Czy tym razem będzie powtórka? Patrzmy uważnie - tym bardziej, że Mirę można dostrzec gołym okiem nawet z rozświetlonego miasta. Warto się śpieszyć z obserwacjami, bowiem w pierwszych dniach listopada blask gwiazdy powinien stopniowo słabnąć. Jasność Miry oceniamy na podstawie porównania z sąsiednimi obiektami; w tym przypadku nieuzbrojone oko jest świetnym narzędziem do oceny. Konstelację Wieloryba najlepiej podziwiać po godz. 22:00 w południowej części nieboskłonu. Opodal świecą także Uran i planetoida Westa, ale ich dostrzeżenie jest możliwe tylko z ciemnego miejsca i za pomocą lornetki.
Więcej na ten temat mówimy w „Radiu PLanet i Komet" z 28 października br., a także w wydaniu z 14 października br.
Zobacz także
Redmond, mamy problem!
Astronomowie z całego świata biją na alarm: konstelacja satelitów Starlink stanowi poważne zagrożenie dla obserwacji prowadzonych z powierzchni Ziemi! Starlink… Czytaj dalej »
Astronomowie odkryli ścieżkę kosmicznej cegiełki życia
Znamy już ścieżkę, którą we Wszechświecie przemierza jeden z fundamentów życia organicznego: cząstki tlenku fosforu. Odkrycia dokonali astronomowie z… Czytaj dalej »
Tajemnica centrum Drogi Mlecznej odsłonięta!
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) znaleźli dowód na dramatyczne wydarzenie w życiu Drogi Mlecznej: okres formowania się gwiazd… Czytaj dalej »
Polska ma Solaris i Pirxa na niebie!
Solaris i Pirx – to oficjalne nazwy gwiazdy i jej planety odkrytej przez zespół prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK w Toruniu. Jest to wynik ogólnopolskiego… Czytaj dalej »
Pierwsza planeta wokół białego karła!
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli układ złożony z białego karła i planety podobnej do Neptuna krążącej bardzo blisko… Czytaj dalej »
Nowa kandydatka na planetę karłowatą
Dzięki astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) lista planet karłowatych może wkrótce wzbogacić się o nowy obiekt. Jest nim planetoida… Czytaj dalej »
Nowe księżyce Saturna
Teleskop Subaru na Hawajach wykrył 20 nowych księżyców Saturna. Teraz druga największa planeta w Układzie Słonecznym liczy ich najwięcej, bo aż 82! Zespół… Czytaj dalej »
Kosmiczny precel
Astronomowie korzystający z sieci radioteleskopów ALMA uzyskali obraz w niesamowicie wysokiej rozdzielczości przedstawiający dwa dyski, w których rosną… Czytaj dalej »
Woda na egzoplanecie!
K2-18b – tak enigmatycznie nazywa się pozasłoneczna planeta, w atmosferze której astronomowie znaleźli ślady wody. Mało tego - ten odległy glob krąży… Czytaj dalej »
Nowe spojrzenie na Wielki Obłok Magellana
Należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskop VISTA ukazał niezwykły obraz Wielkiego Obłoku Magellana - jednej z naszych najbliższych… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl