25 - 29 sierpnia
Ostatnia wyprawa w cyklu "Podróże bez paszportu" to także i moje marzenie. "Off Road" oznacza bezdroża, nieprzetarte szlaki, przeszkody, które trzeba pokonać..., przepiękne widoki, ognisko oraz kompletny brak pośpiechu. Tak właśnie od 20 lat podróżuje Bronisław Popławski z Silna pod Toruniem. Jego pasja zaczęła się w wojsku na poligonie. W ostatnim wakacyjnym tygodniu opowie o samochodach nie tylko dla mężczyzn ale także ich żon i dzieci, szlakach w Karpatach oraz o tym dlaczego warto zjechać z asfaltowej drogi... W piątek - 29 sierpnia, w audycji oczywiście
konkurs.
Czytaj dalej »
18 - 22 sierpnia
W tym tygodniu podróż na Filipiny. Radosław Kożuszek opowie państwu o bajkowych wysepkach, zamkach na piasku, podziemnych rzekach, czekoladowych wzgórzach, zwierzętach oraz niezwykłej kuchni, która z jednej strony zachwyca z drugiej jest kulinarnym wyzwaniem. Bo nie wszystko damy radę zjeść. I nie o ilość tu chodzi, ale o to, co znajdziemy na talerzu... W piątek - 22 sierpnia, w audycji oczywiście
konkurs.
Czytaj dalej »
11 - 15 sierpnia
W tym tygodniu z Malwiną Roubą odwiedzamy egzotyczne hotele. Zamieszkamy w beduińskiej wiosce, w hotelu schowanym w dżungli oraz w fabryce herbaty, poszukamy zatopionej Atlantydy. Hotele są przykładem na to jak nie niszcząc tradycji oraz przyrody można zbudować fantastyczne obiekty, które będą wspaniałą atrakcją dla turystów ale jakże ekologiczną i historyczną. W piątek - 15 sierpnia, w audycji oczywiście
konkurs.
Czytaj dalej »
04 - 08 sierpnia
Rzym - brukowane ulice, fontanny, klimatyczne place pełne życia podczas upalnych dni i wieczorów, kafejki, bary, turyści z całego świata między Koloseum, Fontanną di Trevi czy Hiszpańskimi Schodami. W tym tygodniu namówimy państwa do tego aby ze znanych rzymskich szlaków zboczyć. Zajrzeć na sąsiednie uliczki, wejść do mniej popularnych kościołów i przeżyć nową przygodę w Wiecznym Mieście. A o takim właśnie mieście opowiadają w tym tygodniu dr hab. Przemysław Nering oraz dr Rafał Toczko z Katedry Filolofii Klasycznej UMK w Toruniu. Wszystko to w cyklu "Podróże bez paszportu".
Czytaj dalej »
28 lipca - 01 sierpnia
Tym razem wyruszamy do Afryki do najbardziej atrakcyjnego kraju na tym kontynencie - bynajmniej takie jest zdanie naszego przewodnika Radosława Kożuszka. To kraj dla bogatych i tych którzy nie dysponują gotówką na kilku gwiazdkowy hotel, może nie zachwyci nas kuchnia, ale to co zobaczymy zrekompensuje nam niedostatki kulinarne. Zamki, kościoły wykute w skałach, karmienie hien, piękna przyroda - to wszystko w tym tygodniu w cyklu "Podróże bez paszportu".
Czytaj dalej »
21 lipca - 25 lipca Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Ale na tym szlaku mogą znaleźć się wszyscy, wyruszają w drogę nie tylko z powodów religijnych. Szlak pokonamy w tym tygodniu z Jackiem Kiełpińskim dziennikarzem i podróżnikiem, który w czasie swojej wędrówki w której towarzyszyła mu żona Kasia, napisał książkę "Camino Tinto".
Czytaj dalej »
14 lipca - 18 lipca
W tym tygodniu mamy idealną propozycję dla osób które mają apetyt na poznawanie świat oraz na niczym nieograniczoną wolność. A to zapewnią nam rejsy statkami. Statkami, które w czasie podróży oferują praktycznie wszystko: atrakcyjną rozrywkę, zejścia na ląd w najróżniejszych miastach i na plażach, relaks i spokój oraz kulinarne uczty dla naszego podniebienia. Jaki rejs wybrać, jak odnaleźć się na takim pływającym gigancie, co zabrać do walizki? U tym wszystkim opowiada w tym tygodniu Malwina Rouba - podróżniczka i pilot wycieczek.
Czytaj dalej »
7 lipca - 11 lipca
Są pasjonatami podróży, niezależni - bo podróżują camperem. Czasami w towarzystwie swoich psów. Mówią, że są kudłaczami, tak nazwali także swoją stronę www.kudlaczewpodrozy.pl. Ania, Wojtek i ich syn Mikołaj Wyrzykowscy objechali w ubiegłym roku Prowansję. Francja ich oczarowała więc wrócili tam także w tym roku. Kilka dni przed wyjazdem opowiedzieli nam o sobie, o swoich podróżach, polach lawendowych, winnicach, zapachach, inspiracjach. Dlaczego podróżują? Bo chcą - jak wyjaśniają na swojej stronie - zobaczyć na własne oczy, nie lubią stać w miejscu. Szukają przygody i inspiracji.
