Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce.
- Stworzyli modularnego łazika kosmicznego, który zachwycił jurorów konkursu Explory i sprawił, że przyznali projektowi akredytację do krajowego finału konkursu, który już jesienią odbędzie się w Gdyni - wyjaśnia Dorota Braziewicz, dyrektor programu Explory, który ma odkrywać i wspierać młodych ludzi z ciekawymi pomysłami.
- Bardzo się cieszymy, że co roku udaje nam się dotrzeć do coraz większego grona młodych, zdolnych osób, które są zainteresowane tym, żeby zderzyć swoje pomysły z ekspertami. Udaje nam się znaleźć kolejne wyjątkowe talenty i tym razem - i bardzo nas to cieszy - znaleźliśmy je także w województwie kujawsko-pomorskim, w Grudziądzu - dodaje Dorota Braziewicz.
Zaprojektowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu łazik #ANTARCTECH może służyć jako przenośna stacja badawcza lub uniwersalny pojazd transportowy. Napęd 6x6 ma zapewnić pewną jazdę w trudnym terenie, a robotyczne ramię pozwalać na przeładowywanie modułów i usuwanie ewentualnych przeszkód.
Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski powalczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tys. zł, akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Ich opiekunem jest Marcin Jabłoński.
W tym roku w całym kraju zgłoszono ponad 230 projektów. Innowacyjne pomysły młodych ludzi można poznać odwiedzając stronę explory.pl.
Zobacz także
Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
2022-05-08, 21:00Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga. Czytaj dalej »
Zespół prof. Grzybowskiego: Z odpadów chemicznych można produkować leki
2022-04-27, 19:30Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w „Nature”… Czytaj dalej »
„Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
2022-04-20, 15:30Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże… Czytaj dalej »
Polskie Radio wypada korzystniej w nowych badaniach słuchalności radia w Polsce
2022-04-06, 19:13Nowe badania słuchalności radia, opracowane przez Krajowy Instytut Mediów, opierają się na danych pozyskiwanych w rozmowie telefonicznej z respondentami oraz opisujących ich zachowania związane z korzystaniem z mediów. Czytaj dalej »