Siłą Kujawsko-Pomorskiego jest muzyka. Dużo wydarzeń, w tym koncert pamięci [przewodnik na weekend]

2024-10-18, 12:35  Redakcja
W sobotę (19 października) w ramach Bydgoskiej Sceny Barokowej wystąpi zespół Anima Vaga/materiału organizatorów festiwalu Bydgoska Scena Barokowa

W sobotę (19 października) w ramach Bydgoskiej Sceny Barokowej wystąpi zespół Anima Vaga/materiału organizatorów festiwalu Bydgoska Scena Barokowa

Festiwale muzyczne, teatralne i modelarskie, a także koncert „Via Dolorosa” pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego śmierci - to niektóre wydarzenia zaplanowane na ten weekend (18-20 października) w regionie.

BYDGOSZCZ

Barok: światło, cień i ekstaza. Zanurz się w dramatycznej sztuce XVII wieku - wykład dr. Szymona Owsiańskiego; bilety: 10 zł
piątek (18 października), godz. 17:00, Muzeum Okręgowe - Gdańska 4

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchają opowieści o sztuce baroku, która niosła ze sobą potężne emocje, wyróżniała się dynamiką i teatralnością, a każdy obraz i rzeźba opowiadały historie pełne namiętności. Dr Szymon Owsiański to historyk sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.
Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu.

Interaktywna wystawa „1,2,3 grasz i Ty!"
piątek (18 października), godz. 16:00-18:30, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5
Informacje od organizatorów: „Wystawa przybliży uczestnikom kulturę gamingu poprzez możliwość zagrania na oryginalnych konsolach i grach na kartridże i kasety z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych, czyli od początku ich powstania. Stanowiska do gier wyposażone będą w telewizory kineskopowe, by można było w pełni poczuć klimat dawnych lat. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby w każdym wieku, całe rodziny. Dorośli i seniorzy mogą powspominać konsole i gry ze swojej młodości i wspólnie grając pokazać dzieciom czy wnukom jak gra się na autentycznych konsolach sprzed 50 lat. Interaktywna wystawa „1,2,3 grasz i Ty!" będzie oryginalną alternatywą spędzania wolnego czasu w mieście. Tak atrakcyjne wydarzenie w mieście pozwoli dorosłym i seniorom jakby przenieść się w czasie a młodszym uczestnikom dotknąć żywej historii."

Jacek Gessek - koncert
piątek (18 października), godz. 20:00, Klub Eljazz, ul. Kręta
Informacja od organizatorów: „Jacek Gessek to autor i wykonawca piosenek o niebanalnych tekstach i ciekawych, przyjemnych melodiach wykonywanych w bogatych artystycznych aranżacjach instrumentalnych Mateusza Kurka (Q-rka), kompozytora, aranżera i producenta muzycznego. Od lat pisze i śpiewa, nagrał dotąd 4-ry płyty: „Serce w usterce" (2014), „Stop" (2016), „Życie" (2019) oraz „Czy to wszystko ?" (2023).
Za dokonania artystyczne odebrał statuetkę Toruńskiego Anioła i medal Thorunium dla szczególnie zasłużonych dla miasta Torunia w dziedzinie kultury. Bilety: TUTAJ

Najpiękniejsze pieśni w Światłowni - koncert Rolanda Świstka
piątek (18 października), godz. 18:00, Światłownia, ul. Św. Trójcy 15; bilet - cegiełka: 25 zł
Opis organizatora: „Pieśni Zbigniewa Wodeckiego, Seweryna Krajewskiego, Stanisława Sojki i wielu innych artystów zaśpiewa niewidomy artysta, Roland Świstek. Roland śpiewał od najmłodszych lat. Rodzice, znajomi i nauczyciele zachwycali się jego głosem. W bydgoskiej szkole Braille’a trafił na świetnego pedagoga i muzyka, Jurka Olszewskiego. Zaczął startować w konkursach, potem pojawiły się indywidualne koncerty. Laureat wielu festiwali. W 2013 wygrał Zaczarowaną piosenkę- festiwal Anny Dymnej, gdzie śpiewał z Ryszardem Rynkowskim. Gra na fortepianie, gitarze.
Dziś 25 letni Roland jest studentem drugiego roku wychowania muzycznego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Chce, aby całe jego życie wiązało się już na stałe z muzyką. Nie wyklucza, że zostanie nauczycielem muzyki – takim, jak pan Jurek. Też będzie namawiał niewidomych do śpiewania, bo muzyka naprawdę otwiera oczy."

XVIII Europejskie Spotkania Artystyczne -
Festiwal wielu sztuk wielu - w hołdzie dla Bydgoszczy
piątek - niedziela (18 - 20 października), różne lokalizacje
PROGRAM
Piątek, 18 października
Miejskie Centrum Kultury Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12
18.00 Wernisaż fotografii artystycznej Woytka Konarzewskiego - artysty urodzonego w Bydgoszczy, mieszkającego w Paryżu
19.00 Recytacja poezji bydgoskich poetów w wykonaniu bydgoskiego aktora Pawła L. Gilewskiego. W programie wiersze Kazimierza Hoffmana, Roberta Mielchorskiego, Zdzisława Prussa i Marka Siwca
19.45 Występ bydgoskiego Zespołu Tańca Współczesnego BRAX pod kierunkiem Beaty Rewolińskiej
Po występie poeci będą podpisywali swoje książki

Sobota, 19 października
10.00-14.00 - Akademia Muzyczna Bydgoszcz, ul. Słowackiego 7
Master classes: Barbara Marcinkowska — wiolonczela i muzyka kameralna, Magdalena Rezler-Niesiołowska - skrzypce
16.00 - Bydgoskie Centrum Sztuki Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 47
Wernisaż malarstwa Anny Bochenek i Grzegorza Pleszyńskiego
Koncert na dziwnych instrumentach w wykonaniu Grzegorza Pleszyńskiego
19.00 - Muzeum Wodociągów Bydgoszcz, ul. Gdańska 242
Koncert „Śpiewy prawosławnych monasterów" w wykonaniu męskiego zespołu muzyki cerkiewnej IKOS w składzie: Michał Hajduczenia, Łukasz Hajduczenia, Witali Michalczuk, Tymoteusz Cyrkun.

