NSA korzysta z technologii radiowej do monitorowania komputerów
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje "New York Times". Według gazety proceder odbywał się poza USA.
Z informacji, do jakich dotarł "NYT" wynika, że NSA wykorzystuje sekretną technologię opartą na falach radiowych, które umożliwiają przechwytywanie informacji zamieszczonych i przechodzących przez monitorowane komputery. Metoda pozyskiwania strategicznych danych za pomocą fal radiowych, zdaniem gazety, jest wykorzystywana od 2008 roku i pozwala NSA na omijanie standardowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Dziennik podkreśla jednocześnie, że dzięki technologii radiowej można śledzić komputery, które nie są podłączone do internetu.
Działania agencji polegają na wykorzystywaniu m.in. specjalnych kabli USB z zatopionymi w ich wnętrzu obwodami, które służą jako nadajniki fal radiowych. Aby takie urządzenie mogło rozpocząć działanie, wpierw musiało być ręcznie podłączone do komputera. "NYT" sugeruje, że w niektórych przypadkach mogło do tego dochodzić podczas transportu maszyn do odbiorców, albo przy wykorzystaniu konwencjonalnych działań wywiadowczych.
Monitorowane komputery nie tylko służą jako źródło informacji, ale za pomocą specjalnego oprogramowania mogą być wykorzystywane do prowadzenia ataków cybernetycznych.
NSA nazywa tę strategię "aktywną obroną" i wykorzystuje ją do monitorowania działalności chińskich i rosyjskich wojsk, meksykańskich karteli narkotykowych czy instytucji handlowych działających w ramach Unii Europejskiej. Z informacji "NYT" wynika, że agencja śledziła też działania Arabii Saudyjskiej, Indii i Pakistanu.
NSA zaprzecza, jakoby wykorzystywała tę technologię do monitorowania działalności mieszkańców USA.
"Działania NSA są skoncentrowane tylko i wyłącznie na przeciwdziałaniu uzasadnionym zagranicznym celom wywiadowczym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wywiadowcze" - powiedziała w rozmowie z "NYT" rzeczniczka NSA Vanee Vines. Podkreśliła, że technologia nie jest wykorzystywana do pozyskiwania zagranicznych technologii i wykorzystywania ich w kraju. (PAP)
Zobacz także
Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku"
2014-02-11, 17:29Przenośne laboratorium daktyloskopijne, latarka dla niewidomych czy sterowane ręcznie ramię robota to tylko część z polskich wynalazków docenionych za granicą w 2013 r., jakie można zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Czytaj dalej »
Ekspert: bezpieczny internet zależy także od zachowania użytkowników sieci
2014-02-10, 20:04Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w internecie i w jaki sposób z niego korzysta - powiedział PAP dyrektor NASK Michał Chrzanowski. We wtorek 11 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony będzie Dzień… Czytaj dalej »
Brytyjska spółka chce produkować energię z pływów morskich
2014-02-10, 10:25Brytyjska firma wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę elektrowni pozyskującej energię z pływów morskich. Potencjalna moc produkcyjna szacowana jest na 320 MW w szczytowym okresie pływów. Czytaj dalej »
Chińczycy wybudują centrum nowych technologii energetycznych
2014-02-06, 20:52Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego… Czytaj dalej »
Po raz pierwszy wypróbowano bioniczną rękę, która czuje
2014-02-06, 20:51Dzięki nowej sztucznej ręce osoba po amputacji będzie mogła nie tylko chwytać przedmioty, ale i poczuć je dotykiem - informuje pismo ”Science Translational Medicine”. Czytaj dalej »