„Beit znaczy dom”
Autor/Autorzy: Agnieszka Lipska, Adam Głaczyński
Realizacja:
Czas: 28’50”
Streszczenie:
Reportaż „Beit znaczy dom” to opowieść o realiach życia w ukryciu i trudach zachowania tajemnicy. Historię ukrywania żydowskiej rodziny Weltzów, opowiada Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat. Jak dziecko postrzega rzeczywistość wojny? W jaki sposób dźwiga konsekwencje heroicznych, ale i tragicznych decyzji rodziców?
Niezwykły dom rodziny Szylarów istnieje do dziś.
„Cena nadziei”
Autor/Autorzy: Anna Winnicka
Realizacja:
Czas: 26’35”
Streszczenie:
„Czekanie”
Autor/Autorzy: Adraina Andrzejewska - Kuras
Realizacja:
Czas: 22’03”
Streszczenie:
Nikt sobie nie chce tego wyobrażać - mówią koledzy Pawła Drojeckiego. Wybitny chirurg z Torunia przez 17 lat ratował ludzkie życie. Zoperował tysiące pacjentów. Miał wspaniałą żonę, córkę, dom... Pod koniec 2018 roku jego życie legło w gruzach.
„Danzigerstrasse 13”
Autor/Autorzy: Mikołaj Szczęsny
Realizacja:
Czas: 50’47”
Streszczenie:
Scenariusz słuchowiska powstał w oparciu o wspomnienia Barbary Cygańskiej - więźniarki kobiecego nazistowskiego niemieckiego aresztu śledczego przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi.
Osadzona przesiedziała w więzieniu blisko 370 dni spisując po latach najpełniejszy obraz przeżyć i doświadczeń tego okrutnego miejsca odosobnienia. Słuchowisko rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych - współczesnej i historycznej - próbując skonfrontować wizje i wyobrażenia z rzeczywistością, a jednocześnie wejść w dusze i umysł osoby doświadczonej wojenną traumą.
Jest to nie tylko wstrząsająca opowieści o ludzkim cierpieniu, strachu, poszukiwaniu człowieczeństwa, ale także pełny nadziei tekst o przyjaźni i miłości w ekstremalnych czasach. To także unikatowe spojrzenie na grozę wojny z perspektywy kobiecej oraz ówczesną historię Łodzi.
„Dlaczego taka jestem”
Autor/Autorzy: Hanna Wilczyńska-Toczko
Realizacja:
Czas: 20’32”
Streszczenie:
Pani Beata nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Ojciec znęcał się nad całą rodziną fizycznie i psychicznie. Beata wraz z rodzeństwem przez lata żyła w strachu, matka nie potrafiła przeciwstawić się prześladowcy, nie ochroniła ani siebie, ani dzieci.
Przemocy towarzyszyła zmowa milczenia. „Wszyscy dorośli mnie zawiedli" mówi pani Beata. Dziś bohaterka reportażu jest kobietą po 50.
Jak poradziła sobie z traumą z dzieciństwa? Jakim jest dziś człowiekiem? Jakie ślady w psychice pozostawia przemoc? I czy po takich przejściach można być szczęśliwym? O tym opowiada reportaż.
„Docent”
Autor/Autorzy: Kamila Litman
Realizacja:
Czas: 29’55”
Streszczenie:
Czy wszyscy wiedzą, kim był Marek Edelman? Z pewnością nie. Książka „Zdążyć przed Panem Bogiem" nie jest tak popularna, jak można by przypuszczać... Jeszcze mniej osób wie, że Marek Edelman - wybitny działacz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, świetny kardiochirurg - spędził ponad pół wieku w Łodzi.
Reportaż „Docent" to próba zweryfikowania, co pozostało w Łodzi po Marku Edelmanie. Czy jedyne ślady to te w pamięci osób, które noszą w sobie jego przesłanie?
Audycja powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019.
„Dzika impreza”
Autor/Autorzy: Paulina Kopeć
Realizacja:
Czas: 27’28”
Streszczenie:
Czy wyobrażałeś sobie kiedyś marzenie, które stało się lżejsze od świata?
Pora przenieść się w miejsce, gdzie wszystko się zaczyna. Umysł, wyobraźnia, siła pragnienia.
Grzegorz Dzik jako pierwszy człowiek w historii samotnie przemierzył Półwysep Skandynawski. Było to ponad 5000 km oraz 14 miesięcy samotnego trawersu. Zapraszam na wysłuchanie reportażu radiowego pt. „Dzika Impreza”.
Grzegorz Dzik wielokrotnie nazywał swój samotny trawers Półwyspu Skandynawskiego „pożegnalną imprezą dla Skandynawii”. Wyprawa miała być zwieńczeniem jego 10-letniego pobytu w pięknych odludnych i dzikich regionach Norwegii.
Tutaj nie usłyszymy tylko o wyprawie, to nie będzie wysyp merytorycznych faktów i przechodzenie z punktu A do B. Formuła tej opowieści ma swój własny wymiar. Przenosimy się w meandry umysłu człowieka, który miał marzenie.
Tu możesz znaleźć odpowiedź na pytanie, jak sprawić by nawet największa i najtrudniejsza do osiągnięcia idea stała się realna. Ten reportaż to całkiem dużo o tym, jak trudna i CIĘŻKA rzecz staje się LEKKA. Może nawet lżejsza od świata?
„Filip, Mamela i Ja”
Producent:PR Kraków
Autor/Autorzy: Ewa Szkurłat-Adamska
Realizacja:
Czas: 31’05”
Streszczenie:
Tadeusz Woźniak jest twórcą ponad dwustu piosenek, muzyki do prawie stu inscenizacji w teatrach dramatycznych, filmów animowanych, programów poetyckich i artystycznych. Napisane przez niego ścieżki dźwiękowe do wielu przedstawień teatralnych były nagradzane na licznych festiwalach. Pisał muzykę dla takich artystów jak: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko czy Zbigniew Wodecki. Jednym z najpopularniejszych jego utworów jest nagrodzony na festiwalu w Opolu „Zegarmistrz światła”. Jolanta Majchrzak-Woźniak jest pianistką, piosenkarką i artystką. Jolanta i Tadeusz Woźniakowie są rodzicami Filipa, który uwielbia grać na basie i świetnie jeździ konno. To opowieść o sile miłości, muzyce, która przenika geny i byciu razem. W reportażu wykorzystano fragmenty utworu „Mamela" w wykonaniu „Zespołu Downa".
„Gdzie jest kolczyk Karin Wolff?”
Autor/Autorzy: Cezary Galek
Realizacja:
Czas: 41’43”
Streszczenie:
Karin Wolff po raz pierwszy spotkałem w 2003 roku. W jej skromnym jak na niemieckie standardy mieszkaniu nagraliśmy materiał do reportażu. Dziś jego fragmenty stały się częścią opowieści o tłumaczce, nagranej już po Jej śmierci. Do Gorzowa trafiła zapisana w testamencie znaczna część Jej archiwum. Miała tu przyjaciół, którzy ją wspierali: Janusz Dreczka, Leszek Bończuk, Ewa i Edward Dębicy, Bogusław Dziekański i inni często zapraszali ją do Gorzowa i traktowali jak gościa specjalnego choć już mocno zadomowionego. Przyjaźniła się ks. Janem Twardowskim i uwielbiała poezję Bronisławy Wajs zwanej Papuszą. Kochała Polskę i Polaków, choć często jej szczere opinie o naszych przywarach były bezkompromisowe, nie oszczędzała też swoich rodaków jeśli w stosunku do sąsiadów przekraczali granice przyzwoitości i fałszowali historyczne prawdy. Pierwszy przekład autorstwa Karin Wolff ukazał się w 1971 roku – był to „Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej. Jej dorobek translatorski obejmuje blisko 100 wydanych pozycji książkowych. Jak się okazuje wiele pozostało w archiwum i nie zostały nigdy wydane. Mieszkała na „polsko-niemieckim płocie” we Frankfurcie nad Odrą. Tłumaczyła polską literaturę współczesną na język niemiecki. Najwięcej tłumaczeń w jej przekładzie zostało wydanych w latach 80. i 90. Współpracowała z niemieckimi wydawcami, którym rekomendowała polskie książki. Opowiadania w jej przekładzie ukazały się w wielu antologiach a sama opracowała sześć antologii prozy polskiej. Od 2002 r. organizowała we Frankfurcie n. Odrą „Salon Literatury Polskiej", w którym prezentowała własne przekłady wybitnych polskich autorów. Tłumaczyła książki m.in.: R. Brandstaettera, J. Ficowskiego, J. L. Kerna, T. Konwickiego, J. Korczaka, M. Kownackiej, M. Kuncewiczowej, , A. Szczypiorskiego, Lanckorońskiej, H. Sienkiewicza, H. Krall.
