Beksa
2025-04-16
Producent: PR Szczecin Joanna Skonieczna Autor/Autorzy: Magdalena Wleklik
Reżyseria: Magdalena Wleklik
Realizacja dźwięku: Krzysztof Skonieczny
Czas: 40’19”
Streszczenie:
Dlaczego mężczyźni płaczą w ukryciu? Odpowiedzi na to pytanie szukają twórcy słuchowiska „Beksa”. „Beksa” to Szczecin lat 90. XX wieku i początku lat dwutysięcznych. Bohaterami opowieści są kobiety mafii i mężczyźni zamieszani w handel młodymi dziewczynami wywożonymi do berlińskich agencji towarzyskich. To ludzie poobijani przez los, którzy próbują wyplątać się z niebezpiecznych mafijnych macek.
W radiowej wersji tej opowieści zagrali aktorzy z trzech szczecińskich teatrów: Polskiego, Współczesnego i Pleciugi oraz dziennikarze i pracownicy Radia Szczecin.
Występują: Olga Adamska - Irena, Marta Uszko - Mariola, Marta Łągiewka - Grażyna, Konrad Pawicki - terapeuta i Damian Sienkiewicz - Bagin oraz w rolach głównych: Mikołaj Matczak - Irek i Adam Dzieciniak - Buli. Podczas realizacji słuchowiska wykorzystano nagrania ze szczecińskich ulic, placów, kamienic, blokowisk i lasów.
Słuchowisko Magdaleny Wleklik „Beksa” to adaptacja powieści Marcina Grzelaka pod tym samym tytułem. Jest to historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera zmagającego się z zaburzeniami lękowymi. Akcja pozornego kryminału przeplata się z opisami choroby psychicznej i terapii, a zakończenie zmusza do odpowiedzi na niewygodne pytania. Premiera słuchowiska odbyła się jednocześnie na antenie radiowej i w Studiu Koncertowym Radia Szczecin. Wspólne słuchanie i dyskusja po emisji zgromadziła ok. 150 słuchaczy. Premierę słuchowiska poprzedziła kampania promocyjna na antenie radia oraz w mediach społecznościowych.
Cały świat w Chałupie Elektryków
2025-04-16
Producent: PR RzeszówAutor/Autorzy: Iwona Piętak
Realizacja: -
Czas: 21’
Streszczenie:
Opowieść o chacie Elektryków, czyli schronisku w Beskidzie Niskim. Historia miejsca i ludzi, którzy tu przybywają od ponad 40 lat.
Czarne
2025-04-16
Producent: PR KatowiceAutor/Autorzy: Małgorzata Lachendro
Realizacja: Jacek Kurkowski
Czas: 30’20”
Streszczenie:
Dokładnie 50 lat temu spełniły się marzenia polskich kibiców. Na Mistrzostwach Świata w Niemczech polska reprezentacja piłki nożnej w wielkim stylu wywalczyła sobie miejsce na podium, a cały kraj owładnęła piłkarska gorączka. To właśnie wtedy pewna Sosnowiczanka napisała do redakcji „Wiadomości Zagłębia” anonimowy list. List, w którym wzywa do utworzenia w Sosnowcu kobiecej sekcji piłki nożnej.
I tak w 1974 roku po raz pierwszy na boisku pojawiły się zawodniczki Czarnych Sosnowiec, najbardziej utytułowanego klubu kobiecego w kraju. W reportażu „Czarne” zawodniczki pierwszego składu opowiadają o początkach kobiecej piłki w Polsce. Jest to historia o przyjaźni, ambicji, pasji i walce, by spełniać swoje marzenia – pomimo wszystko.
Czarownica
2025-04-16
Producent: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ŁodziAutorzy scenariusza: Mikołaj Szczęsny i Sebastian Adamkiewicz (współautor)
Realizacja dźwiękowa: Anna Woźniak
Reżyseria: Mikołaj Szczęsny
Czas: 58’02”
Streszczenie:
Słuchowisko „Czarownica” przenosi nas do XVII-wiecznej Łodzi, niewielkiego miasteczka zbudowanego pośród lasów i pól, w którym sielskie życie prowadzi niewielka społeczność. Pewnego dnia jedna z mieszkanek oskarżona zostaje o czary, co zmieni – choć na chwilę - ich dotychczasowe bytowanie.
Przedstawienie jest moralitetem, które stawia uniwersalne pytania o genezę zła i wymiar odpowiedzialności za niepewność. Oparte jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1652 roku, a ich ślad pozostał w łódzkich księgach miejskich. Bogata warstwa dźwiękowa i sugestywna narracja przenoszą słuchacza w świat, w którym, granica między sprawiedliwością a samosądem jest niebezpiecznie cienka. To historia, która uderza w samo sedno naszego rozumienia władzy, strachu i psychologii tłumu - zarówno wtedy, jak i dziś.
W roli Zosi wystąpiła Sandra Korzeniak. Towarzyszyli jej Kirył Pietruczuk, Mirosław Zbrojewicz, Mirosław Haniszewski, Mariusz Jakus, Szymon Kuśmider, Jarosław Domin, Cezary Nowak i Krystian Pesta.
Diabły w deszczu
2025-04-16
Producent: Radio Dla Ciebie Warszawa Autor/Autorzy: Marek Hłasko, Aleksandra Głogowska - adaptacja
Reżyseria: Aleksandra Głogowska
Realizacja: Andrzej Brzoska
Czas: 41’09”
Streszczenie:
Z okazji 90. rocznicy urodzin Marka Hłaski Polskie Radio RDC przygotowało słuchowisko na podstawie ostatniego i niedokończonego opowiadania pisarza.
Opowiadanie „Diabły w deszczu" jest prawdopodobnie ostatnim utworem Marka Hłaski. Powstało w Stanach Zjednoczonych, na krótko przed śmiercią autora „Pięknych dwudziestoletnich". Hłasko napisał swoje ostatnie opowiadanie po angielsku (pod tytułem „Devils in the rain") i być może było ono przeznaczone do sfilmowania. Napisane przez Hłaskę w końcu 1968 roku, tuż przed powrotem do Europy, opowiadanie to historia wielowątkowa, w której spotykają się skomplikowane losy naznaczonego traumą wojenną Starego Kontynentu. Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie splata się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech - to tylko dwie historie wiodące.
Oprócz nich Hłasko w książce portretuje także organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców, są romanse, są trupy. Jest wszystko to z czego Hłasko „robił” świetną prozę. Trzeba pamiętać, że na krótko przed śmiercią pisarza Roman Polański zamówił u niego scenariusz na film. Z wyznań Hłaski wynika, że reżyser „Noża w wodzie" wystawił go do wiatru: „zostawił mnie jak psa”. Pytanie, czy chodziło o „Diabły w deszczu”?
W słuchowisku „Diabły w deszczu” wystąpili: Jerzy Radziwiłowicz, Mirosław Baka, Wiktoria Gorodeckaja, Mirosław Zbrojewicz, Przemysław Bluszcz, Stefan Friedmann, Janusz Kukuła oraz gościnnie (w roli recepcjonisty) Jerzy Kisielewski. Tekst przetłumaczył Juliusz Pielichowski. Muzykę do słuchowiska napisał Piotr Moss, reżyserem dźwięku był Andrzej Brzoska, a całość zaadaptowała i wyreżyserowała Aleksandra Głogowska.
Duchowe wnuczki
2025-04-16
Producent: PR KrakówAutor/Autorzy: Anna Piekarczyk
Realizacja: -
Czas: 30’09”
Streszczenie:
Reportaż przybliża historię kuratorek, które po blisko pół wieku trafiły na zbiory legendarnego atelier fotograficznego Adama Karasia, przechowywane w magazynach Muzeum Fotografii w Krakowie. Jakby przeczuwały, że ekscentryczny fotograf i wynalazca przetrwa próbę czasu i trafi na instastories pokolenia Z. Miały intuicję, bo Karaś "robił social media" w latach 70. i pewnie dziś poczułby się nomen omen jak „ryba w wodzie”.