Niedziela 20 października
11.00 - Muzeum Wodociągów Bydgoszcz, ul. Gdańska 242
Koncert „Młode talenty” w wykonaniu uczestników master classes, przy fortepianie Agata Nowakowska-Gumiela
16.00 - Pałac w Ostromecku, ul. Bydgoska 9
Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu bydgoskiego tria fortepianowego,,Ascendum trio" w składzie: Piotr Lasota - skrzypce, Zuzanna Pocztowska - wiolonczela, Jakub Pawlikowski - fortepian.
19.00 - Muzeum Wodociągów Bydgoszcz, ul. Gdańska 242
Flamenco — występ bydgoskiego zespołu „Danza del Fuego" w składzie: Sławomir Dolata, Dorota Dzięcioł, Monika Szala, Dawid Cholewiński.

10. Jubileuszowa edycja Ścieżki Duchów
piątek - sobota (18-19 października), start: godz. 19:00, obiekty DAG Fabric Bromberg
Informacja od organizatorów: „Trasa jest projektowana przez psychologów, scenografów i tworzona przez artystów plastyków w taki sposób, by jej uczestnicy poczuli się jak w najlepszych horrorach. Zabawa polega na przejściu, dla co niektórych wręcz przetrwaniu 2,5 km trasy, na której uczestnicy muszą się zmierzyć z własnymi lękami, najgorszymi potworami i zjawami z najlepszych kinowych produkcji!".
Impreza jest dostępna także dla grup zorganizowanych. Bilety: bilety-sciezkaduchow.interticket.pl.

Koncert zespołu Zène’T Panon
piątek (18 października), godz. 18:00, Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
plac Kościeleckich 6; bilety: 25 zł
Informacje od organizatorów: Maloya – tradycyjna muzyka Rèunion, małej francuskiej wyspy na Oceanie Indyjskim, głęboko zakorzeniona w historii tamtejszego niewolnictwa i oporu. Narodziła się na plantacjach, na których niewolnicy śpiewali i grali na prostych instrumentach, wyrażając swoje cierpienie, solidarność i tęsknotę za wolnością. Dziś jest uznawana za nieodłączną część dziedzictwa kulturowego Rèunion, a w 2009 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, co podkreśla jej znaczenie i wartość jako symbolu kultury wyspy.
Grupa, której liderem jest Samuel Annibal (wokalista, perkusista, lutnik), działa nieprzerwanie od ponad 15 lat i jest jednym z niewielu popularyzatorów muzyki maloya w skali międzynarodowej. Koncert zespołu stanowi finał trasy po Europie.
Z uwagi na charakter wykorzystywanych instrumentów, osoby wrażliwe na hałas prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Koncert „Requiem Krzysztofa Herdzina"
piątek (18 października), godz. 19:00, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Szwalbego A. 6
Tak Krzysztof Herdzin mówi o swoim dziele: „Upamiętniając moich bliskich, chciałbym ukazać śmierć jako stan spokoju i pogodzenia się z tym, co nieuchronne. Nie w sposób budzący niepokój czy trwogę – bo o tych, którzy odeszli, myślę raczej pogodnie i tkliwie. Dlatego właśnie o zmarłych opowiadam w nastroju kontemplatywnym, przepełnionym nadzieją, optymizmem i miłością. Wierzę, że śmierć jest radosnym spotkaniem ze Zbawicielem, nie męką i karą za grzechy.
Przejście do innego wymiaru – życia wiecznego – odbieram jako naturalny dla każdego chrześcijanina krok. Proces pogodny i jasny, daleki od ciemności i rozpaczy. Śmierć nie musi być interpretowana wyłącznie w kategoriach smutku, jest przecież przejściem do lepszego świata. Ufam, że refleksja nad kwestią śmierci i ulotności życia pomaga odnaleźć nam jego sens. Tylko głęboka kontemplacja i akceptacja śmierci mogą przynieść spokój umysłu i ducha. To właśnie kontemplacja pomaga nam uduchowić nasz obraz śmierci i przygotować się na jej przyjęcie.

Pisząc moje Requiem, świadomie zrezygnowałem z części Dies Irae, która zgodnie ze znaczeniem tytułu – Dzień Gniewu – jest przepełnioną bólem i cierpieniem, krwawą, apokaliptyczną wizją Sądu Ostatecznego. Z kolei część Kyrie Eleison – po konsultacji z teologiem – zbudowałem dość nietypowo, na bazie radosnego powitania Zmartwychwstałego Jezusa, zwycięskiego Króla, któremu dziękujemy i którego wielbimy za dokonane pojednanie. To triumfalna aklamacja hołdu i uwielbienia – taka, jaką była w oryginalnej liturgii, choć w naszej tradycji to zawołanie nie jest współcześnie rozumiane jako uwielbienie, lecz raczej jako błaganie o miłosierdzie, pełne powagi i smutku."
Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Akademicki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; Paweł Kapuła dyrygent, Gabriela Legun sopran, Andrzej Lampert tenor, Kamil Zdebel baryton, Magdalena Filipska, Justyna Narewska przygotowanie Chóru Kameralnego, Renata Szerafin-Wójtowicz, Piotr Jańczak przygotowanie Chóru Akademickiego.

II Festiwal Paderewski 2024 - dzień 4
sobota (19 października), godz. 17:00, Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, ul. Ks. P. Skargi 7
Program: godz. 17.00 - dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, prof. AMFN
Spotkanie autorskie z autorką książki „Ludzie z dobrego towarzystwa. 100 lat Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy".
godz. 18.00 - Henryk Martenka: promocja książki „Wielki akord" - spotkanie autorskie z wieloletnim Dyrektorem Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. I. J. Paderewskiego.

