Obłoki Srebrzyste okiem słuchaczy
Od redakcji: Ależ TO SĄ OBŁOKI SREBRZYSTE, Kochani :) Gratulujemy i pozdrawiamy!
Największy od ponad dekady wybuch materii słonecznej dociera dziś do Ziemi powodując rosnącą aktywność zórz polarnych. Siła geomagnetycznego sztormu… Czytaj dalej »
Bydgoszczanin Artur Wrembel, to człowiek licznych talentów: fotografuje niebo, jest jego wnikliwym obserwatorem, konstruuje unikatowe teleskopy oraz... broń… Czytaj dalej »
Miniony tydzień upłynął miłośnikom astronomii pod znakiem częściowego zaćmienia Księżyca wieczorem 7 sierpnia oraz maksimum Perseidów nocą 12/13 sierpnia… Czytaj dalej »
Jest ich trzech. Wszyscy związani są z Astrobazą Kruszwica – mimo, że żaden nie jest nauczycielem ani uczniem szkoły, przy której mieści się obserwatorium… Czytaj dalej »
Teoretycznie są one dostrzegalne już od końca maja, ale – mimo sprzyjających warunków do obserwacji – nie chciały się pokazać. Znawcy tematu z portalu… Czytaj dalej »
Szanowna Redakcjo! Na początku czerwca podczas wylegiwania się na tureckiej plaży dotarło do mnie, że mam wyjątkową okazję zobaczyć gwiazdozbiór Skorpiona… Czytaj dalej »
1,6 gigapikseli – taki jest rozmiar największego w dziejach zdjęcia, jakie zrobiono Małemu Obłokowi Magellana! Autorami dzieła są astronomowie z Europejskiego… Czytaj dalej »
Według powszechnie stosowanej definicji, terminem Bliskiego Kosmosu określamy strefę rozciągającą się od wysokości 17 km nad Ziemią do 100 km, gdzie znajduje… Czytaj dalej »
Wiosna to czas na podziwianie niezwykle rzadkiego zjawiska korony pyłkowej. Spośród wielu fenomenów optycznych z udziałem Słońca i Księżyca, korona pyłkowa… Czytaj dalej »
Witam! Zima już prawie zawitała do Australii, więc wcześnie nadchodzi zmierzch i łatwo o zdjęcia :) Dzięki Wam zacząłem częściej zadzierać głowę… Czytaj dalej »