Ciecierzyca - przepisy z podróży
Ciecierzyca - pochodzi z zachodniej Azji i bardzo popularna jest w kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego. Przygotujemy z niej hummus, jest też genialnym dodatkiem do sałatek. Radosław Kożuszek proponuje kilka przepisów, które poznał w czasie swoich licznych podróży.
Ciecierzyca na talerzu
W Polsce mąkę z ciecierzycy nie jest łatwo kupić. Najlepiej zrobić ją samemu. Ziarna kupimy w większych sklepach za 3-4 zł za 400 g. W sklepach ekologicznych oraz w delikatesach za taką samą gramaturę zapłacimy 7-10 zł. Aby uzyskać mąkę wystarczy ziarna ciecierzycy podprażyć delikatnie na suchej patelni aby nie były zbyt wilgotne i zmielić w robocie kuchennym na dużych obrotach przynajmniej przez 5 minut. Przed dodaniem jej do potrawy dobrze jest przesiać ją przez sito, gdyż może zawierać twarde grudki.
Mąka ma przyjemny, orzechowy smak, bardziej lub mniej intensywny w zależności od tego jak mocno podprażymy ziarna. Ciecierzyca nie zawiera glutenu, ale ma właściwości sklejające, dlatego jej dodatek umożliwia wyeliminowanie jaj. Posiada wysoki indeks sytości i niski indeks glikemiczny, dlatego może być dobrym daniem dietetycznym. Zawiera 20% łatwo przyswajalnego białka roślinnego oraz sporo przyswajalnego żelaza.
Placki socca
Jest to potrawa wywodząca się z rejonów Lazurowego Wybrzeża we Francji. Aromatyczne placki jada się same, posypane pieprzem i rozmarynem lub jako dodatek do innych potraw. Placki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych naleśników z mąki pszennej i jaj. Są wysokobiałkowe, niskokaloryczne, bardzo sycące i nie zawierają glutenu. W oryginalnym francuskim przepisie naleśniki smaży się z jednej strony na patelni, po czym zapieka w piekarniku, do momentu aż zetną się na wierzchu i wytworzy się na nich delikatna, chrupiąca skorupka. Placki można jednak smażyć z obu stron na patelni.
Składniki:
szklanka mąki z ciecierzycy
szklanka wody
2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki mielonego kminku lub rozmarynu
pieprz czarny
Wykonanie:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy na gładką, pozbawioną grudek masę. Można użyć do tego celu miksera lub trzepaczki. Następnie uzyskaną masę pozostawiamy w lodówce na przynajmniej godzinę. Gotowe ciasto wlewamy na rozgrzaną patelnie posmarowaną delikatnie olejem i smażymy placki z dwóch stron bardzo delikatnie je obracając.
Socca najlepiej smakuje zaraz po zdjęciu z patelni. Można ją podawać z jakimkolwiek nadzieniem, nawet na słodko.