W Kujawsko-Pomorskiem ruszył program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu
Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych ze 136 gmin regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało bezpłatny dostęp do internetu. Dzięki programowi samorządu wojewódzkiego uczestnicy programu otrzymali sprzęt komputerowy i zostali przeszkoleni.
Zgodnie z założeniami programu, jego uczestnicy będą korzystać z bezpłatnego sygnału internetowego przez dwa lata. W tym czasie do ich dyspozycji będzie także zespół dziesięciu konsultantów udzielających zdalnie bezpłatnej pomocy nie tylko przy problemach technicznych, ale także związanych z samym korzystaniem z zasobów sieci, np. z portali społecznościowych. "Cieszymy się, że system działa. Obdarowani serfują w sieci zarówno w kwestiach związanych ze sferą zawodową, jak i prywatną, poszerzając sieć kontaktów i własny kapitał społeczny" – podkreślił w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Jak przyznał Całbecki, odnotowano dotychczas dwa incydenty związane z próbą sprzedaży przekazanych przez samorząd komputerów. Jeden z laptopów pojawił się na aukcji internetowej, drugi w jednym z lokalnych komisów, ale oba przypadki szybko wykryto, a osoby które zawiniły są obecnie w ramach programu szczególnie monitorowane.Kujawsko-pomorski marszałkowski program przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu - jak podkreślają jego autorzy - to jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Samorząd wojewódzki realizuje je wspólnie z samorządami gmin, Polskim Związkiem Niewidomych i Caritas Polska.
Fundusze - w sumie 26 mln zł - pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu samorządu województwa i budżetów 25 gmin, które przystąpiły do projektu. Pozostałe gminy zostały dołączone w ramach Funduszu Wsparcia (pomoc dla najsłabszych finansowo samorządów lokalnych) i w związku z rekomendacją Caritasu. Oprócz niezamożnych rodzin beneficjentami są osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące.Uczestniczący w programie niepełnosprawnych otrzymali zamówione i stworzone specjalnie z myślą o nich specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia peryferyjne. Najbardziej zaawansowane z nich to zintegrowany z klawiaturą ekran dla osób niewidomych posługujących się alfabetem Braille’a.
"Jeden taki ekran kosztuje 13 tysięcy złotych, dlatego większości niepełnosprawnych zwyczajnie na niego nie stać. Inne nietypowe urządzenia to między innymi klawiatury typu +big keys+ z cztery razy większymi i kolorowymi klawiszami oraz nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe wciśnięcie więcej niż jednego klawisza, tak zwane odwrócone myszy o średnicy 55 milimetrów, które można obsługiwać dłonią, stopą lub ustami oraz programy udźwiękawiające i udźwiękawiająco-powiększające" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. (PAP)
Zobacz także
Koniec z uciążliwym parkowaniem. W Düsseldorfie zrobi to robot [wideo]
2014-06-24, 08:34Koniec z uciążliwymi manewrami i krzywym parkowaniem - na lotnisku w Düsseldorfie czynność tę za kierowców wykona robot. Czytaj dalej »
Zmarła Stephanie Kwolek, wynalazczyni kevlaru
2014-06-21, 09:24W wieku 90 lat zmarła w USA chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek, która w 1965 wraz ze swym zespołem wynalazła kevlar - wyjątkowo silne włókna, dziś stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych. Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-06-19_1403189581.jpg)
Gry komputerowe rozwijają kreatywność, ale jednocześnie utrudniają naukę
2014-06-19, 16:36Dzięki grom komputerowym dzieci rozwijają kreatywność i budują relacje towarzyskie. Jednocześnie trudniej im się uczyć, gdyż przyzwyczajają się do szybkich sukcesów i schematów - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych… Czytaj dalej »
PISA: dwie do czterech godzin w internecie pomaga w nauce
2014-06-17, 17:36Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z badania z międzynarodowego badania umiejętności… Czytaj dalej »
20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
2014-06-17, 17:28Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort… Czytaj dalej »