Marie-Francois-Pierre Maine de Biran
O tym filozofie oświeceniowym Janusz Sytnik-Czetwertyński opowiada w bardzo zajmującym miniwykładzie, jak zawsze - lapidarnie i interesująco.
Filozofia Schopenhauera to filozofia rozsądku. Świat zewnętrzny jest niepoznawalny. Doświadczamy go jedynie przy pomocy zmysłów a nasz umysł nie kopiuje… Czytaj dalej »
Miniwykład Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego. Czytaj dalej »
Ciąg dalszy miniwykładu Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego. Czytaj dalej »
Najważniejszą postacią, która doprowadziła do odkryć w ramach filozofii przyrody był Mikołaj Kopernik a po nim Galileusz. Ale, aby to wszystko dobrze zrozumieć… Czytaj dalej »
To ostatni z trzech wielkich idealistów niemieckich, po Kancie i Fichtem. Twierdził, że to jaźń wytwarza przedmioty, całą rzeczywistość. O co w tym wszystkim… Czytaj dalej »
Fichte znany jest z zasady metodologicznej nazywanej triadą Fichtego. Jej schemat wygląda następująco: ja, nie ja, ja uświadomione. Co triada Fichtego ma… Czytaj dalej »
Ciąg dalszy rozważań o utopiach społecznych. Miniwykład Janusz Sytnika-Czetwertyńskiego. Czytaj dalej »
Utopijne poglądy społeczne zaczęły powstawać w XVIII w. Zgodnie z wcześniejszymi poglądami, wywodzącymi się od Platona i Arystotelesa, wszystko, co istnieje… Czytaj dalej »
Londyńczyk, utylitarysta, kojarzony ze stwierdzeniem, że dla człowieka najważniejsze są przyjemności cielesne. Sprawa nie jest jednak ani tak prosta, ani… Czytaj dalej »