Księżyc i Jowisz z Antypodów
Przesyłam jeszcze ciepłego, majowego Jowisza z Księżycem w pełni i Sydney na horyzoncie wieczorem 09 maja 2017.
Pozdrawiam, Dariusz Mich.
Największy od ponad dekady wybuch materii słonecznej dociera dziś do Ziemi powodując rosnącą aktywność zórz polarnych. Siła geomagnetycznego sztormu… Czytaj dalej »
Bydgoszczanin Artur Wrembel, to człowiek licznych talentów: fotografuje niebo, jest jego wnikliwym obserwatorem, konstruuje unikatowe teleskopy oraz... broń… Czytaj dalej »
Miniony tydzień upłynął miłośnikom astronomii pod znakiem częściowego zaćmienia Księżyca wieczorem 7 sierpnia oraz maksimum Perseidów nocą 12/13 sierpnia… Czytaj dalej »
Jest ich trzech. Wszyscy związani są z Astrobazą Kruszwica – mimo, że żaden nie jest nauczycielem ani uczniem szkoły, przy której mieści się obserwatorium… Czytaj dalej »
Witamy serdecznie! Wydaje nam się, że udało nam się zaobserwować obłoki srebrzyste. Widok był piękny, choć nie wiemy, czy to nie są po prostu zwykłe… Czytaj dalej »
Teoretycznie są one dostrzegalne już od końca maja, ale – mimo sprzyjających warunków do obserwacji – nie chciały się pokazać. Znawcy tematu z portalu… Czytaj dalej »
Szanowna Redakcjo! Na początku czerwca podczas wylegiwania się na tureckiej plaży dotarło do mnie, że mam wyjątkową okazję zobaczyć gwiazdozbiór Skorpiona… Czytaj dalej »
1,6 gigapikseli – taki jest rozmiar największego w dziejach zdjęcia, jakie zrobiono Małemu Obłokowi Magellana! Autorami dzieła są astronomowie z Europejskiego… Czytaj dalej »
Według powszechnie stosowanej definicji, terminem Bliskiego Kosmosu określamy strefę rozciągającą się od wysokości 17 km nad Ziemią do 100 km, gdzie znajduje… Czytaj dalej »
Wiosna to czas na podziwianie niezwykle rzadkiego zjawiska korony pyłkowej. Spośród wielu fenomenów optycznych z udziałem Słońca i Księżyca, korona pyłkowa… Czytaj dalej »