Zapraszamy na spotkanie z cykadami w tle, winem i bagietką.
Czytaj dalej »
30 czerwca - 4 lipca
W tę podróż do Azji Środowej zabiera państwa Radosław Kożuszek. To będzie opowieść o nieznanych zabytkach, zamkach na pustyni, jedzeniu oraz o Morzu Aralskim, którego już nie ma. Zamienione w pustynie jest cmentarzyskiem statków. Znikają też miasta portowe, które kiedyś tętniły życiem. Dowiemy się jak wyjechać do Uzbekistanu, i jak po tym kraju podróżować.
Czytaj dalej »
23-27 czerwca
Spotkanie z Elżbietą Dzikowską znaną podróżniczką, autorką filmów dokumentalnych oraz książek. Pani Elżbieta od lat wspiera toruńskie Muzeum Podróżników im. T. Halika, któremu przekazała w 2003 roku ponad 800 cennych eksponatów z licznych podróży i z każdej kolejnej przywozi cenne pamiątki. Zazwyczaj jest to biżuteria, którą z pasją kolekcjonuje i o której napisała książkę "Biżuteria świata". Kolekcja udostępniona jest zwiedzającym. Od tygodnia czynna jest także nowa wystawa biżuterii "ozdoba czy amulet". W cyklu "Podróże bez paszportu" Elżbieta Dzikowska opowiada o amuletach, magicznej mocy kamieni i kolorów, ręcznej pracy rzemieślników, biżuterii, która ją zaskoczyła oraz o ozdobach które są swego rodzaju trofeami dla mężczyzn. Zapraszamy w podróż szlakiem szlachetnych kamieni i nie tylko.
Czytaj dalej »
19 - 23 sierpnia
W podróż sentymentalną i na emeryturze zabierze państwa w tym tygodniu pani Janina Mazurkiewicz, wieloletnia szefowa Domu Kopernika w Toruniu, autorka kopernikańskiej kolekcji, dziś związana z Fundacją Planetarium. Jak wspomina jej pierwsza podróż w wieku 1 roku i trzech miesięcy miała miejsce w 1936 roku. Wówczas połknęła bakcyla podróżowania i pokochała góry. To miejsce ciągle ładuje jej akumulatory do dalszych podbojów. Państwu opowie o podróżach z lat 80-tych o Japonii, Turcji, Grecji ale będą to podróże już na emeryturze: Meksyk, Rosja czy Mongolia. Zapraszamy na to spotkanie. Nie tylko Kopernik jest wielką pasją pani Niny.
Czytaj dalej »
26 - 30 sierpnia
Ostatni tydzień wakacji spędzimy na wyspie Borneo. Odwiedził ją całkiem niedawno Radosław Kożuszek, podróżnik, który opowiadał już państwu o Gruzji i Kolumbii. Tym razem będą to opowieści o wodnych miastach, parkach narodowych, egzotycznej przyrodzie, małych misiach i kwiatach śmierdzących zepsutym mięsem. Odwiedzimy też Brunei i bliżej poznamy sułtana. Dowiemy się, jak zorganizować sobie wyprawę do tak egzotycznego miejsca.
Czytaj dalej »
12 - 16 sierpnia
Japonia – kraj kwitnącej wiśni. Zabierze nas w tym tygodniu Malwina Rouba, podróżniczka, pilot wycieczek. Kilkakrotnie już gościła w cyklu” Podróże bez paszportu” w poprzednich latach, opowiadając o Stanach Zjednoczonych czy Karaibach. W tym tygodniu Japonia. To będzie opowieść o zaskakującej obyczajowości, tradycjach, dowiemy się jak Japończycy spędzają wolne chwile, dlaczego wchodzą na Górę Fuji, na czym polega magiczna moc gotowanych na czarno jajek , sprawdzimy jak wyglądają miasta i jak Japończycy radzą sobie z brakiem miejsc do parkowania. Zapraszamy
Czytaj dalej »
5 - 9 sierpnia
Nawiązując do przysłowia "Cudze chwalicie swojego nie znacie" zachęcamy w tym tygodniu do podróży po powiecie toruńskim. Piękne krajobrazy, ścieżki rowerowe, gospodarstwa agroturystyczne, regionalne wyroby, rzemiosło, muzea, spływy kajakowe - jednym słowem bogactwo atrakcji dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niezwykle pomocna w takiej regionalnej podróży będzie książeczka "W drogę" która wydana została przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. Naszym przewodnikiem po toruńskich gminach będzie Malwina Rouba Naczelnik Wydziału Rozwoju i Projektów Europejskich w Starostwie, która książeczkę wymyśliła i napisała wspólnie z Agnieszką Niwińską, rzecznikiem Starostwa. "W drogę" to nie tylko ciekawy przewodnik ale wspaniały umilacz podróży. Pełno tu konkursów, zagadek, rebusów, gier. Trzeba coś poszukać, porównać, zapisać - nie ma mowy na nudę w czasie podróży.
Dla Państwa także mamy takie książeczki, do wygrania codziennie w cyklu "Podróże bez paszportu".
Czytaj dalej »
29 lipca - 2 sierpnia
W tym tygodniu ponownie spotykamy się z podróżnikiem Radosławem Kożuszkiem, który zwiedził ponad 60 krajów.
Tym razem wyruszamy do Gruzji. To będzie opowieść o cudownych ludziach, biesiadach z których słyną, o łaźniach w Tbilisi i o Batumi, dowiemy się za co lubią nas Gruzini i co warto tam kupić, co zjeść i co zobaczyć.
Czytaj dalej »
22 - 26 lipca
Meksyk – to będzie podróż, w którą zabierze nas Stanisław Kasprzyk – doktor chemii, z zamiłowania kolekcjoner i znawca polskiej sztuki ludowej oraz współczesnego rękodzieła meksykańskiego.
Pierwsza podróż do Meksyku, którą zrealizował w 1981 roku, obudziła w nim nieukrywany zachwyt lokalnym rzemiosłem i potrzebę powtórnego powrotu, który nastąpił po ośmiu latach. Wówczas to całkowicie zafascynowany barwnym światem sztuki indiańskich twórców, nie mógł już oprzeć się potrzebie gromadzenia ich niezwykłego rękodzieła. Początkowo jak urzeczony nabywał zachłannie wszystko, co budziło jego zachwyt, a każda ciekawsza rzecz stawała się obiektem jego kolekcjonerskiego pożądania. Z tej to przyczyny bagaż, który po tej wyprawie wiózł ze sobą do Polski, ważył aż 120 kg! Potem do Meksyku wracał kilkakrotnie i ciągle tam wraca.
Wystawę rzemiosła meksykańskiego mogliśmy oglądać w Muzeum Okręgowym w Toruniu w październiku w ubiegłym roku. Zabierzemy państwa ponownie w tę podróż.
Czytaj dalej »
15 - 19 lipca
Muzea i galerie to cel naszej podróży do Londynu w tym tygodniu. Zazwyczaj na takie miejsca brakuje nam czasu. A jednak warto zaplanować pobyt w Londynie tak, aby zobaczyć przynajmniej jedną świątynię sztuki, bo warto.
Zapewnia nas o tym Anna Kroplewska-Gajewska historyk sztuki. W Londynie odwiedza swoją córkę. Jednak wyjazdy zawsze łączy z aktualnymi wystawami, jakie w danym terminie można tam zobaczyć.
To będzie opowieść o obrazach, malarzach, polskich akcentach na wystawach, teatrach, ale też pubach, wyprzedażach, metrze i znanym na całym świecie aktorze...
Czytaj dalej »
8-12 lipca
Wybierając się do Ameryki Południowej większość z nas zdecydowałaby się na popularną Brazylię czy Wenezuelę. My odwiedzimy jednak w tym tygodniu Kolumbię. Naszym przewodnikiem jest Radosław Kożuszek, podróżnik, z którym spotkamy się w cyklu "Podróże bez paszportu" trzykrotnie.
To człowiek, który ciągle jest w drodze. Planuje podróże zgodnie z cenami biletów linii lotniczych. Nie przepłaca i dociera w miejsca odległe, egzotyczne, fascynujące. Swoją wiedzą dzieli się ze studentami wielu uczelni, także ze słuchaczami Polskiego Radia PiK.
Jaka jest jego Kolumbia ? To kraj wspaniałych miasteczek, także tych zaginionych, to miasto Zorro, to podziemna solna katedra, to pyszne ale bardzo kaloryczne jedzenie, pyszne soki i paskudna kawa...., to także kraj bezpieczny. Czytaj dalej »
1-5 lipca
Szlak św. Jakuba (to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Każdego roku przemierzają go tysiące pielgrzymów, którzy od czasów wczesnego średniowiecza (VIII w.), podejmują wysiłek wędrówki inspirowany wiarą i poszukiwaniem najważniejszych wartości. Różnymi drogami i odmiennymi środkami lokomocji, ale z tym samym duchem kształtowali świadomość jedności kontynentu europejskiego pośród widocznych oznak kulturowej różnorodności. My pokonamy z dziennikarzem Tomkiem Bielickim i księdzem Piotrem Roszakiem odcinek kujawsko-pomorski od Iławy do Trzemeszna. Będzie to opowieść o pielgrzymowaniu ale też urodzie naszego regionu, jego zabytkach i tajemnicach. Czytaj dalej »
Zobacz także