Via Dolorosa. Koncert pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
sobota (19 października), godz. 18:00, Kościół pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, ul Ks. Popiełuszki 3; wstęp wolny
Opis od organizatorów: „Przejmujący tekst średniowiecznej sekwencji Stabat Mater Dolorosa od stuleci stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla przedstawicieli różnych dziedzin sztuki: malarzy, rzeźbiarzy, poetów, ale przede wszystkim kompozytorów. Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego objawia w sposób szczególny geniusz tego przedwcześnie zmarłego kompozytora. Targany chorobą, przeczuwający swą rychłą śmierć zaledwie 25-letni kompozytor stworzył arcydzieło, które zadziwia sugestywnością muzycznej treści i klarownością konstrukcji. Mimo niewielkiej obsady utwór przepełniają urzekające melodie i przejmujące arie. Właśnie ta szczególna siła ekspresji zapewniła Pergolesiemu wiodące miejsce wśród licznych twórców mierzących się z opowieścią o Matce Boskiej bolejącej pod krzyżem."
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Żeński Zespół Wokalny Re-kontra, Paweł Kapuła dyrygent, Katarzyna Jaracz sopran, Justyna Gęsicka mezzosopran, Teresa Kwiatkowska, Maciej Puto recytacje, Michał Gozdek przygotowanie zespołu
Repertuar: Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater.
Koncert będzie transmitowany w TVP Bydgoszcz.

Black Star Fest: Flapjack, Black Star, Hope - koncert
sobota (19 października), godz. 19:00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
ul Marcinkowskiego 12-14; bilety: 70-90 zł
Opis organizatorów: „Jest to wydarzenie na koncertowej mapie Bydgoszczy, które przed laty zostało stworzone, by kultywować pamięć o zmarłym przyjacielu Aleksandrze Mendyku, który był gitarzystą zespołów Acid Drinkers i Flapjack. Olass przez lata był też związany z bydgoską sceną muzyczną, gdzie śpiewał i grał na gitarze w zespole None. Jedną z idei festiwalu była chęć zapraszania zespołów, które mniej lub bardziej zaprzyjaźnione były z Olkiem, lub w jakiś sposób były dla Niego ważne. Nie inaczej będzie tym razem. 16 lat po śmierci Olassa postanowiliśmy przywrócić tę tradycję i zaprosić zespoły Flapjack, Black Star oraz Hope. W takim składzie pojawimy się 19 października w bydgoskim MCKu i z pewnością będzie to doskonała okazja, by w przyjacielskim gronie przypomnieć wyjątkową postać Olka."

Bydgoska Scena Barokowa 2024 - dzień 2
sobota (19 października), godz. 18:00, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - Aula Copernicanum, ul. Mikołaja Kopernika 1; bilety: 10 zł
Opis organizatorów: „Jest to jedyny w regionie festiwal w całości poświęcony wykonawstwu muzyki dawnej na instrumentach historycznych. W ramach BSB 2024, Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej główny organizator, zaplanowało 5 wyjątkowych koncertów, podczas których wystąpią znakomici artyści z Polski, Niemiec i Szwajcarii prezentując unikatowe, autorskie programy. Ideą tegorocznej edycji jest ukazanie bogactwa muzyki europejskiej i największych stylów narodowych dawnej europy, tak więc poszczególne koncerty poświęcone będą kolejno muzyce włoskiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej, na zakończenie zaś muzyka związana z XVIII-wiecznym Królestwem Polskim."
Program: Love & Melancholy, angielska muzyka na consort viol i śpiew
Wykonawcy:
zespół w składzie:
Giovanna Baviera — śpiew, viola da gamba
Filipa Meneses, Leonardo Bortolotto, Matthias Bergmann — viola da gamba
W programie: Tobias Hume, William Byrd, Thomas Ravenscroft, William Byrd, John Coperario, Richard Mico, Orlando Gibbons, John Jenkins

Ceramika dla Każdego – warsztaty dla dorosłych
sobota (19 października), godz. 13:00, Pracownia Ceramiki KPCK, ul. Toruńska 28; wstęp: 50 zł
Uczestnicy warsztatów pracują w glinie, w materiale, który jest bardzo plastyczny i przyjazny, a po wypaleniu trwały. Poznają także techniki formowania prostych form użytkowych. Wypalone prace są malowane i zabierane do domu. Na zajęciach powstają figurki, płaskorzeźby, a także formy użytkowe jak kubki, doniczki czy wazony. Czas trwania zajęć: 3 godziny zegarowe.

ABBA i inni symfonicznie - koncert
niedziela (20 października), godz. 18:00, Hala Sportowa Sisu Arena
ul. Toruńska 59; bilety: od 125 zł
Opis organizatorów: „Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney-M czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze naszego koncertu: obiecujemy uśmiech i wzruszenie, powrót wspomnień i świetną zabawę dzisiaj, bo przecież "szczęściem jest pozostać bliskimi sobie jak dzieci”, jak głosi piosenka „Felicità” – największy przebój duetu Al Bano i Romina Power, którego muzyka także zabrzmi podczas tego niezwykłego wieczoru… Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści!"

Jesień z Dobrą Energią - spotkanie z Michałem Worochem
niedziela (20 października), godz. 18:00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14
Michał Woroch, zdobywca najważniejszych nagród podróżniczych, autor książki o trwającej 371 dni wyprawie przez dwie Ameryki i działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami, odwiedzi Bydgoszcz. W sali widowiskowej bydgoskiego MCK-u opowie o swojej najnowszej podróży z Polski do Australii, o zmaganiach z chorobą, a także pokaże na dużym ekranie wykonane przez siebie w drodze zdjęcia i filmy.
Podróżnik dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i Alaskę, w Himalaje, do większości państw obu Ameryk i Azji. Zdobył wiele nagród podróżniczych, w tym te najważniejsze: Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku. Jest wydawcą i autorem książki „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Michał choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku. Założył fundację i w ramach jej działań odwiedza młodzież i dorosłych w szpitalach, szkołach, ośrodkach pomocy, sanatoriach, by dzielić się swoją historią. Działa także w Fundacji SMA, która wspomaga chorych i ich najbliższych.