Za swoją działalność otrzymała wiele prestiżowych orderów i nagród w Polsce i w Niemczech, m.in. od ministra kultury i sztuki za całokształt pracy translatorskiej i niekonwencjonalne przedstawianie kultury i literatury polskiej w Niemczech. Z drugiej strony żyła bardzo skromnie, często nie mając pieniędzy na odpowiedni strój i bilet do Warszawy czy Berlina po odbiór kolejnej najczęściej honorowej nagrody.
„Jadźka supraślanka” cz. I
Autor/Autorzy: Aleksandra Sadokierska
Realizacja:
Czas: 26’36”
Streszczenie:
Jadwiga Żelążyk urodziła się w przedwojennym Supraślu i mieszka w nim do dzisiaj. Jak mówi, nie zamieniłaby Supraśla na najpiękniejsze miasto świata.
Miała 8 lat, gdy wybuchła wojna. Widziała przetaczające się przez swoje miasteczko armie i dobrze pamięta ślady, jakie każdy z okupantów zostawił po sobie. Jednak nie jest to tylko opowieść o wojennych zniszczeniach i tych widocznych, i w wymiarze etycznym. Pani Jadwiga, zwana od małego w swoim otoczeniu Jadźką, przez całe swoje życie nie zatraciła pogody ducha, przekory i wielkiej ciekawości świata. To one sprawiały, że była wrażliwą obserwatorką codzienności swojego miasteczka w czasach przedwojennych, jak i przez 6 lat wojny i po jej zawierusze. I właśnie o tym jedynym w swoim rodzaju miejscu, widzianym z perspektywy Jadźki supraślanki jest ta opowieść.
W pierwszej części bohaterka wspomina czasy przedwojenne oraz początek wojny: wkroczenie Niemców hitlerowskich, a potem „pierwszego Sowieta”.
„Jezus na śmietniku”
Autor/Autorzy: Piotr Świątkowski
Realizacja:
Czas: 21’10”
Streszczenie:
Paweł znajduje na śmietniku rzeźbę Jezusa. Bezdomny pokazuje drewnianą twarz Mesjasza dyrektorce hospicjum siostrze Joannie. Zawiązuje się przyjaźń. Zakonnica opowiada Pawłowi historie chorych licząc na przemianę mężczyzny. Bezdomny chce uratować ciężko chorego Jasia. Ucieka się do podstępu. Czy chłopiec wyzdrowieje?
„Kiedyś ci o tym opowiem”
Autor/Autorzy: Magdalena Świerczyńska - Dolot
Realizacja:
Czas: 31’26”
Streszczenie:
Kiedy spodziewamy się dziecka, chcemy aby było zdrowe i idealne. Wyobrażamy sobie siebie w roli rodziców, marzymy, oczekujemy. A co, jeśli te marzenia nagle przyćmi szara, okrutna rzeczywistość? Jeśli zaczyna dziać się coś, co każe nam z wielkim hukiem spaść na ziemię?
Bardzo łatwo nam oceniać innych, podejmować za nich decyzje, mówić jak mają żyć. Zakazywać, nakazywać, ustalać sankcje prawne. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy to MY jesteśmy postawieni w sytuacji, z której każde wyjście wydaje się być...złe. Bohaterka reportażu Magdy Świerczyńskiej - Dolot dowiaduje się, że może urodzić chore dziecko. Co ma robić? co myśleć? Jak zaufać losowi? Reportaż „Kiedyś Ci o tym opowiem" mówi o czekaniu i przewrotności losu. To opowieść o strachu, bezsilności i kondycji nas samych.
„Kolorowy świat papużek”
Autor/Autorzy: Magdalena Dąbek
Realizacja:
Czas: 13’54”
Streszczenie:
Pod koniec roku do sieci trafiły zdjęcia rannej lamy, żółwia trzymanego w misce i kilkunastu zdechłych papug zrobione przez byłego pracownika jednej z łódzkich papugarni.
Właściciele twierdzili, że zwierzętom nie dzieje się krzywda, zdaniem pana Grzegorza wiele zaniedbań z ich strony doprowadziło do śmierci dziesiątek ptaków.
„Koncerty, których nie było”
Autor/Autorzy: Anna Rębas
Realizacja:
Czas: 24’
Streszczenie:
Bohaterka reportażu miała wielki talent. Ale niestety na jej drodze zabrakło kogoś, kto pomógłby jej ten talent odpowiednio wykorzystać. Gdyby taki ktoś się znalazł, dziś 84-letnia gdynianka pani Helena mogłaby zostać wielką artystką. Może nawet operową diwą na międzynarodową skalę. Dziś pozostają tylko piosenki, które nagrywała i gromadziła przez lata w szufladzie. Utwory z ... koncertów, których nie było. Ale w głosie pani Heleny mimo wszystko nie słychać żalu. Słychać nadzieję, bo utwory w końcu trafiły do radia. Czyli do słuchaczy.
„Konsul”
Autor/Autorzy: Magdalena Wleklik
Realizacja:
Czas: 38’21”
Streszczenie:
Ogarnięta drugą wojną światową Europa, walka wojsk i wywiadów. Polską placówką dyplomatyczną w Stambule kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca działaczy Solidarności w procesach politycznych. Komu może zaufać? Jak rozpoznać tych, którzy kolaborują z Niemcami?
W 80 rocznicę wybuchu wojny, w Radiu Szczecin odbyła się premiera słuchowiska „Konsul”. Słuchowisko Magdaleny Wleklik powstało na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza „Na przedpolu Jałty: wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji”.
Występują: w roli głównej Robert Gonera, w roli agentki „Anny” Barbara Kurzaj, w pozostałych rolach: Jakub Klimaszewski, Sylwester Woroniecki, Paulina Zaremba i Paweł Domański.
„Mił/ość”
Autor/Autorzy: Krzysztof Kiczek
Realizacja:
Czas: 59’02”
Streszczenie:
„Pamiętam kłamstwo pierwsze, to znaczy – pierwsze kłamstwo, które pamiętam, bo przecież wydarzyć się mogły wcześniejsze. Chciałem z lodówki wyciągnąć ciasto albo czekoladę i stłukłem salaterkę. Rodzicom powiedziałem, że zrobił to mój młodszy brat. Dostałem od matki kuksańca za to, że nie upilnowałem brata, a więc i tak zostałem ukarany, ale nie za to, co zrobiłem, lecz za to, czego nie zrobiłem, gdyż brata pilnowałem pilnie. Teraz myślę, że kara ma w sobie coś uniwersalnego, że karanie za wyparcie się siebie i własnych uczynków jest głęboko słuszne. Problem jednak w tym, że często bywamy karani za bycie sobą i własne uczynki.”
Opowieść o rozpaczliwym poszukiwaniu szczęścia - o miłości będącej ością dla otaczającego świata. Historia o konieczności wyboru pomiędzy wyparciem się siebie a wykluczeniem.
Słuchowisko (monodram) zrealizowane na podstawie powieści „Mił/ość" Ignacego Karpowicza.
„Nona, czyli kozaczka”
Autor/Autorzy: Małgorzata Jańczak
Realizacja:
Czas: 22’28”
Streszczenie:
Zenona Cyplik-Olejniczak jest malarką, poetką i reżyserką. Dyplom z malarstwa uzyskała u prof. Zdzisława Kępińskiego, z litografii u prof. Lucjana Mianowskiego, a z drzeworytu u prof. Zbigniewa Lutomskiego. Prace Nony były prezentowane na 24 wystawach indywidualnych, m.in. Galerii Miejskiej "Arsenał" w 2015 roku. Nona była wielką muzą Witka Różańskiego. Jak zapamiętała poetę? O tym opowiada reportaż Małgorzaty Jańczak „Nona, czyli Kozaczka".
„Pieśń Agnieszki”
Autor/Autorzy: Janusz Deblessem
Realizacja:
Czas: 20’05”
Streszczenie:
Janusz Deblessem - reportaż „Pieśń Agnieszki". Historia polsko-greckiego romansu z czasów II wojny światowej opowiadana przez wnuczkę, Agnieszkę Chrzanowską. Ta wojenna historia zainspirowała Michała Zabłockiego do napisania tekstu piosenki, do której muzykę ułożyła Agnieszka Chrzanowska właśnie i samą tę piosenkę zaśpiewała.
