Wynajem mieszkania
Pamiętać więc trzeba, że właściciel mieszkania rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu może wybrać dwie opcje opodatkowania: opodatkowanie na warunkach ogólnych i ryczałt od przychodów.
To trzeba policzyć! Mogą bowiem być spore koszty takie jak: remonty!
O ile chce wynajmujący zdecydować się na ryczałt to winien złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Takie oświadczenie należy złożyć nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu.
Może jednak nic nie zrobić, co automatycznie powoduje, że będzie opodatkowany PIT wg warunków ogólnych wg stawki 18 i 32%.
Podstawą generowania przychodu z najmu jest fakt zawarcia umowy. Zdaniem organów
podatkowych jedynie wysokość czynszu określona w umowie (bez opłat administracyjnych i eksploatacyjnych) stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego i generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Natomiast wszelkie opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę nie stanowią składnika przychodu z tego tytułu, ani nie powodują przychodu po stronie Wynajmującego, ponieważ w ich zakresie pełni on tylko rolę pośrednika pomiędzy najemcą a usługodawcami.