Aplikacje mogą pomóc już na etapie planowania podróży, np. poprzez wyszukiwanie najtańszych połączeń lotniczych. Popularnymi aplikacjami z taką funkcją są m.in. Skyscanner oraz Kayak. Poprzez odpowiednie programy mobilne można także zarezerwować miejsca w hotelach – najpopularniejsze w tym sektorze są Booking.com oraz HRS.
Wiele z tych aplikacji umożliwia nie tylko rezerwację, lecz także przejrzenie oraz wystawienie recenzji danemu obiektowi. Jak ocenia Paweł Kacperek, ta funkcja jest szczególnie cenna dla turystów, którzy są coraz bardziej świadomi i nie chcą ryzykować, rezerwując niesprawdzony hotel.
– Taki człowiek szuka rekomendacji i opinii na temat wybranych przez siebie hoteli czy ośrodków wczasowych. Służą do tego aplikacje, takie jak TripAdvisor czy HolidayCheck. Nie należy też zapominać o aplikacjach pomocnych w pakowaniu. Jest to lista rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na wakacje. Często bywa tak, że zapominamy o takich rzeczach, jak skarpetki czy scyzoryk, które być może na biwaku będą nam potrzebne – mówi Kacperek.
Już w trakcie podróży szczególnie przydatne są programy nawigacyjne. Część z nich działa także bez połączenia z internetem, a oferta aplikacji tego typu jest bardzo szeroka. Kacperek wymienia najpopularniejsze – AutoMapa, NaviExpert oraz MapaMap. Niektóre aplikacje pomagają też kierowcom uniknąć fotoradarów lub patroli policji.
Na miejscu wypoczynku szczególnie przydatne będą aplikacje ułatwiające znalezienie miejsca, które oferuje darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu. Może on być potrzebny chociażby po to, by podzielić się ze znajomymi informacjami z urlopu lub zameldowaniem się w określonym miejscu. Popularnymi aplikacjami o takim działaniu są Foursquare oraz Yelp. Ta pierwsza umożliwia wyszukiwanie najtańszych lub najlepszych restauracji, a druga daje z kolei możliwość szerszej oceny odwiedzonego miejsca.
Praktyczne są także aplikacje miejskie, które zawierają nie tylko plan ulic, lecz także informacje o komunikacji publicznej, ruchu w mieście czy atrakcjach turystycznych.
– Tego typu aplikacje mają w zasadzie niemal wszystkie stolice europejskie, a także większe miasta – mówi Kacperek. – Jeżeli jedziemy swoim samochodem, warto też go ubezpieczyć przed kradzieżą. Tu też jest już sporo aplikacji, a także innych rozwiązań, które umożliwiają nam na bazie monitoringu GPS zabezpieczenie auta. Z pozycji telefonu możemy zawsze w danej chwili kontrolować, gdzie nasz samochód się znajduje. I co więcej, będziemy widzieli, gdzie go zaparkowaliśmy, jak do niego dotrzeć w obcym mieście.
Dodaje, że wśród bezpłatnych aplikacji, które ułatwiają radzenie sobie za granicą, jest aplikacja Google Translator, która umożliwia szybkie tłumaczenie z wielu języków świata. Po wcześniejszym pobraniu słownika może ona również działać offline. Turyści mają też duży wybór płatnych aplikacji, ale jak podkreśla Kacperek, nie wszyscy potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Zobacz także
Dzieci spędzają średnio około 18 godzin tygodniowo w internecie. W sieci czeka na nie sporo zagrożeń
Ponad połowa dzieci w wieku 10–15 lat ma urządzenia mobilne z dostępem do internetu. Większość regularnie korzysta z mediów społecznościowych i aplikacji… Czytaj dalej »
Sztuczna inteligencja będzie zarządzać naszym życiem. Dla 35 proc. będzie ona pomocna w pracy
Najważniejszym trendem rozpoczynającego się roku będzie rosnąca rola sztucznej inteligencji – wynika z raportu „10 Hot Consumer Trends for 2017” firmy… Czytaj dalej »
9 mln Polaków 50+ nie korzysta z internetu. Koszty wykluczenia cyfrowego to 24 mld zł
Blisko 80 proc. z 13 mln Polaków powyżej 50. roku życia nie korzysta z internetu. Wykluczenie cyfrowe oznacza 24 mld zł strat dla budżetu państwa i gospodarstw… Czytaj dalej »
Inteligentne domy coraz powszechniejsze. Nadal obawiamy się jednak o bezpieczeństwo
W ciągu najbliższych pięciu lat większość sprzętu AGD i RTV w prywatnych domach będzie mieć połączenie z internetem – tak wskazało prawie dwie trzecie… Czytaj dalej »
Rynek zaawansowanych technologii wkracza w świat mody. To szansa dla Polaków
Połączenie ubrań i elektroniki to już nie wizja science fiction, lecz rzeczywistość. Trwają zaawansowane prace nad stworzeniem rzeczy (ubrań i biżuterii)… Czytaj dalej »
W najbliższych latach Polacy będą dokonywać większości transakcji za pomocą bankowości mobilnej
Prawie 3 mln Polaków ma już dostęp do bankowości mobilnej. Większość z nich używa smartfonów do typowych operacji, takich jak sprawdzanie salda i zlecanie… Czytaj dalej »
Będzie deregulacja rynku usług internetowych. Ma ona zwiększyć inwestycje w sieć, przedsiębiorczość i zatrudni…
Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył konsultacje w sprawie projektu uwolnienia rynku usług internetowych w 76 gminach. Wprowadzana kilka lat temu regulacja… Czytaj dalej »
Popularność bitcoinów będzie rosła. Część waluty może być jednak kupowana za pieniądze z nielegalnych źró…
Dopóki któryś kraj nie zacznie akceptować bitcoina jako waluty, nie ma co liczyć na to, że stanie się on popularny na masową skalę. Mimo to liczba osób… Czytaj dalej »
Phablety zyskują na znaczeniu, także w Polsce. Ich popularność odbije się na sprzedaży tabletów
W szybkim tempie rośnie na świecie sprzedaż phabletów, czyli urządzeń łączących funkcje telefonu i tabletu. Ich udział w rynku smartfonów oscyluje już… Czytaj dalej »
Młodzi informatycy cenieni na świecie. Firmy walczą o to, by związali przyszłość z Polską
IT jest jedną z najszybciej rosnących w branż Polsce. Perspektywy na kolejne lata są jeszcze lepsze, głównie dzięki pieniądzom z unijnego budżetu na rozwój… Czytaj dalej »