NSA korzysta z technologii radiowej do monitorowania komputerów
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje "New York Times". Według gazety proceder odbywał się poza USA.
Z informacji, do jakich dotarł "NYT" wynika, że NSA wykorzystuje sekretną technologię opartą na falach radiowych, które umożliwiają przechwytywanie informacji zamieszczonych i przechodzących przez monitorowane komputery. Metoda pozyskiwania strategicznych danych za pomocą fal radiowych, zdaniem gazety, jest wykorzystywana od 2008 roku i pozwala NSA na omijanie standardowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Dziennik podkreśla jednocześnie, że dzięki technologii radiowej można śledzić komputery, które nie są podłączone do internetu.
Działania agencji polegają na wykorzystywaniu m.in. specjalnych kabli USB z zatopionymi w ich wnętrzu obwodami, które służą jako nadajniki fal radiowych. Aby takie urządzenie mogło rozpocząć działanie, wpierw musiało być ręcznie podłączone do komputera. "NYT" sugeruje, że w niektórych przypadkach mogło do tego dochodzić podczas transportu maszyn do odbiorców, albo przy wykorzystaniu konwencjonalnych działań wywiadowczych.
Monitorowane komputery nie tylko służą jako źródło informacji, ale za pomocą specjalnego oprogramowania mogą być wykorzystywane do prowadzenia ataków cybernetycznych.
NSA nazywa tę strategię "aktywną obroną" i wykorzystuje ją do monitorowania działalności chińskich i rosyjskich wojsk, meksykańskich karteli narkotykowych czy instytucji handlowych działających w ramach Unii Europejskiej. Z informacji "NYT" wynika, że agencja śledziła też działania Arabii Saudyjskiej, Indii i Pakistanu.
NSA zaprzecza, jakoby wykorzystywała tę technologię do monitorowania działalności mieszkańców USA.
"Działania NSA są skoncentrowane tylko i wyłącznie na przeciwdziałaniu uzasadnionym zagranicznym celom wywiadowczym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wywiadowcze" - powiedziała w rozmowie z "NYT" rzeczniczka NSA Vanee Vines. Podkreśliła, że technologia nie jest wykorzystywana do pozyskiwania zagranicznych technologii i wykorzystywania ich w kraju. (PAP)
Zobacz także
Raptr uruchamia „Instragram dla graczy”
2015-04-06, 08:27Amerykańska firma Raptr uruchomiła platformę Plays.tv, skierowaną do graczy chcących dzielić się krótkimi nagraniami z rozgrywek. To próba wejścia na coraz ważniejszy dla graczy rynek streamingu, którego niekwestionowanym liderem… Czytaj dalej »
CERT: Więcej cyberataków na polską administrację w 2014 r.
2015-04-05, 09:40Wzrosła liczba incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem administracji publicznej, są one groźniejsze - wynika z raportu o stanie bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni w 2014 r. opublikowanego przez zespół cert.gov.pl. Czytaj dalej »
Sony wykupiło serwis OnLive i zamyka go
2015-04-04, 16:4630 kwietnia zakończy działalność serwis OnLive, który umożliwia użytkownikom korzystanie z gier w chmurze, bez konieczności instalowania na komputerze. Technologie wypracowane przez OnLive zostały wykupione przez Sony, które zamierza… Czytaj dalej »
HistoriaMarka.pl – internetowa strona niosąca wsparcie niepełnosprawnym
2015-04-04, 16:46Publikowane w nowym, internetowym serwisie HistoriaMarka.pl historie osób na wózkach mają być inspiracją dla niepełnosprawnych do rozpoczęcia nowego życia. Pierwszą z nich opowiada Marek Bystrzycki, który po wypadku wrócił do aktywnego… Czytaj dalej »
Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi
2015-04-04, 16:42Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi pod nazwą safeUP opracowała firma Gadmel z Gdyni. Monitorowana osoba nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia, a opiekun otrzymuje informacje w postaci SMS na temat aktywności… Czytaj dalej »