„Najdroższy" - spektakl komediowy
niedziela (20 października), godz. 15:00 i 18:00, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
ul Szwalbego 6; bilety 90 zł
Opis organizatorów: „Zapraszamy na rozbrajający spektakl komediowy o cenie, jaką trzeba zapłacić za szaloną odmianę losu (...). Poznaj historię największego pechowca i nieudacznika, który pewnego dnia postanawia odmienić swój los. Gdy w życiu bohatera przelała się czara goryczy, wpada na genialny pomysł i z dnia na dzień, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, odmienia swój los. Czy odnajdzie szczęście w tej uplecionej przez siebie złotej klatce, czy może los trzyma dla niego w zanadrzu coś jeszcze lepszego?"
OBSADA: Sebastian Stankiewicz / Bogusław Kudłek, Agata Wątróbska, Janusz Chabior
Zuzanna Grabowska, Mirosław Zbrojewicz, Joanna Kuberska, Otar Saralidze, autor: Francis Veber, reżyseria i adaptacja: Agata Wątróbska, scenografia i kostiumy: Aneta Suskiewicz, światło sceniczne i opracowanie muzyczne: Michał Tatara, charakteryzacja: Joanna Tomaszycka, produkcja: Novakka Art. Czas trwania: 1,45 min bez przerwy.

TORUŃ

Festiwal Młodej Muzyki
15 - 25 października, Centrum Kultury Dwór Artusa, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa, Zespół Szkół Muzycznych, CKK Jordanki, Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim
Opis organizatora: „Zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, klasyczna, elektroakustyczna i jazzowa. Nie zabraknie prawykonań i współpracy z artystami i kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce. Usłyszymy nowe kompozycje: Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Magdaleny Cynk, Adama Falenty, Marii Krzemień, Macieja Jabłońskiego, Mateusza Ryczka, Jędrzeja Rocheckiego, Michała Ossowskiego, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej. Oprócz koncertów odbędzie się spotkanie z dyrygentką, Agnieszką Franków-Żelazny, warsztaty muzyki jazzowej, wystawa poświęcona pamięci znanej w Toruniu fotografki, Alicji Piotrowskiej oraz II Konkurs Młodych Talentów, który ma wyłonić ciekawe osobowości muzyczne z regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Piątek (18 października), godz. 18.00 Inauguracja Festiwalu
Flisacze opowieści
Wykonawcy: Chór i Orkiestra Cappella Gedanensis
Dyrygent: Rafał Kłoczko
Kompozytorzy: Cynk, Fabiańska-Jelińska, Kłoczko, Krzemień, Moniuszko, Zdrojek-Suchodolska
Prowadzenie: Justyna Sawicka
Centrum Kultury Dwór Artusa

Sobota (19 października), godz. 18.00
Z muzyką chóralną przez wieki
Wykonawcy: Jan Kiernicki – lutnia, Chór SKAN Wokalnej Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Dyrygent: Agnieszka Franków-Żelazny
Kompozytorzy: Cynk, Falenta, Koziej, Krzemień, Piotr z Grudziądza, Antoine Busnoys, Loyset Compere, Johannes Ghiselin
Prowadzenie: Gabriela Ułanowska
Po koncercie spotkanie z dyrygentką
Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim

Niedziela (20 października), godz. 18.00
Głos Młodych dla Agnieszki Dąbrowskiej
Wykonawcy: Maria Cynk-Mikołajewska, Marta Cynk-Mikołajewska, Martyna Dąbrowska, Dominik Gawarkiewicz, Ada Lewczak, Miłosz Rządkiewicz, Wiktor Woszczyna, Krzysztof Wysłouch, Robert Matusiak, Paweł Witulski, Andrzej Wyrwicki
Prowadzenie: Dominika Drąg, Julia Wronkowska
Centrum Kultury Dwór Artusa

Spektakl multimedialny „Aborygeni, rdzenni Australijczycy”
piątek (18 października), godz. 18:00, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, ul. Wały gen. Sikorskiego 19;bilet: 20 zł
Informacja od organizatorów: „Kwartet CZERWIE jeden z najlepszych polskich bandów grających muzykę do filmów niemych na żywo wraz z podróżnikiem, dziennikarzem Markiem Tomalikiem przeniosą nas w świat rdzennych mieszkańców Australii. Ich multimedialny spektakl z muzyką na żywo ukaże nam mityczną, pradawną krainę Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek, śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin i niecodziennej roślinności."

Igor Kwiatkowski - Tylko śmiech nas ocali
piątek (18 października), godz. 19:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp.z o.o., al. Solidarności 1/3; bilety: 100 zł
Informacja od organizatorów: „Wyjątkowy artysta kabaretowy Igor Kwiatkowski wraca z solowym, premierowym programem pt. „Tylko śmiech nas ocali”! To spektakl pełen zdziwienia nad światem, zaskoczenia codziennością i zdumienia, którego doświadczamy, obserwując rzeczywistość. Igor Kwiatkowski dał się poznać z występów w renomowanym kabarecie „Paranienormalni” i licznych programach telewizyjnych. Dzięki swojemu talentowi artysta z powodzeniem powoływał do życia oryginalne i niezatarte postacie, takie jak Mariolka, Kryspin czy Jacek Balcerzak, których perypetie z zapartym tchem śledziła cała Polska!"

Rajd po zmroku szlakiem fortecznym
piątek (18 października), godz. 17:45, zbiórka: pętla tramwajowo-autobusowa „Uniwersytet"
Informacja od organizatora: „Wspólnie ruszymy ulicami i ścieżkami Torunia wzdłuż czarnego fortecznego szlaku pieszego wytyczonego przez znakarzy toruńskiego Oddziału PTTK. Trasa - ok. 4 km będzie prowadziła w okolicy fortu VII i VI, a następnie przez teren tzw. Wrzosowiska, a swoje zakończenie będzie miała na skrzyżowaniu Polnej i Ugorów. Trasę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski. Weź latarkę, odblaski i przeżyj dobrą przygodę. " Udział bezpłatny, bez zapisów.

