Od grudnia 2009 roku teleskop VISTA wykonuje zdjęcia tego samego fragmentu nieba o widomych rozmiarach prawie czterech tarcz Księżyca; ten tryb obserwacji nosi nazwę UltraVISTA. To największy skrawek nieba sfotografowany aż tak głęboko w zakresie podczerwonym. Badacze połączyli obserwacje z UltraVISTA z danymi z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Spitzera, który spogląda na kosmos na jeszcze dłuższych falach w średniej podczerwieni. Pozwala to astronomom ujrzeć obiekty, które są przesłonięte przez pył i znajdują się niezwykle daleko, powstałe gdy Wszechświat był w wieku "niemowlęcym".
Do rozwiązania zagadki uczeni chcą zaangażować należącą do ESO sieć radioteleskopów ALMA, która będzie poszukiwać kolejnych "zakurzonych" galaktyk. Jeżeli uda się je odnaleźć, będą celem dla Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT) o średnicy 39-metrów, budowanego przez ESO w Chile. Instrument ma rozpocząć pracę w 2022 roku.
Zobacz także
Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji
Miliony ludzi w Indonezji i w rejonie Pacyfiku obserwowały całkowite zaćmienie Słońca 9 marca br. Wśród nich była ekipa grudziądzkiego planetarium, której… Czytaj dalej »
Atlas Drogi Mlecznej
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało najdokładniejszy dotąd obraz Drogi Mlecznej. Pionierski, 12-metrowy teleskop APEX w Chile wykonał… Czytaj dalej »
Sensacyjne odkrycie w meteorycie
Dwa niespotykane na Ziemi minerały odkryli naukowcy w znalezionym ponad 100 lat temu k/Poznania meteorycie Morasko. To fosforany, które nazwano: moraskoit i… Czytaj dalej »
Fenomen fal grawitacyjnych
To będzie nie tylko nagroda Nobla dla badaczy, ale także otwarcie nowego rozdziału w fizyce i badaniach Wszechświata - tak mówią eksperci o odkryciu fal… Czytaj dalej »
Kosmiczny Kameleon
Najnowsze zdjęcie z Obserwatorium ESO La Silla w Chile ukazuje nowo narodzoną gwiazdę rozświetlającą otaczające ją kosmiczne obłoki. Świadkiem gwiezdnych… Czytaj dalej »
Na niebie i Ziemi
Łazik Curiosity, od 2012 roku prowadzący misję na Marsie, przesłał na Ziemię swoją "selfie". Mozaika 57 zdjęć robi imponujące wrażenie - podobnie jak… Czytaj dalej »
Dziewiąta planeta?
Duża, masywna planeta kryje się w ciemnościach daleko od Słońca – twierdzą dwaj amerykańscy astronomowie. Jeżeli naukowa rewelacja się potwierdzi, to… Czytaj dalej »
Polowanie na planetę
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłasza start projektu pod tajemniczą nazwą "Pale Red Dot", czyli "Bladoczerwona Kropka". Astronomowie mają nadzieję… Czytaj dalej »
Pod Kosmiczną Choinką
W okresie świąteczno-noworocznym łatwo o bożonarodzeniowe skojarzenia na niebie gwiaździstym. Jednym z nich jest gromada otwarta młodych gwiazd znana pod… Czytaj dalej »
Na Marsie płynie woda!
Na Marsie płynie woda – ogłosili uczeni z NASA opierając się o doniesienia z sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Marsjańska woda w stanie płynnym występuje… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl