W Kujawsko-Pomorskiem ruszył program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu
Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych ze 136 gmin regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało bezpłatny dostęp do internetu. Dzięki programowi samorządu wojewódzkiego uczestnicy programu otrzymali sprzęt komputerowy i zostali przeszkoleni.
Zgodnie z założeniami programu, jego uczestnicy będą korzystać z bezpłatnego sygnału internetowego przez dwa lata. W tym czasie do ich dyspozycji będzie także zespół dziesięciu konsultantów udzielających zdalnie bezpłatnej pomocy nie tylko przy problemach technicznych, ale także związanych z samym korzystaniem z zasobów sieci, np. z portali społecznościowych. "Cieszymy się, że system działa. Obdarowani serfują w sieci zarówno w kwestiach związanych ze sferą zawodową, jak i prywatną, poszerzając sieć kontaktów i własny kapitał społeczny" – podkreślił w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Jak przyznał Całbecki, odnotowano dotychczas dwa incydenty związane z próbą sprzedaży przekazanych przez samorząd komputerów. Jeden z laptopów pojawił się na aukcji internetowej, drugi w jednym z lokalnych komisów, ale oba przypadki szybko wykryto, a osoby które zawiniły są obecnie w ramach programu szczególnie monitorowane.Kujawsko-pomorski marszałkowski program przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu - jak podkreślają jego autorzy - to jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Samorząd wojewódzki realizuje je wspólnie z samorządami gmin, Polskim Związkiem Niewidomych i Caritas Polska.
Fundusze - w sumie 26 mln zł - pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu samorządu województwa i budżetów 25 gmin, które przystąpiły do projektu. Pozostałe gminy zostały dołączone w ramach Funduszu Wsparcia (pomoc dla najsłabszych finansowo samorządów lokalnych) i w związku z rekomendacją Caritasu. Oprócz niezamożnych rodzin beneficjentami są osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące.Uczestniczący w programie niepełnosprawnych otrzymali zamówione i stworzone specjalnie z myślą o nich specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia peryferyjne. Najbardziej zaawansowane z nich to zintegrowany z klawiaturą ekran dla osób niewidomych posługujących się alfabetem Braille’a.
"Jeden taki ekran kosztuje 13 tysięcy złotych, dlatego większości niepełnosprawnych zwyczajnie na niego nie stać. Inne nietypowe urządzenia to między innymi klawiatury typu +big keys+ z cztery razy większymi i kolorowymi klawiszami oraz nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe wciśnięcie więcej niż jednego klawisza, tak zwane odwrócone myszy o średnicy 55 milimetrów, które można obsługiwać dłonią, stopą lub ustami oraz programy udźwiękawiające i udźwiękawiająco-powiększające" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. (PAP)
Zobacz także
NSA korzysta z technologii radiowej do monitorowania komputerów
2014-01-15, 10:45Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje 'New York Times'. Według gazety… Czytaj dalej »
Rok 2014 pod znakiem e-edukacji i e-medycyny
2014-01-14, 16:02Rosnąca popularności e-edukacji, internetowe wizyty lekarskie i rosnąca liczba smartfonów wśród osób powyżej 55. roku życia - to globalne trendy, które według Deloitte będą dostrzegalne na rynku nowych technologii w 2014 roku. Czytaj dalej »
Krzyżackie rękopisy z kolekcji UMK dostępne w internecie
2014-01-14, 15:57Kolekcję 19 rękopisów krzyżackich ze zbiorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udostępniono w internecie. Konserwacja i digitalizacja cennych manuskryptów były możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytaj dalej »
Statek towarowy dotarł na ISS ze sprzętem i żywnością
2014-01-12, 14:44Prywatny statek towarowy Cygnus po trzech dniach dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na którą dostarczył sprzęt, żywność i spóźnione prezenty gwiazdkowe dla sześciu przebywających tam astronautów. Czytaj dalej »