To historia z wątkiem osobistym, bo opowiedziana z perspektywy wnuczki Adama Karasia (dziennikarki radiowej), jedynej żyjącej osoby z rodziny, którą kuratorki Marta Miskowiec i Monika Kozień odnalazły po latach „węszenia” w zbiorach. Reportaż prowadzi nas przez ich osobiste zmagania z archiwaliami. Kilka lat przygotowań wystawy przypomina układanie puzzli z losowo odnajdywanych rekwizytów, dokumentów i zdjęć o ogromnym znaczeniu historycznym. Gdyby nie determinacja i pasja, skrzynie z olbrzymią spuścizną legendarnego fotografa, najpewniej jeszcze długo byłyby zamknięte.
Równolegle z procesem ożywiania „lunaparku Karasia” na miarę wystawiennictwa w XXI w. postępuje też ten osobisty i zarazem uniwersalny. Powrót do rodzinnej przeszłości, zamkniętej w skrzyniach i pudłach pod koniec lat 80. Do rzeczy, których dotyka się po raz pierwszy i odkrywa zwyczajnie - nadzwyczajnego dziadka, znanego bardziej z opowieści niż własnych doświadczeń. Do czasu, gdy jeszcze „wszyscy byli” i przez chwilę ma się wrażenie, że odrobinę wrócili.
Dziennik po Ravensbrück
2025-04-16
Producent: PR LublinAutor/Autorzy: Magda Grydniewska
Realizacja: Piotr Wierzchoń
Czas: 29’57”
Streszczenie:
Dokument o niepublikowanym dotychczas dzienniku Joanny Szydłowskiej prowadzonym bezpośrednio po wyzwoleniu obozu Ravensbrück. Niewielki notes zawiera notatki z ostatniego marszu śmierci kobiet wyprowadzonych z obozu i obejmuje okres dwóch miesięcy od wyzwolenia. Autorka pisze o pierwszym od 4 lat ciepłym chlebie i o tym, że więźniarki w dużym stopniu zostały pozostawione same sobie. Niektóre z nich wobec wieści przychodzących z kraju wahały się, czy wracać do Polski.
Dziewczyny dziewczynom
2025-04-16
Producent: PR KatowiceAutor/Autorzy: Agnieszka Loch
Realizacja: Jacek Kurkowski
Czas: 23’
Streszczenie:
W miejscu, które, kojarzy się ze śmiercią i zniewoleniem, obozie koncentracyjnym Ravensbrück w Niemczech, spotkały się dwa pokolenia dziewcząt. Jedne to Dziewczyny, które swoją młodość przeżywały 85 lat temu w Ravensbrück, drugie są współczesnymi nastolatkami, które przyjechały do obozu odwiedzić duchy młodych więźniarek…
Kim jest Oskar D.? Czyli jak sprzedać nadzieję
2025-04-16
Producent: PR Zachód (Zielona Góra)Autor/Autorzy: Marzena Wróbel - Szała
Realizacja: Łukasz Zalewski
Czas: 21’37”
Streszczenie:
Oskar D. podawał się za naturopatę, specjalistę od leczenia wielu chorób, w tym wszystkich rodzajów nowotworów. Co jest prawdą, a co kłamstwem? Co o Oskarze D. mówią mieszkańcy Nowogrodu Bobrzańskiego? Kto i jak promował tego 24-latka?
Krowa w prokuraturze
2025-04-16
Producent: Studio Reportażu Polskiego Radia (Warszawa)Autor/Autorzy: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Realizacja: Michał Czajkowski
Czas: 24’15”
Streszczenie:
Konflikt sąsiedzki we wsi o krowy, które śmierdzą…sąsiadkom. Spór ten pokazuje głębsze podłoże relacji międzysąsiedzkich, kontrowersyjne reakcje urzędników i bezsilność instytucji, zajmujących się tym konfliktem. To samodzielna walka hodowców bydła z lokalnym układem. Doprowadzają do wszczęcia śledztwa przez prokuraturę w sprawie nadużywania władzy przez urzędnika państwowego – brata nękających ich sąsiadek. Akcja dzieje się na wsi Czadrów k. Kamiennej Góry pod Karkonoszami. Reportaż „Krowa w prokuraturze” jest całościową, samodzielną audycją. To czwarty odcinek serialu pt. „Krowa, czyli konflikt sąsiedzki na wsi”. Każdy z nich powstaje w zależności od rozwoju sytuacji.
Listy z koniczynką
2025-04-16
Producent: PR KoszalinAutor/Autorzy: Anna Winnicka
Realizacja: Anna Winnicka
Czas: 26’28”
Streszczenie:
Połączyła ich wielka miłość, ale czekali na siebie aż 25 lat. Ona – Polka, On – Niemiec. Poznali się podczas wyjazdu służbowego Heleny do Niemiec. Zauroczenie przerodziło się w wielką miłość, na którą trzeba było jednak czekać długo. Pierwszy list do Heleny, Rudi napisał po śmierci swojej żony, a potem zaczęło się już ich wspólne, przepiękne życie.
Łata na łacie. Pozszywana historia Icka z Ujazdu
2025-04-16
Producent: PR ŁódźAutor/Autorzy: Kamila Litman
Realizacja: Kamila Litman
Czas: 26’08”
Streszczenie:
Historia „innego” w małym przedwojennym miasteczku. Bohaterem audycji jest żyjący przed stu laty Icek Płotek – bezdomny mieszkaniec Ujazdu koło Tomaszowa Mazowieckiego. Jak się okazuje, pamięć o pozornie nieistotnym dla społeczeństwa człowieku nie znika nawet po wielu latach.
Na pograniczu wytrzymałości cz.3 Mieszkańcy
2025-04-16
Producent: PR BiałystokAutor/Autorzy: Dominika Dębska
Realizacja: Paweł Antosiewicz
Czas: 16’45”
Streszczenie:
Kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że sytuacja w rejonie Puszczy Białowieskiej zmieni się tak bardzo. Rytm spokojnego jak dotąd życia wyznaczać zaczęły kolejne fale przekroczeń granicy oraz zmiany rządowych przepisów. Strefa wyjątkowa, miesiące izolacji od świata, budowa muru, kolejna strefa buforowa. Od 2021 roku mieszkańcy przygranicznych miejscowości muszą żyć w warunkach nieustannego kryzysu.
Szczególnie doświadczyła go także branża turystyczna, gdy liczba chętnych do przyjazdu na teren Puszczy Białowieskiej zmalała – wg szacunków nawet o kilkadziesiąt procent. Jak wygląda codzienność przy zaporze? Co mieszkańcy widzą z okien swoich domów? Czy przyzwyczaili się do tej sytuacji? Co sądzą o migrantach, aktywistach, obecności służb?
Na wagę złota
2025-04-16
Producent: PR Białystok Autor/Autorzy: Joanna Sikora, Źmicier Kościn (współautor)
Realizacja: Joanna Sikora, Źmicier Kościn
Czas: 17’36”
Streszczenie:
Mało kto jest w stanie uwierzyć w tę historię. W podbiałostockiej gminie Zabłudów we wsi Miniewicze nie ma wody. Nie płynie w kranach, mieszkańcy mogą o tym tylko pomarzyć. Co gorsze, latem nie ma jej także w studniach i płynącej obok rzeczce Czarnej.
Ten problem nasilił się wraz z suszą. Jeszcze kilka lat temu wszyscy jakoś sobie radzili. Teraz biją na alarm. Czy doprowadzenie wodociągu w XXI wieku to kwestia rzeczywistych problemów finansowych czy urzędniczego „nie da się”?
Nikaj
2025-04-16
Producent: Teatr Śląski w Katowicach, PR Katowice, Teatr ZagłębieAutor/Autorzy: Zbigniew Rokita
Realizacja: Jacek Kurkowski
Reżyseria: Robert Talarczyk
Czas: 53’36”
Streszczenie:
„Nikaj” znakomitego pisarza Zbigniewa Rokity na antenie Radia Katowice w formie słuchowiska! Poznajemy bliżej bohaterów Rokity, którzy tworzą świat mądry, zabawny i refleksyjny, a wszystko na tle odwiecznych animozji między Śląskiem a Zagłębiem. Czy literatura połozy im kres? Nad Polskę nadciągają ciemne chmury. A właściwie nad Warszawę… Ale czy jest jeszcze Polska, skoro nie ma władzy centralnej?
Skoro nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, w osieroconym kraju podnoszą głowy kolejne grupy, dążące do uznania swojej autonomii. Jak zwykle nikt nie spodziewa się, że wielka polityka zawita również do mieszkań zwyczajnych ludzi. Na przykład Pyjtra i Reginy Hajoków z Ostropy, którzy razem ze Zbyszkiem – sąsiadem rodem z Sosnowca – będą musieli zmierzyć się z wyznawcami Burzy, Ślązakowcami, Wielkozagłębianami, nastoletnim buntem Małgorzaty (nie Gryjtki!), historyjkami ostatniego żyjącego śląskiego powstańca, prezentami od wujka z zagranicy i… Zresztą posłuchajcie sami.
Ogniem malowane
2025-04-16
Producent: PR KoszalinAutor/Autorzy: Katarzyna Kużel
Realizacja: Katarzyna Kużel
Czas: 22’52”
Streszczenie:
Często pasja pojawia się w dzieciństwie i towarzyszy nam przez całe życie. Jednak bywa i tak, że krążymy wokół interesujących nas tematów, jednak powiedzieć „to jest to”, możemy dopiero w całkiem dorosłym życiu. Tak było w przypadku Beat Piwar, która miłość do ceramiki odkryła przed 50.
On tu był tylko dwa dni
2025-04-16
Producent: Radio Dla Ciebie Warszawa Autor/Autorzy: Jerzy Chodorek
Realizacja: Andrzej Gmitruk, Piotr Wójcik
Czas: 16’21”
Streszczenie:
Reportaż pod tytułem „On tu był tylko dwa dni” to opowieść o tym, jak rodzą się legendy i jak potrafią wpłynąć na oblicze miejsca, w którym powstały. Wszystko zaczęło się od krótkiego pobytu słynnego gitarzysty Jimiego Hendrixa w Maroku. Artysta odwiedził północną Afrykę na miesiąc przed festiwalem Woodstock, wydarzeniem muzycznym XX wieku, które stało się symbolem ruchu hippisowskiego lat 60. I chociaż Hendrix w Maroku był tak krótko, to pamięć o jego wizycie jest tam żywa do dziś.
Jerzy Chodorek, autor reportażu, szuka śladów tej wizyty i odpowiedzi na pytanie, na czym polegał fenomen i czym w istocie był pobyt Hendrixa w tej części świata.
Pamiętać o Wołyniu
2025-04-16
Producent: PR RzeszówAutor/Autorzy: Iwona Piętak
Realizacja: -
Czas: 21’25”
Streszczenie:
Reportaż na kanwie inscenizacji historycznej 14 lipca 2024 r. w Stalowej Woli. Inscenizacja nawiązywała do wydarzeń związanych ze zbrodnią wołyńską. Zapis fragmentów spektaklu plenerowego i odbioru przez widzów.
Pamiętaj, nie zapomnij
2025-04-16
Producent niezależny (Bydgoszcz)Autor/Autorzy: Dawid Kwiatkowski
Realizacja: Dawid Kwiatkowski
Czas: 38’10”
Streszczenie:
„Pamiętaj, nie zapomnij” to poruszający materiał o młodym mężczyźnie, który wraz z mamą staje twarzą w twarz z chorobą bliskiej osoby – demencją dziadka. Historia uwydatnia z czym wiąże się otępienie starcze oraz jakie konsekwencje może wywołać zarówno dla chorego, jak i najbliższego otoczenia.
(Utwór nie był publikowany).
