Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce.
- Stworzyli modularnego łazika kosmicznego, który zachwycił jurorów konkursu Explory i sprawił, że przyznali projektowi akredytację do krajowego finału konkursu, który już jesienią odbędzie się w Gdyni - wyjaśnia Dorota Braziewicz, dyrektor programu Explory, który ma odkrywać i wspierać młodych ludzi z ciekawymi pomysłami.
- Bardzo się cieszymy, że co roku udaje nam się dotrzeć do coraz większego grona młodych, zdolnych osób, które są zainteresowane tym, żeby zderzyć swoje pomysły z ekspertami. Udaje nam się znaleźć kolejne wyjątkowe talenty i tym razem - i bardzo nas to cieszy - znaleźliśmy je także w województwie kujawsko-pomorskim, w Grudziądzu - dodaje Dorota Braziewicz.
Zaprojektowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu łazik #ANTARCTECH może służyć jako przenośna stacja badawcza lub uniwersalny pojazd transportowy. Napęd 6x6 ma zapewnić pewną jazdę w trudnym terenie, a robotyczne ramię pozwalać na przeładowywanie modułów i usuwanie ewentualnych przeszkód.
Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski powalczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tys. zł, akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Ich opiekunem jest Marcin Jabłoński.
W tym roku w całym kraju zgłoszono ponad 230 projektów. Innowacyjne pomysły młodych ludzi można poznać odwiedzając stronę explory.pl.
Zobacz także
Posłuchaj, co Ci w głowie gra! Muzyka fal mózgowych w Młynach Rothera [wideo]
2023-01-10, 07:48W bydgoskich Młynach Rothera każdy może wsłuchać się w siebie i w swoje myśli. Dzięki instalacji interaktywnej można usłyszeć muzykę fal mózgowych. Czytaj dalej »
Kapsuła Orion zakończyła misję. To przygotowanie do kolejnego lotu człowieka na Księżyc
2022-12-11, 21:32W niedzielę (11 grudnia) na wody Pacyfiku opadła bezzałogowa kapsuła Orion, wysłana przez NASA w podróż na Księżyc w ramach programu Artemis. - Ten program ma geopolityczne znaczenie i będzie początkiem wyznaczania międzynarodowych… Czytaj dalej »
Historyczny sukces naukowców z UMK! Dwie osoby laureatami ERC Starting Grants
2022-11-22, 17:30Naukowcy z UMK, prof. Piotr Wcisło i prof. Katharina Boguslawski, znaleźli się w gronie 408 laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Umożliwi im to przeprowadzenie innowacyjnych badań na najwyższym światowym… Czytaj dalej »
„Bydgoszcz ważna na urologicznej mapie kraju”. Specjaliści spotkali się tu na sympozjum
2022-11-19, 14:55Jak leczyć z pomocą nowoczesnej technologii? - o tym rozmawiają medycy podczas 29. Sympozjum Sekcji Endourologii w Bydgoszczy. W wydarzeniu bierze udział ponad 300 specjalistów i adeptów urologii z całej Polski, a także gości z z… Czytaj dalej »
„Myślimy nie tylko mózgiem, ale całym ciałem”. Współpraca Collegium Medicum z USA
2022-11-08, 07:54- To, co dzieje się z naszym ciałem, wpływa na nasz styl myślenia - mówi prof. Margaret Niznikiewicz z Uniwersytetu Harvarda, która wygłosiła wykład dla Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Amerykańska i polska uczelnia zacieśniają… Czytaj dalej »