„Pomnik dla matki”
Autor/Autorzy: Grażyna Preder
Realizacja:
Czas: 26’57”
Streszczenie:
„Prawie dziadek”
Autor/Autorzy: Elżbieta Uzdańska, Jerzy Chodorek
Realizacja:
Czas: 18’30”
Streszczenie:
Historia pewnej fotografii i listu napisanego w czasie powstania warszawskiego przez młodą warszawiankę Janinę Mesterhazy do jej narzeczonego, żołnierza Armii Krajowej batalionu Ruczaj, kaprala Franciszka Karpińskiego. Bardzo osobista opowieść o miłości tych dwojga ludzi na tle tragicznej historii Warszawy.
„Przetrwać burzę”
Autor/Autorzy: Agata Rokica
Realizacja:
Czas: 31’20”
Streszczenie:
Matka mówiła jej zawsze: „Pamiętaj, że tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę ". Bohaterką opowieści jest Danuta Szyksznian-Ossowska, łączniczka Garnizonu „Dwór" Armii Krajowej w Wilnie, o pseudonimie „Sarenka".. Jedna z dziesięciu młodziutkich dziewcząt z legendarnej, konspiracyjnej grupy „Kozy", więźniarka łagru w Jełszance koło Saratowa, a po wojnie - pedagog, działaczka społeczna, animatorka organizacji kombatanckich żołnierzy AK,.
Słuchowisko powstało na podstawie książki „Wileńska łączniczka AK". To wywiad-rzeka, jakiego dr Magdalenie Semczyszyn, historykowi ze szczecińskiego oddziału IPN, udzieliła mjr Danuta Szyksznian-Ossowska.
Występują:
Halina Łabonarska („Sarenka")
Małgorzata Lewińska (historyk).
W słuchowisku wykorzystano również głos bohaterki, utrwalony na taśmach z archiwum Radia Szczecin.
„Rzeczy ludzkie”
Autor/Autorzy: Grażyna Lutosławska
Realizacja: Piotr Król
Czas: 34’31”
Streszczenie:
„Rzeczy ludzkie” to opowieść o przedmiotach z bliskiego otoczenia. Zaskakujące historie, dialogi, spotkania. Zmuszają do spojrzenia świeżym okiem na to, co zawsze jest pod ręką, a przez to stało się niemal niewidoczne: piłka, pralka, buty, garnek, guzik, telefon... A gdyby posłuchać, co mają do powiedzenia rzeczy, które wykorzystujemy? Co mówią o sobie? A przy okazji o nas?
Słuchowisko powstało w oparciu o książkę Grażyny Lutosławskiej pt. „Bajki od rzeczy" (wyd. Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Lublin 2018). Zawartym w niej tekstom adresowanym i do dorosłego, i do dziecięcego czytelnika towarzyszy opowieść kobiety, która przygląda się rzeczom w swoim domu.
Występują: Tomasz Bielawiec, Elżbieta Cwalina, Krzysztof Faron, Halszka Lehman i Jowita Stępniak
Muzyka: Piotr Selim
Realizacja: Piotr Król
Scenariusz i reżyseria: Grażyna Lutosławska
„Stary niedźwiedź mocno śpi”
Autor/Autorzy: Agnieszka Szwajgier
Realizacja:
Czas: 24’47”
Streszczenie:
Sobotnie popołudnie. Dwie dziennikarki Studia Reportażu i Dokumentu biorą udział w Karnawale Weneckim. Podczas świętowania na Placu Św. Marka do jednej z nich przychodzi wiadomość z Polski, że w rejonie Lombardii i Wenecji Euganejskiej przybywa osób zarażonych koronawirusem i są dwie ofiary śmiertelne. Jednak muzyka na placu nie przestaje grać. Wenecki Karnawał wciąż trwa i dopiero po weekendzie weneckie władze postanowią anulować ostatnie dwa dni Karnawału, a włoskie media napiszą o tym, że maski karnawałowe zamieniają się w maski sanitarne.
W dniu emisji reportażu we Włoszech jest siedem ofiar koronawirusa potwierdzonych przez Departament Ochrony Ludności. Obszary na północy zostały uznane za „czerwoną strefę". Zamknięto 11 gmin zamieszkałych przez 50 tysięcy ludzi, nie można się do nich dostać ani ich opuścić pod groźbą kar finansowych. Goście odwołują rezerwacje w hotelach. Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa we Włoszech odwołano cały szereg imprez; skrócono o dwa dni Karnawał Wenecki, a mediolańska La Scala i wenecki teatr La Fenice zostały zamknięte do odwołania. Tu, gdzie jesteśmy, w Wenecji, szkoły, kościoły i uniwersytety zamknięto. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, trwają operacje odkażania i ozonowania transportu publicznego – autobusów i pociągów. W razie stwierdzenia poważnych objawów zaleca się nie udawać się do lekarza lub na pogotowie, ale wzywać pomoc lekarską telefonicznie korzystając z udostępnionych numerów alarmowych.
W Polsce Główny Inspektorat Sanitarny, MSZ, służby lotniska Chopina i epidemiolodzy rozmawiają o tym, jak zająć się osobami powracającymi z Włoch. Na pewno inaczej traktowani będą wracający z południa Włoch, a inaczej ci z północy, gdzie mamy do czynienia z ogniskami zarażenia wirusem.
„Śpiewajcie wolność”
Autor/Autorzy: Katarzyna Michalak
Realizacja:
Czas: 34’24”
Streszczenie:
19 listopada 1985 roku wystąpiła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ikona amerykańskiego folku i bluesa , obrończyni praw człowieka – Joan Baez. Jak sama później mówiła: „był to najszybciej zorganizowany koncert w jej karierze”.
Niecodzienne wydarzenie sprzed 35 lat zostało niedawno przypomniane w facebookowym poście i uruchomiło lawinę pozytywnych reakcji oraz wspomnień, rozproszonych po całej Polsce i świecie, absolwentów KUL - jedynej niezależnej uczelni w bloku sowieckim. Okazuje się, że kulisy organizacji koncertu były dość niezwykłe, a samo wydarzenie staje się pretekstem do opowiedzenia o nastrojach społecznych w trudnym dla Polski okresie – cztery lata po wprowadzeniu stanu wojennego i cztery lata przed odzyskaniem wolności. Reportaż to również uniwersalna opowieść o sile muzyki i roli artysty w czasach zniewolenia.
„Walka o Białystok”
Autor/Autorzy: Dominika Dębska
Realizacja:
Czas: 30’
Streszczenie:
Czy wolność zgromadzeń może być ograniczana? To pytanie chyba nigdy nie było tak aktualne w najnowszej historii Białegostoku. 20 lipca ulicami miasta przeszedł pierwszy marsz równości. Wzbudził skrajne emocje, dlatego towarzyszyło mu kilka kontrmanifestacji.
Na ulice wyszły tysiące białostoczan, by walczyć o swoje racje. Były wyzwiska petardy, poleciały nawet kostki brukowe. W tym samym czasie tysiące ludzi modliły się pod katedrą i bawiły na pikniku rodzinnym. Jak zakończyła się ta symboliczna walka o Białystok?
„Wenezuela znaczy śmierć”
Autor/Autorzy: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska - Kuras
Realizacja:
Czas: 33’13”
Streszczenie:
Albo przewieziesz kokainę do Polski, albo zostaniesz prostytutką - usłyszała bohaterka reportażu od ludzi, którzy ściągnęli ją do Brazylii pod pozorem pracy. Od tego momentu zaczyna się opowieść młodej Wenezuelki Yurbi o swoim życiu i walce o powrót do „normalności”.
„Wnuczka legionisty”
Autor/Autorzy: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Realizacja:
Czas: 19’42”
Streszczenie:
Kulisy powstania pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „My pierwsza brygada" i sporów sądowych o uznanie jej autorstwa, w kontekście tworzącego się po latach zaborów państwa polskiego. To jednocześnie reportaż o wnuczce autora tego hymnu - Kindze Hałacińskiej, pełnej pasji i dbałości o poznanie historii rodzinnej splecionej z losami legionów polskich. To audycja o niespożytej energii wnuczki legionisty w przybliżaniu swojej córce i młodzieży w Polsce historii walki o własny kraj.
Zobacz także
Partnerzy i Patroni Honorowi:
Patroni medialni:
Kontakt
e-mail: grandpik@radiopik.plDorota Gruszka - sekretarz konkursu
tel. 600 226 687
e-mail: dorotagruszka@radiopik.pl
Ewa Dąbska
tel. 608-056-053
e-mail: ewadabska@radiopik.pl
Żaneta Walentyn
tel. 608-695-602
e-mail: zanetawalentyn@radiopik.pl