Wyjechałem na polowanie na Obłoki Srebrzyste po 22:00 i prawie do północy nic się nie działo. Ale o godzinie 23.48 na niebie zaczęły pojawiać się pierwsze - jeszcze słabe - ale już lekko zauważalne obłoki. Tak! 23:50: mam je – są wyraźne. Od tej chwili zaczął się spektakl!
Około 01:39 pojawiła się druga - osobna chmura bardziej na północnym wschodzie. Była odseparowana i prezentowała się bardzo wyraźnie.
O godzinie 03:02 wracając do Bydgoszczy jeszcze przed Koronowem pojawiła się mgła. Nie mogłem tego przepuścić. Ledwo rozstawiłem się ze sprzętem, powędrowała w lewo, na chwilę zamarła i ponownie w prawo. Wyglądała jak stado szpaków. Wszystko trwało 3 minuty i... za chwilę nic nie pozostało. Tak szybko jak się pojawiła, tak szybko zniknęła.
Odwróciłem się w stronę zachodu, bo tam Jowisz wisi jeszcze. Jest tak wyraźny, że widać jego księżyce. Jest 03:11, niedługo wstanie Słońce, a on jest widoczny ze swoimi księżycami. Nie mogłem tego odpuścić!
I jeszcze przesyłam zachód Księżyca z widocznymi kraterami. To było trochę wcześniej, około północy, kiedy byłem w drodze przed Tucholą. Tyle się działo… Pozdrawiam, Roman Banas.
PS. Cieszę się, że pogoda dopisała i Obłoki Srebrzyste też. Można iść do pracy po dobrze spędzonym weekendzie.
Na ten temat mówimy w "Radiu Planet i Komet" z 10 czerwca 2019 roku.
Zobacz także
Kcynia w kadrze astrofotografa
Dobry wieczór! 8 dzień lutego był w miarę pogodny, ale pod wieczór orkan „Sabina” nadchodzący z zachodu zdążył przysłać już pierwsze chmury (o… Czytaj dalej »
Zimowe łowy pod Księżycem i gwiazdami
Droga Redakcjo! Miało nie być zaćmienia, a było. Miało być całkowite zachmurzenie, a jednak 10 stycznia niebo odsłoniło się jak na zamówienie po godzinie… Czytaj dalej »
Jowisz w oku kamery!
„Zastanawiałem się kiedy ostatnio obserwowaliśmy zakrycie Jowisza - pamiętam to zjawisko, było niesamowite! Udało mi się nawet odszukać nagranie zrobione… Czytaj dalej »
Merkury na tle Słońca – Jak było?
Radość pomieszana ze smutkiem – tak można skwitować obserwacje tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca 11 listopada 2019 roku. Obserwatorzy z południowej… Czytaj dalej »
Dane nam było zaćmienie...
Nerwowe chwile przeżywali obserwatorzy częściowego zaćmienia Księżyca w nocy z 16 na 17 lipca. Nad Pomorzem i Kujawami dominowały chmury, które jednak… Czytaj dalej »
Obłoki Srebrzyste biją rekordy!
Tegoroczne Obłoki Srebrzyste biją rekordy zasięgu, obfitości, jasności i wielkości na niebie. Ukazują się niezwykle często i zaskakują niezwykłymi… Czytaj dalej »
Czerwcowe DS-y? To możliwe!
Czerwiec to czas białych nocy, kiedy niebo nigdy nie osiąga czerni. Czy w takich warunkach warto polować na tzw. DS-y, czyli obiekty głębokiego kosmosu?… Czytaj dalej »
Udane polowanie na światło zodiakalne
Sprzyjająca na przełomie marca i kwietnia 2019 aura sprawiła, że nasi słuchacze podjęli próby zaobserwowania i sfotografowania światła zodiakalnego… Czytaj dalej »
Bieszczadzkim szlakiem gwiazd...
Piotr Potępa z Torunia należy do najwybitniejszych polskich astrofotografów. Od lat prowadzi autorskiego bloga w witrynie nightscapes.pl, zaś od niedawna… Czytaj dalej »
Kometa Iwamoto w obiektywie Słuchaczy
Witam! 12 lutego br. udało mi się (w większej dziurze w chmurach) uwiecznić kometę C/2018 Y1 (Iwamoto). Zdjęcie nie powala jakością, bo to tylko jedna… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl