Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga.
Kursy są bezpłatne. - Ukończysz je nie tylko zdobyciem nowych umiejętności, ale także otrzymasz od nas odpowiedni certyfikat – zachęcają organizatorzy. Aktualnie można wziąć udział w dwóch niezależnych od siebie modułach. Każdy z nich składa się z kilku lekcji – dwie godziny wystarczą, abyś poznać podstawy fact-checkingu, które można następnie wykorzystać w praktyce: „Sposoby weryfikacji informacji w internecie” (6 lekcji – 120 minut) oraz „Fałszywe informacje. Jak sobie z nimi radzić” - (5 lekcji – 120 minut).
- Jeśli jesteś nauczycielem: oprócz kursów na Platformie znajdziesz bezpłatne webinary, dzięki którym rozwiniesz umiejętności i kompetencje w zakresie uczenia krytycznego myślenia. Przygotowaliśmy materiały, które możesz dowolnie wykorzystać w trakcie lekcji: aplikację z quizem Fajnie, że Wiesz, lekki podręcznik Z tarczą! Jak chronić się przed Dezinformacją, a przede wszystkim scenariusze zajęć – zachęcają twórcy platformy.
Z kolei w zakładce „Szkolenia” umieszczone są poradniki w formie cyklów wideo, które pokazują narzędzia fact-checkerskie, objaśniają, czym są fałszywe informacje oraz na czym polega fact-checking.
Strona platformy edukacyjnej Demagoga - TUTAJ.
Zobacz także
Streżyńska: cyfrowe państwo musi być bezpieczne
2017-10-09, 17:47Cyfrowe państwo musi być bezpieczne - podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. Jak dodała, rząd realizuje szereg projektów, które zwiększają bezpieczeństwo… Czytaj dalej »
Rosja wykorzystała platformy Google w kampanii dezinformacyjnej w 2016 r.
2017-10-09, 16:05Google odkryło, że rosyjscy agenci wydali kilkadziesiąt tys. dolarów na reklamy mające wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów. Zmanipulowane treści były wyświetlane m.in. na YouTube, Gmail i w wyszukiwarce Google - podaje w poniedziałek… Czytaj dalej »
Balonem z Torunia do stratosfery
2017-10-09, 15:291000 kosmicznych eksperymentów wyśle w podróż za pomocą balonu stratosferycznego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Czytaj dalej »
Dwie planetoidy otrzymały polskie nazwy
2017-10-08, 14:29Dwie planetoidy odkryte przez Polaków będą nosiły nazwy na cześć kobiet: zwyciężczyni olimpiady astronomicznej Zosi Kaczmarek oraz lekarki z Krakowa Marty Żołnowskiej - wynika z informacji opublikowanych przez Międzynarodową Unię… Czytaj dalej »
Naukowiec: badania meteorytów pozwalają m.in. przewidzieć kolizję Ziemi z planetoidą
2017-10-07, 12:00Wyniki badań meteorytów pozwalają m.in. odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące budowy materii we Wszechświecie, ale też przewidzieć potencjalne zagrożenia dla Ziemi, np. kolizję z planetoidą - powiedział PAP dr Radosław… Czytaj dalej »