24. Jazz Od Nowa Festival 2024 - dzień 3 i 4
piątek - sobota (18 - 19 października), godz. 19:00, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Jurija Gagarina 37a/Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu; bilety: 60 zł i 80 zł
Wśród festiwali organizowanych regularnie w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” szczególne miejsce zajmuje JAZZ Od Nowa Festival. Do jazzowej legendy naszego festiwalu przejdzie z pewnością niezapomniane, trwające do rana jam session, którego głównymi bohaterami byli amerykański gitarzysta Hiram Bullock oraz toruński pianista Bogdan Hołownia.
W piątek wystąpią: Orzechowski – Więcek (PL), Piotr „Pianohooligan” Orzechowski – fortepian, Kuba Więcek – saksofon altowy
Tomasz Chyła Quintet feat. Kebbi Williams (PL/USA); Tomasz Chyła – skrzypce, Kebbi Williams – saksofon tenorowy, flet, Emil Miszk – trąbka, Krzysztof Hadrych – gitara elektryczna, Konrad Żołnierek – gitara basowa, Sławek Koryzno – perkusja.
W sobotę wystąpią: Piotr Wojtasik Quintet feat. Anna Maria Jopek, Anna Maria Jopek – głos Piotr Wojtasik – trąbka, Marcin Kaletka – saksofon tenorowy i sopranowy, Michał Tokaj – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja.

Szkoła Gadania Poezji
piątek (18 października) godz. 17:00-20:00, Książnica kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Jak interpretować wiersze dobrze i prawdziwie? Jak szukać właściwych emocji, by je znaleźć w sobie i wywołać u słuchacza? Odpowiedzi padną w Szkole Gadania Poezji. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, od czego zacząć interpretowanie wiersze; jak właściwie pracować głosem, by przy okazji nie „przeaktorzyć”; dlaczego szczerość to słowo klucz oraz czemu warto grzebać w biografiach. Wszystko prócz recytacji. Zapisy: warsztaty@ksiaznica.torun.pl.

Kabaret Neo-Nówka - Tradycje Polskie
piątek (18 października), godz. 20:00, Arena Toruń, ul. Gen. Bema J. 73/89; bilety: 100 zł
Informacje od organizatora: „Podobno pewnych imion nie można wzywać nadaremno. A Kabaret Neo-Nówka kiedyś jedno takie zawezwał i to przez telefon… Oj co się wtedy wydarzyło… ;) Tym razem zapraszamy na najnowszy program Romana Żurka, Michała Gawlińskiego i Radosława Bieleckiego p.t. Tradycje Polskie! Podobno „Tradycja w narodzie rzecz święta" - czy aby na pewno? Jak polskie tradycje wyglądają widziane oczami Kabaretu Neo-Nówka? Tego jeszcze nie zdradzimy. Jedno jest pewne - czeka Was duża dawka dobrego humoru i premierowe skecze, których nie znajdziecie w telewizyjnych programach czy w Internecie. "Tradycje Polskie" to gwarancja niezwykle udanego wieczoru. Czy po raz kolejny będzie kontrowersyjnie? Przyjdź i przekonaj się sam!"

Wernisaż wystawy pokonkursowej XXI Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej
sobota (19 października), godz. 12:00, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
To już XXI edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej. Wystawa pokonkursowa i jej otwarcie to zawsze szczególne wydarzenie na kulturalnej mapie kraju. Ponad 40 lat Przeglądu to tysiące fascynujących prac, wgląd we wszelkie rodzaje technik i form tkackich, pełne spektrum od tkaniny artystycznej po ludową. W tym roku po raz drugi wystawa odbywa się w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Jury z nadesłanych ok. 300 prac wybrało na wystawę ponad połowę, to jest aż 160 prac 134 autorów. 41 przyznanych nagród i wyróżnień świadczy o tym, że w muzealnych wnętrzach zobaczycie prace zaskakujące techniką, jakością wykonania, intrygujące i piękne.
Wybrani artyści przyjdą na wernisaż 19 października. Jest to wyjątkowa okazja, by ich poznać i obcować z tą unikatową dziedziną twórczości. Przegląd jest największym tkackim forum.

Festiwal Kultury Bez Barier: Koty za płoty – warsztaty sensoryczne
sobota (19 października), godz. 11:00, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
informacja od organizatorów: „Co wiemy o kociej naturze? Czego możemy się nauczyć od kotów i jak to się przekłada na naszą kreatywność? Inspiracją tematu przewodniego jest kot Behemot z „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa oraz inne koty z naszego życia. Podczas warsztatów będziemy wykorzystywać zmysły dotyku, słuchu i węchu. Zajęcia będą zawierały elementy audiodeskrypcji i relaksacji."
Bilety: 20 zł można kupić online, w Biurze Obsługi Widzów oraz w kasie biletowej.


Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu
sobota (19 października) godz. 13:00, Muzeum Okręgowe - Dom Eskenów
ul. Łazienna 16; bilety: 22 zł
Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza miłośników komunikacji miejskiej oraz sympatyków historii miasta na oprowadzania kuratorskie po wystawie pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”.
Wystawa prezentuje historię toruńskiej komunikacji miejskiej od momentu przejazdu pierwszego konnego tramwaju w 1891 roku aż do czasów współczesnych. Poruszone zostały na niej przede wszystkim zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu w zmieniających się w czasie realiach społeczno-politycznych. W tej historii pojazdów i ludzi nie pominięto także momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.

XXX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” - dzień 1 i 2
sobota, niedziela (19-20 października), różne lokalizacje; bilety: 38 zł
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” to festiwal teatrów, które w swej konwencji, konstrukcji, charakterze środków scenicznego wyrazu, należą do szeroko rozumianego teatru lalkowego i sztuki animacji.
Program sobota
11:00 – parada teatralna (Stare Miasto, zbiórka przed Teatrem)
12:00 – Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie ,,Perfekty i Ambaras” (duża scena, oficjalne otwarcie festiwalu);
Program niedziela:
14:00 – Puppentheater Zwickau – ,,360° Virtual Puppetry: The Erlking (Król Olch)” (Sala Przytulakowa)
16:00 – Teatr Kameralny im. Wandy Rucińskiej w Bydgoszczy – ,,Strach się bać” (duża scena). Cały program jest: TUTAJ

Śladami flisaków w Toruniu – gra terenowa
sobota (19 października), godz. 12:00, start: dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Udział w grze mogą wziąć zespoły liczące od 2 do 5 osób (w tym przynajmniej 1 osoba pełnoletnia). Na uczestników czekają zadania i łamigłówki do samodzielnego rozwiązania, wizyty w miejscach związanych z flisackimi tradycjami oraz pełne ciekawych wyzwań spotkania z rekonstruktorami historycznymi. To okazja do dobrej zabawy i poszerzenia w przystępny sposób wiedzy o przeszłości Torunia i jego związkach z Wisłą. Udział w grze jest bezpłatny.

