ALMA działa jako interferometr. Sieć wielu anten rozmieszczonych na płaskowyżu Chajnantor w Chile (na wysokości 5000 m n.p.m.) pracuje w idealnej synchronizacji, aby zbierać światło niczym gigantyczny wirtualny teleskop. W efekcie obrazy galaktyki SDP.81 mają rozdzielczość do 6 razy lepszą niż wykonane w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Hubble’a.
Źródło: ESO / Krzysztof Czart
Zobacz także
Na Marsie płynie woda!
Na Marsie płynie woda – ogłosili uczeni z NASA opierając się o doniesienia z sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Marsjańska woda w stanie płynnym występuje… Czytaj dalej »
Jowisz ma bliźniaka
Jowisz ma bliźniaka w dalekim Wszechświecie! Gazowy olbrzym okrąża gwiazdę podobną do Słońca w odległości 190 lat świetlnych od nas. Międzynarodowa… Czytaj dalej »
Pluton odkryty na nowo!
Po raz pierwszy w dziejach ujrzeliśmy oblicze Plutona! Za sprawą sondy New Horizons uczeni zmuszeni są zrewidować wiele poglądów na przyrodę dalekich światów… Czytaj dalej »
Ziemia 2.0?
Ma średnicę niespełna 20 tys. km, tamtejszy rok trwa 385 dni, a na jej niebie świeci gwiazda do złudzenia przypominająca nasze Słońce. Oto Ziemia 2.0!… Czytaj dalej »
Piękno przerażającej Meduzy
Astronomowie użyli należącego do ESO teleskopu VLT w Chile do wykonania najbardziej szczegółowego dotąd zdjęcia mgławicy Meduza. Obraz jest zapowiedzią… Czytaj dalej »
Pierwsze widmo egzoplanety
W należącym do ESO Obserwatorium La Silla w Chile astronomowie dokonali pierwszego bezpośredniego wykrycia widma egzoplanety w zakresie światła widzialnego… Czytaj dalej »
Tajemnice planet karłowatych
Tajemnicze formy na powierzchni planet karłowatych: Ceres i Plutona zostały sfotografowane przez sondy Dawn i New Horizons zmierzające na spotkanie swoich kosmicznych… Czytaj dalej »
Droga Mleczna jak… firanka
Teleskop VISTA pracujący w obserwatorium ESO Paranal "prześwietlił" Drogę Mleczną i odkrył co dzieje się po drugiej stronie naszej Galaktyki. Teleskop VISTA… Czytaj dalej »
Uczeni z UMK odkrywają planety w gwiezdnej ekosferze
Zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego odkrył układ dwóch ciał krążących wokół… Czytaj dalej »
Pierwsze światło teleskopów NGTS
Pierwsze światło w należącym do ESO Obserwatorium Paranal w północnym Chile zarejestrował system teleskopów Next-Generation Transit Survey (NGTS). Sieć… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl