie uczelni. - Z radaru penetrującego lód uzyskaliśmy dane dotyczące obu krańców tej wielkiej, ukrytej doliny. Nie mieliśmy jednak informacji pozwalających ustalić, co znajduje się między nimi. Lukę pozwoliły jednak wypełnić dane satelitarne. Mimo że dolinę przykrywa kilka kilometrów lodu, jest ona tak rozległa, że można ją dostrzec z kosmosu".
Zdaniem dr. Rossa to odkrycie pokazuje, jak mało wciąż wiemy na temat powierzchni naszej własnej planety. "Odkrywanie i badanie nieznanych dotąd krajobrazów jest wciąż możliwe i szalenie ekscytujące. Nawet dziś" - dodaje. (PAP)
Zobacz także
Polskie instrumenty kosmiczne zbadają Jowisza i jego księżyce
2014-03-26, 18:18Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce. Start sondy jest planowany na 2022 r., a przylot do Jowisza na 2030 r. - poinformował w środę resort gospodarki… Czytaj dalej »
660 tys. euro za aparat fotograficzny, który był na Księżycu
2014-03-23, 20:51Za 660 tys. euro sprzedano w sobotę wieczorem na aukcji w wiedeńskiej galerii fotografii Westlicht aparat fotograficzny Hasselblada, jedyny na świecie, którym filmowano Księżyc podczas jednej z amerykańskich misji kosmicznych. Czytaj dalej »
Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
2014-03-23, 14:17W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja… Czytaj dalej »
Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne
2014-03-19, 08:43Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować fale grawitacyjne - ogłosili naukowcy zaangażowani w projekt BICEP2. Uzyskali także dowód na przewidywaną przez teorie kosmologiczne erę inflacji na początku istnienia Wszechświ… Czytaj dalej »

61 obiektów z Wawelu będzie w Wirtualnych Muzeach Małopolski
2014-03-18, 17:2261 obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu za kilka miesięcy będzie można oglądać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. We wtorek specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury skanowali arras 'Szczęśliwość rajska'. Czytaj dalej »