Malarstwo na szkle warsztaty z Janiną Walczak - Budzicz
sobota - niedziela (19 -20 października), godz. 16:00-20:00/11:00-15:00, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, ul. Wały gen. Sikorskiego 19; bilet: 200 zł
To warsztaty z pochodzącą z Podhala twórczynią ludową Janiną Walczak-Budzicz.
Artystka, na wystawie swoich prac 2W szklanym blasku. Malarstwo Janiny Walczak-Budzicz”, opowie o historii i specyfice bliskiej jej sercu sztuki, szczególnie akcentując jej podhalański wariant.
Uczestnicy rozpoczną kurs od nauki rysowania szkicu obrazu, następnie za pomocą pędzla i tuszu przeniosą go na szkło. Nauczą się malować pędzlem i temperą detale, by następnie przejść do malowania ciał, nakładania brązów, bieli i szarości. Na koniec poznają tajniki zaciągania większych płaszczyzn kolorami oraz malowania tła. Na pewno dostaną też zadanie domowe. Każdy uczestnik zabierze swój obraz ze sobą.
Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały oraz w czasie przerw kawę/herbatę i ciasteczka. Warto zaopatrzyć się w odzież ochronną.
Miejsce: Wystawa czasowa W szklanym blasku (Arsenał, I p., bez windy) oraz sala widowiskowa (parter); zbiórka przy kasie Muzeum.

Natalia Podwin - Koncert: Amy Winehouse Tribute
niedziela (20 października), godz. 19:00, Klub Muzyczny Lizard King, ul. Mikołaja Kopernika 3; bilety: 75 zł
Informacja od organizatorów: „Tribute to Amy Winehouse" to muzyczny hołd złożony jednej z najwybitniejszych wokalistek XXI wieku. Na scenie artystce towarzyszy 6 - osobowy zespół, odpowiedzialny za fantastyczne, pełne energii aranżacje największych przebojów Winehouse takich jak „Rehab" czy „Back to black".
SKŁAD ZESPOŁU: Natalia Podwin - wokal, Maciek Rosiak - saksofon, Maksymilian Madeła - trąbka, Bartek Domagała - gitara, Teodor Górka - piano, Michał Kotowicz - bas, Bartłomiej Libera - perkusja
Natalia Podwin śpiewa od wielu lat, zarówno w zespołach muzycznych, jak i w projektach solowych. Artystka inspiruje się wieloma stylami muzycznymi, choć najbliższe jej sercu są soul oraz r'n'b. Jej barwa głosu zachwyciła jurorów telewizyjnego programu The Voice of Poland V. Znakomite wykonanie utworu „Bust Your Windows" Jazmine Sullivan zapewniło Natalii miejsce w odcinkach na żywo, gdzie swoje umiejętności szlifowała pod okiem trenerów - Tomsona i Barona.

INOWROCŁAW
Do trzech razy sztuka – warsztaty z Ewą Solarz
piątek (18 października), godz. 16:00, Biblioteka Miejska, ul. Jana Kilińskiego 16.
– Jeśli zastanawiacie się czy liczenie od zera do nieskończoności, przyklejanie niebieskiej taśmy, układanie zabawek w litery, kolorowanie kwadracików, udawanie w łazience tęczy albo haftowanie słów może być sztuką – Biblioteka Miejska zaprasza na warsztaty z Ewą Solarz! Podczas spotkania odkryjecie, dlaczego warto chodzić do muzeów, poznacie fascynujące pomysły artystów oraz zostaniecie zachęceni do wspólnej zabawy – czytamy w opisie wydarzenia. Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 7 lat. Obowiązują zapisy: (52) 352 72 37

„Recepta na szczęście” – spektakl
niedziela (20 października), godz. 17:00, Teatr Miejski w Inowrocławiu, ul. Kilińskiego 16 Muzyczna komedia romantyczna. – Trzy pokolenia kobiet spotykają się w gabinecie lekarskim. Szukająca miłości Kasia, która dopiero rozpoczyna swoje dorosłe życie w dużym
mieście. Temperamentna Kleo z bagażem doświadczeń sercowych, żyjąca nadzieją, że kiedyś spotka swoje szczęście oraz Seniorka Gina wciąż jeszcze aktywna, energiczna, niepogodzona z upływem czasu. Wszystkie traktują Doktora bardziej jako przyjaciela, powiernika ich myśli niż lekarza. Doktor Kazimierz, znany jest z tego, że leczy nie tylko ciało, ale i duszę.
Pojawia się w gabinecie również tajemniczy Country–man żyjący na wsi, kochający naturę i życie blisko niej. Spotkanie wszystkich bohaterów, zderzenie ich różnych światów wywołuje istną burzę w gabinecie Doktora i zmierza do nieoczekiwanego zakończenia – czytamy w opisie spektkalu.

WŁOCŁAWEK


„Taniec. Studium ruchu” – wernisaż
piątek, 18 października, godz. 18:00 Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Fotografii „Migawka”, ul. Łęgska 28
Debiutancka wystawa Andy’ego Banachowicza, włocławskiego twórcy w dziedzinie fotografii, laureatem wielu konkursów na szczeblu lokalnym oraz ogólnopolskim. Ekspozycja „Taniec. Studium ruchu” jest „połączeniem dwóch cykli fotograficznych, łączących ze sobą: świat tańca konkursowego, w jego typowej, scenicznej scenerii, z bardziej życiową sferą uliczną, gdzie choreografie i figury taneczne wplecione zostały w miejski krajobraz Włocławka. Celem tego zabiegu było pokazanie, że taniec i mistrzostwo ruchu może wydarzać się wszędzie”. Bilety: wernisaż i zwiedzanie – wstęp wolny.

