Uznanie dla tradycji regionu! Są nowe wpisy na Listę Niematerialnego Dziedzictwa
Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego została wzbogacona o kolejne wpisy. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do listy dołączyły cztery nowe pozycje - wśród nich dwie związane z Kujawsko-Pomorskiem. To hafciarstwo pałuckie i kultura toruńskiego piernika.
Hafciarstwo pałuckie to sztuka rękodzielnicza z regionu Pałuk. - Haft pałucki to haft białą nicią na białym i pasiastym materiale. Wyjątkiem jest haft na czerwonych halkach wykonywany czarną nicią. Wszystkie haftowane motywy tworzące wzory pałuckie są zawsze typu roślinnego - czytamy na stronie Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Haftem tym zdobiono wyłącznie stroje kobiece: czepce, kryzy, stójki i mankiety koszul, halki i fartuchy.
Kultura toruńskiego piernika to wielowiekowa tradycja wypieku pierników, które stały się symbolem Torunia i jego dziedzictwa kulturowego.
Na listę zostały wpisane - już niezwiązane z naszym regionem - hafciarstwo i haft sieradzki oraz wiślańskie kolędowanie pod oknami.
Tworzona od 2013 roku lista liczy już 112 pozycji, dokumentujących żywe tradycje, zwyczaje i umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodano też wpis do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Chodzi o działalność Amatorskiego Zespołu Teatralnego „Tradycja” z Rozmierzy, który o 1949 roku pielęgnuje lokalną kulturę poprzez wystawianie sztuk teatralnych, często w gwarze śląskiej.
Uzupełniając, dodajmy, że na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajdują się jeszcze dwie pozycje z naszego regionu wpisane wcześniej jak: przywołówki w Szymborzu oraz chodzenie z Kozą na Kujawach.