Plan B
2025-04-16
Producent: PR PiK (Bydgoszcz)Autor/Autorzy: Michał Słobodzian
Realizacja: Michał Słobodzian
Czas: 25’31”
Streszczenie:
„Gdybym mieszkała w bloku chyba wyskoczyłabym z czwartego piętra” – mówi Pani Małgorzata, mama Pauliny. Od 45 lat wraz z mężem, opiekuje się niesamodzielną córką w spektrum autyzmu. Od dłuższego czasu zachowania Pauliny są nieprzewidywalne. Gdy rodziców zabraknie, taka osoba jak Paulina może być skazana na gehennę w Domu Pomocy Społecznej lub w szpitalu psychiatrycznym. W całym kraju brakuje wsparcia dla takich osób.
Północ Południe
2025-04-16
Producent: PR GdańskAutor/Autorzy: Alicja Samolewicz - Jeglicka
Realizacja: Julia Baranowska
Czas: 15’20”
Streszczenie:
Reportaż „Północ Południe” opowiada o tym, że piekło zaczyna się wtedy, gdy nikt Cię nie słucha. O tym, że dorosłość potrafi złamać dziecko szybciej niż kij. Ale też o tym, że z tych zgliszczy da się jeszcze coś zbudować. Jeden człowiek. Jedna rozmowa. Jedna obecność. I nagle rusza lawina. Efekt kuli śnieżnej, która nie niszczy – ale przywraca.
To nie jest łatwa historia. Ale może każdy z nas jej potrzebuje. Może przypomni, że człowiek to nie paragraf, nie etykieta, nie wyrok. To historia o drugiej szansie. O tym, że jeśli naprawdę spojrzysz drugiemu człowiekowi w oczy, możesz zobaczyć coś więcej niż błędy.
Sebastian Karczewski, barber z Gdańska przemierza setki kilometrów, by pomagać chłopakom z zakładu poprawczego i schroniska dla nieletnich w Raciborzu. Uczy, motywuje, pracuje, ale również – a może głównie opowiada o marzeniach i wartościach. Jak mówi „nożyczki są dla niego narzędziem do zmiany ludzkich serc”.
Sokół
2025-04-16
Producent: PR GdańskAutor/Autorzy: Marzena Bakowska - Olszowy
Realizacja: Stefan Kotiuk
Czas: 20’39”
Streszczenie:
Okręt podwodny „Sokół” to jedyny w Polsce taki obiekt muzealny i jeden z niewielu na świecie. Większość jednostek po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej „idzie na żyletki”.
Sokół 16 lat służył w Marynarce Wojennej. O pracy na tym okręcie, codzienności i wypadkach nadzwyczajnych opowiadają służący na nim żołnierze.
Śladami Else
2025-04-16
Producent niezależny: Magdalena Świerczyńska - DolotAutor/Autorzy: Magdalena Świerczyńska - Dolot
Realizacja dźwięku: Artur Giordano
Czas: 40’30”
Streszczenie:
Else Pintus była autorką wspomnień „Moje prawdziwe przeżycia”, w których opisała swój pobyt w Gdańsku podczas II wojny światowej oraz ucieczkę z miasta w chwili ekstremalnego zagrożenia. W 130. rocznicę jej urodzin, autorka reportażu wyruszyła jej śladami, by przywołać pamięć o tej niezwykłej – zwykłej kobiecie, a jednocześnie pokusić się o wspomnienie gdańskich Żydów w najtrudniejszym okresie ich historii.
Świąteczna awantura w Fabryce Mikołaja
2025-04-16
Producent: PR ŁódźAutor/Autorzy: Kamila Litman
Realizacja: Jakub Litman
Reżyseria: Kamila Litman
Czas: 22’39”
Streszczenie:
Słuchowisko przygotowane przez pracowników Radia Łódź w prezencie dla słuchaczy. Reporter radiowy Darek Milczek odwiedza Fabrykę Mikołaja, gdzie zwołana zostaje konferencja prasowa. Zebrani dziennikarze oraz pracownicy fabryki dowiadują się, że w tym roku Święty Mikołaj nie rozwiezie prezentów, zamiast niego zrobią to drony sterowane sztuczną inteligencją.
Tak mało powiedziałem
2025-04-16
Producent: PR Zachód (Zielona Góra)Autor/Autorzy: Izabela Patek
Realizacja: Łukasz Zalewski
Czas: 36’35”
Streszczenie:
Minęła 20. Rocznica śmierci Czesława Miłosza – polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ten wybitny twórca przez całe życie przyjaźnił się z Ireną i Tadeuszem Byrskimi. Byli wybitnymi ludźmi teatru. Ostatnie lata zawodowej pracy poświęcili teatrowi gorzowskiemu. Z wyboru pracowali w małych miastach, najpierw w Wilnie, po wojnie najdłużej w Kielcach, także w Opolu, Toruniu, rok w Poznaniu. Byli konsekwentni, uparci i nie poddawali się restrykcjom ówczesnych władz. Pozostawiali po sobie wartości, z których korzystamy do dziś.
Po latach po śmierci Państwa Bryskich - staraniem animatora kultury Janusza Dreczki - do Gorzowa trafia ich rodzinne archiwum, Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miejscowy teatr był jednym z najważniejszych miejsc w ich artystycznym prowincjonalnym życiu. Wśród wielu dokumentów, zdjęć, listów stanowiących dokumentację kontaktów z wielkim tamtych czasów (są tu np. listy Herberta, Gałczyńskiego, Lutosławskiego czy Camus’a) znajduje się korespondencja właśnie z polskim noblistą.
Zbiór znajduje się w archiwach Biblioteki Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Zachowały się również fotografie. Przyjaźń rodziców z Czesławem Miłoszem zapadła w pamięci córki państwa Byrskich Agnieszki, która chętnie w reportażu dzieli się swoimi wspomnieniami.
Terapia
2025-04-16
Producent: PR PiK (Bydgoszcz)Autor/Autorzy: Żaneta Walentyn
Realizacja: Marek Rzepa
Czas: 32’07”
Streszczenie:
Trzy zgony w ciągu zaledwie kilku miesięcy, które miały miejsce w luksusowym Ośrodku Terapii Uzależnień w Jerzmionkach koło Kamienia Krajeńskiego stały się kanwą dla tej opowieści... Co się stało, że dwóch młodych mężczyzn popełniło samobójstwo, a trzeci zmarł podczas tzw. detoksu? Czy właściciel i personel Ośrodka szukali odpowiedzi na to pytanie? Wydaje się, że oprócz rodzin zmarłych, nikt nie zainteresował się sprawą.
To właśnie Ich determinacja spowodowała zajęcie się problemem przez Komisję Wojewody i Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Psychiatrii. Wyniki kontroli były na tyle niepokojące, że ośrodek wykreślono z wojewódzkiej listy podmiotów leczniczych. Czy Komisja Wojewody, a potem prokurator potrafili ustalić, co się działo w Jerzmionkach? Czy ktoś poniesie konsekwencje za liczne uchybienia i czy to one były przyczyną tragedii?
Trzy pokolenia
2025-04-16
Producent: PR KielceAutor/Autorzy: Marlena Płaska
Realizacja: Michał Pastuszka
Czas: 31’56”
Streszczenie:
To opowieść o niezwykłym spotkaniu po 80 latach od historycznych wydarzeń. Spotkaniu, do którego przyczyniła się audycja Radia Kielce.
W pewne wiosenne, słoneczne popołudnie do małej wioski Cieszkowy w gminie Czarnocin przyjeżdża autokar pełen zagranicznych gości.
Węzełek
2025-04-16
Producent: Studio Reportażu Polskiego Radia (Warszawa)Autor/Autorzy: Magda Skawińska
Realizacja: Michał Czajkowski
Czas: 37’21”
Streszczenie:
To jest opowieść o węzełku, a może jednak bardziej o kluczach? Węzełek jest symbolicznym znakiem tułaczki, wymuszonej wędrówki, przenoszenia resztek dobytku w niewielkim zawiniątku. Klucz to symbol domu, bezpieczeństwa, własności.
Opowieść rozpoczyna się, a właściwie pretekstem do tej opowieści jest rozebranie Fontanny Pamięci we Wrocławiu, którą mieszkańcy miasta nazywali potocznie „węzełkiem”. W reportażu wykorzystano muzykę Artura Giordana.
Wszystkie mosty popłynęły
2025-04-16
Producent: PR OpoleAutor/Autorzy: Monika Matuszkiewicz-Biel, Krzysztof Dobrowolski (współautor)
Realizacja: -
Czas: 15’40”
Streszczenie:
Reportaż pokazujący wydarzenia w czasie i bezpośrednio po powodzi z września 2024 roku. Malownicze miasteczko turystyczne na południu Opolszczyzny przy granicy z Republiką Czeską, po raz kolejny zostało zniszczone przez wodę. Tym razem rzeka Biała Głuchołaska wezbrała bardziej niż w czasie „powodzi tysiąclecia” w 1997 roku, zalewając jeszcze większą część miasta i niszcząc wszystkie mosty łączące dwa brzegi.
Reportaż stworzony z wykorzystaniem relacji reporterskich autorki reportażu, która relacjonowała powódź dla Radia Opole. W utworze wykorzystano także nagrania zrealizowane w czasie powodzi i tuż po niej z mieszkańcami miasta, którzy po raz kolejny stracili dobytek.
Zapiski z umierania
2025-04-16
Producent: PR Szczecin Małgorzata FrymusAutor/Autorzy: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Autor opracowania tekstu: Rafał Podraza
Realizator: Wawrzyniec Szwaja
Reżyseria: Małgorzata Frymus
Czas: 19’26”
Streszczenie:
Miłość, wojna, emigracja, wiersze, choroba, umieranie…
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wzięta poetka i dramatopisarka Międzywojnia z wybuchem II wojny światowej musi opuścić Polskę. Przez Francję trafia z mężem do Anglii, gdzie tęskniąc za ojczyzną i rodziną pisze dziennik. Bez ozdobników, w sposób bardzo plastyczny i drastyczny, opisuje dzień po dniu swoją emigracyjną golgotę i przegraną walkę z rakiem. Ponad dekadę temu Rafał Podraza, badacz losów rodziny Kossaków (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to córka malarza Wojciecha Kossaka i siostra pisarki Magdaleny Samozwaniec) zebrał niepublikowane dotąd pamiętniki poetki i wydał je pod „Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945". Po latach wrócił do swoistego testamentu jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku i wraz z Radiem Szczecin i na nowo opracował pamiętnik, skupiając się na wątku choroby, cierpienia i niezwykłej mocy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Całość została zatytułowana „Zapiski z umierania".
Tę trudną opowieść czyta Anna Januszewska, jedna z najpopularniejszych, szczecińskich aktorek. Swoją wrażliwością i wyjątkowością Januszewska nadaje kolejny wymiar „Zapiskom z umierania".
Zgubna zasadzka
2025-04-16
Producent: PR LublinAutor/Autorzy: Mariusz Kamiński
Realizacja: Mariusz Kamiński
Czas: 38’
Streszczenie:
Opowieść o pacyfikacji Kolonii Lasek Boguciński w gminie Garbów, do której doszło 80 lat temu na początku lipca 1944 r. Partyzanci majora H. Dekutowskiego ps. „Zapora”, dokonali zasadzki na patrol niemieckiej żandarmerii. Wkrótce hitlerowcy zemścili się. Otoczyli wieś, spalili gospodarstwa i zamordowali kilkanaście osób, w tym dzieci.
Do dzisiaj przyczyny i skutki przeprowadzonej akcji budzą wiele emocji wśród mieszkańców. Od lat historię tę dokumentuje małżeństwo Krzysztof i Jadwiga Flisiakowie z Bogucina.
Kontakt
e-mail: grandpik@radiopik.plDorota Gruszka - Sekretarz Konkursu
tel. 600 226 687
e-mail: dorotagruszka@radiopik.pl
Ewa Dąbska - Wieczorkowska
tel. 608-056-053
e-mail: ewadabska@radiopik.pl
Michał Słobodzian
tel. 600 457 033
e-mail: michalslobodzian@radiopik.pl
Żaneta Walentyn
tel. 608-695-602
e-mail: zanetawalentyn@radiopik.pl