Skwer artystyczny
sobota, 19 października, godz. 9:00–18:00, skwer im. Lecha i Marii Kaczyńskich
W ramach cyklu wydarzeń skwer ma stać miejscem spotkań artystów tj. malarzy, rzeźbiarzy, kolekcjonerów sztuki, których warsztat będzie można podejrzeć na żywo, a „dzięki takim spotkaniom mieszkańcy Włocławka będą mogli poznać bliżej pracę artysty, wymienić się doświadczeniami lub dokonać zakupu obrazu” – przekazuje włocławski ratusz.

VII Włocławski Festiwal Modelarski
sobota–niedziela (19–20 października), w sb. 8:00–17:00, w ndz. 9:00–13:00, Centrum Kultury „Browar B.” ul. Łęgska 28 Swoje prace zaprezentują wystawcy z całej Polski. Na festiwalu będzie można oglądać modele wykonane z kartonu, plastiku w kategoriach: lotnictwo, broń pancerna, statki i okręty, pojazdy oraz figurki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Podczas festiwalu będzie można też zobaczyć m.in. czołg pancerny, zabytkowe pojazdy – w skali 1:1. Wstęp wolny.

Spotkanie Grupy FotoObiektywni
sobota (19 października), godz. 15:30, zbiórka za Wisłą przy ul. Cysterskiej
Grupa z aparatami wyruszy na Zawiśle w poszukiwaniu barw jesieni. Udział w plenerze jest bezpłatny.

Koncert jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Wrzos”
sobota (19 października), godz. 16:00, Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13
Zespół od 1989 roku prezentuje folklor kujawski, występował za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Litwie, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, a także na wyspie Bornholm, jest laureatem wielu konkursów. Za swoje osiągnięcia artystyczne Zespół odznaczony został m.in. medalami Wojewody Kujawsko–Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego i Prezydenta Miasta Włocławek.

„Baba babie powiedziała…” – spektakl
niedziela (20 października), godz. 11:00, Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13
Zacofana wieś daleko od szosy i daleko od współczesnej cywilizacji. Wieś pełna plotek i zabobonów. Nagle, zupełnie niespodziewanie dla mieszkańców, dociera do wsi wiadomość o tym, że do ich osady ma być doprowadzona droga. Taka nowoczesna. Asfaltowa. Już samo to jest dla mieszkańców dużym szokiem. Tym bardziej, że na urząd sołtysa wybrano młodego „magisterka” po studiach, który od początku swego urzędowania założył sobie, że doprowadzi wieś do europejskich standardów. Mieszkańcy są tym zaniepokojeni i wpadają w różne komiczne sytuacje. Jak w tej sytuacji zachowa się ksiądz wikary, który jest tym zmianom przeciwny i chce starego ładu, bowiem boi się utraty dotychczasowych wpływów na życie wsi, dla której do tej pory był wyrocznią? I co na to wszystko młodzi mieszkańcy? Jak poradzą sobie z perspektywą nowego życia?” – czytamy w opisie spektaklu. Przedstawienie wystawione w ramach cyklu „Niedzielne Spektakle Familijne” i obchodów 45–Lecia Działalności Teatru „Skene”.

„O mały włos! Rzecz o fryzjerstwie i barberingu” – wernisaż
niedziela (20 października), godz. 12:00, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, ul. Zamcza 10/12
Wystawa przybliżająca historię fryzjerstwa począwszy od starożytności aż po koniec lat 70. XX wieku. Zaprezentowane będą dzieła sztuki i elementy wyposażenia dwudziestowiecznych salonów fryzjerskich pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz osób prywatnych.

GRUDZIĄDZ

Koncert chóru Cantores Graudentes
piątek (18 października), godz. 17:00, piramida z tężnią solankową , ul. Warszawska 36
Michał Rajewski (baryton) wystąpi razem z chórem Cantores Graudentes. W programie utwory muzyki rozrywkowej oraz filmowej. Bilet – 20 złotych. Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 56 46 44 584.

Muzyczny Lab
piątek (18 października), godz. 16:00–19:00, Spichlerz 57, ul. Spichrzowa 57
– MUZYCZNY LAB to wydarzenie, gdzie króluje improwizacja, kreatywność i dobra zabawa. Jest to świetna okazja, aby grać wspólnie z innymi i razem odkrywać nowe brzmienia. Uczestnicy będą mieli dostęp do wielu różnych instrumentów, a dodatkowo nauczą się, jak tworzyć własne instrumenty z „niczego” – czytamy w opisie. Wydarzenie dla osób powyżej 15. roku życia.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: mailowo: radek.kaliski@gmail.com, telefonicznie: 508 27 45 49 (można również wysłać SMS ze swoim zgłoszeniem).

TURZNO

VIII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie
sobota–niedziela (19–20 października), Pałac Romantyczny w Turznie
Wydarzenie patronatem honorowym objął Rafał Blechacz. Konkurs odbędzie się w 175 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, który przebywał w Turznie dwukrotnie w latach 1825, 1827. W Konkursie ma wziąć udział udział 50 uczestników. Przesłuchania konkursowe w sb. Potrwają od 8:00 do 18:00, w ndz. Od 8:00 do 14:00. Koncert laureatów z rozdaniem nagród o 18:00. Wstęp na przesłuchania jest wolny.

FOLUSZEK

Zmornica
sobota (19 października), godz. 18:00–00, Ośrodek Edukacji Historycznej „Gród Foluszek”, Foluszek 1
Odbędą się warsztaty artystyczne, zabawy plebejskie, przewidziano „wieszczkę snującą przepowiednie, motanie motanek, rzeźbienie dyni, nocne kino plenerowe w tematyce horroru i grozy, wykład gościa specjalnego na temat demonów i wierzeń, uczestnictwo w obrzędzie „Dziadów” oraz koncert zespołu muzyki dawnej”. –Głównym i najważniejszym punktem programu jest jednak nocna wyprawa do ciemnego lasu i przejście przez ścieżkę demonów (…) będą czekać różnorakie strachy i demony słowiańskie takie jak Leszy, Licho, Wilkołak, czy Zmora – piszą organizatorzy.

BRODNICA

„Portret kobiety w malarstwie mistrzów” – wernisaż
piątek (18 października), godz. 18:00, Galeria Brama, Mały Rynek 4
Wystawa pochodzi ze zbiorów archiwalnych Mariana Sołobodowskiego i prezentuje portrety kobiet na pocztówkach, z pierwszych trzech dekad XX. Wieku, malowane przez artystów dwudziestolecia międzywojennego, takich jak Franciszek Żmurko, Teodor Axentowicz, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski.

„MUZYCZNE PODRÓŻE DALEKIE i BLISKIE, czyli światowe przeboje klasyczne i filmowe” – koncert
piątek (18 października), godz. 19:00, Pałac Anny Wazówny
Przeboje muzyki klasycznej i filmowej wykonają: Magdalena Kotarska (sopran), Maciej Przestrzelski (skrzypce), Adrian Gala (fortepian). Obowiązują bezpłatne wejściówki.

NeoNówka – kabaret
sobota (19 października), godz. 16:00, Hala Sportowo–Widowiskowa, ul. Królowej Jadwigi 1
NeoNówka wystąpi ze swoim premierowym programem pt. „Tradycje polskie”. – Są tradycje nie do ruszenia, tematy o których nie należy żartować. Kabaret NeoNówka przez lata wystepów na scenie złamał prawie wszystkie te zasady. Najnowszy program to kolejna próba odpowiedzi na pytanie: czy tradycja w narodzie to rzecz święta? – czytamy w opisie wydarzenia.

CHEŁMNO

Czytanie „Żywych Książek”
piątek (18 października), 9:00–16:00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. 3 maja 2
Akcję profilaktyczna z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi od alkoholu i narkotyków, kierowana głównie do uczniów chełmińskich szkół średnich i starszych klas podstawowych, ale, jak podają organizatorzy, każdy może w czasie trwania akcji nas odwiedzić i wypożyczyć „Książkę”. – Zaprosiliśmy tym razem 5 książek: osobę w przeszłości uzależnioną od alkoholu, osobę współuzależnioną, osobę w przeszłości uzależnioną od narkotyków, specjalistę od spraw uzależnień od gier komputerowych, telefonów i innych nośników oraz wegankę. Czytanie jest 45 minutową rozmową z tymi osobami ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki, zła tkwiącego w nałogu, niebezpieczeństw z tym związanych, podnoszenia świadomości (szczególnie – choć nie tylko) młodzieży na zgubne skutki nałogów – podaje Biblioteka.

WĄBRZEŹNO

Koncert operetkowy „Czar dawnych dni”
niedziela (20 października), godz. 18:00, Wąbrzeski Dom Kultury
Wystąpią Natalia Grocholska (sopran), Tomasz Kubiak (baryton) oraz Stanisław Majewski. Zabrzmią utwory z repertuaru takich artystów jak Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Ludwik Sempoliński, czy Jan Kiepura. Bilet normalny – 50 zł, ulgowy – 40 złotych.

ŻNIN
Mietek Szcześniak – koncert
niedziela (20 października), godz. 18:00, Żniński Dom Kultury, ul. Pocztowa 15
Bilety w cenie: 40 zł dostępne w ŻDK albo 50 zł internetowo.

TUCHOLA
Zaduszki Muzyczne „Lubię wracać”
piątek (18 października), 18:00, Tucholski Ośrodek Kultury, plac Zamkowy 8
Zespół „Kotowsky Patii Team”, Wojciech Metlicki i Dariusz Krygowski będą muzycznie wspominać m.in. Wojciecha Młynarskiego, Felicjana Andrzejczaka, Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Tadeusza Woźniaka, Czesława Niemena, Sinead O’Connor, Annę Jantar, Tinę Turner, Roxette, Korę. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w sekretariacie TOK oraz przez Internet.

Kultura

Artyści wystąpią w hołdzie dla Bydgoszczy. Startują XVIII Europejskie Spotkania Artystyczne

Artyści wystąpią w hołdzie dla Bydgoszczy. Startują XVIII Europejskie Spotkania Artystyczne

2024-10-18, 08:24
Duo Cellorganic: Z ziemi włoskiej do Polski. Muzyczne małżeństwo o artystycznych podróżach

Duo Cellorganic: „Z ziemi włoskiej do Polski”. Muzyczne małżeństwo o artystycznych podróżach

2024-10-15, 09:45
Svahy już w świątecznym nastroju Tak powstawała płyta z tradycyjnymi kolędami

Svahy już w świątecznym nastroju! Tak powstawała płyta z tradycyjnymi kolędami

2024-10-14, 19:15
Stworzyła Legendę, zaprezentuje ją w Filharmonii. Małgorzata Ostrowska w Bydgoszczy

Stworzyła „Legendę”, zaprezentuje ją w Filharmonii. Małgorzata Ostrowska w Bydgoszczy

2024-10-13, 20:57
Wyśpiewali nagrody na Festiwalu Widzących Duszą w Bydgoszczy. Kto był najlepszy

Wyśpiewali nagrody na Festiwalu Widzących Duszą w Bydgoszczy. Kto był najlepszy?

2024-10-13, 18:00
Ma być przestrzenią dla młodych artystów. Startuje Festiwal Paderewskiego [program]

Ma być przestrzenią dla młodych artystów. Startuje Festiwal Paderewskiego [program]

2024-10-13, 16:40
Bonda, Puzyńska, Czornyj i nie tyko. Kujawsko-Pomorski Festiwal Książki na WSG

Bonda, Puzyńska, Czornyj i nie tyko. Kujawsko-Pomorski Festiwal Książki na WSG

2024-10-13, 09:23
Niewidomi i niedowidzący artyści śpiewają Stachurę. Festiwal Widzących Duszą w Bydgoszczy [wideo]

Niewidomi i niedowidzący artyści śpiewają Stachurę. Festiwal Widzących Duszą w Bydgoszczy [wideo]

2024-10-12, 20:05
Bydgoska Scena Barokowa zaprasza na koncert zatytułowany Love  Melancholy

Bydgoska Scena Barokowa zaprasza na koncert zatytułowany „Love & Melancholy”

2024-10-12, 12:34
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę