Korzystając więc z kolejnego pogodnego wieczoru udałem się 1 kwietnia br. do Piwnic pod Toruniem, gdyż chciałem mieć ciekawsze ujęcie światła zodiakalnego z radioteleskopem. Niestety, okazało się, że albo atmosfera nie była odpowiednio przezroczysta (bo przecież widać tam często Drogę Mleczną), albo zaświetlenie nieba sztucznym światłem od zachodu jest zbyt duże, gdyż nic podobnego do światła zodiakalnego nie widzę; pewnie zjawisko zlało się z łuną nad horyzontem. Szkoda. Mimo to, załączam poglądowo również dwa zdjęcia.
Podsumowując: cieszę się z pierwszych kadrów, ale będę jeszcze próbował (jak pogoda dopisze). Już wiem, że światło zodiakalne jest bardzo wrażliwe na zaświetlenie nieba. Serdecznie pozdrawiam, Roman Banas - stały słuchacz "Radia Planet i Komet".
Zobacz także
Kcynia w kadrze astrofotografa
Dobry wieczór! 8 dzień lutego był w miarę pogodny, ale pod wieczór orkan „Sabina” nadchodzący z zachodu zdążył przysłać już pierwsze chmury (o… Czytaj dalej »
Zimowe łowy pod Księżycem i gwiazdami
Droga Redakcjo! Miało nie być zaćmienia, a było. Miało być całkowite zachmurzenie, a jednak 10 stycznia niebo odsłoniło się jak na zamówienie po godzinie… Czytaj dalej »
Jowisz w oku kamery!
„Zastanawiałem się kiedy ostatnio obserwowaliśmy zakrycie Jowisza - pamiętam to zjawisko, było niesamowite! Udało mi się nawet odszukać nagranie zrobione… Czytaj dalej »
Merkury na tle Słońca – Jak było?
Radość pomieszana ze smutkiem – tak można skwitować obserwacje tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca 11 listopada 2019 roku. Obserwatorzy z południowej… Czytaj dalej »
Dane nam było zaćmienie...
Nerwowe chwile przeżywali obserwatorzy częściowego zaćmienia Księżyca w nocy z 16 na 17 lipca. Nad Pomorzem i Kujawami dominowały chmury, które jednak… Czytaj dalej »
Obłoki Srebrzyste biją rekordy!
Tegoroczne Obłoki Srebrzyste biją rekordy zasięgu, obfitości, jasności i wielkości na niebie. Ukazują się niezwykle często i zaskakują niezwykłymi… Czytaj dalej »
Czerwcowe DS-y? To możliwe!
Czerwiec to czas białych nocy, kiedy niebo nigdy nie osiąga czerni. Czy w takich warunkach warto polować na tzw. DS-y, czyli obiekty głębokiego kosmosu?… Czytaj dalej »
Noc Obłoków Srebrzystych
Wielbiciele Obłoków Srebrzystych mogą powiedzieć: nareszcie! Nocą z 8 na 9 czerwca tajemnicze obłoki ukazały się w całej okazałości, a my zauważamy… Czytaj dalej »
Bieszczadzkim szlakiem gwiazd...
Piotr Potępa z Torunia należy do najwybitniejszych polskich astrofotografów. Od lat prowadzi autorskiego bloga w witrynie nightscapes.pl, zaś od niedawna… Czytaj dalej »
Kometa Iwamoto w obiektywie Słuchaczy
Witam! 12 lutego br. udało mi się (w większej dziurze w chmurach) uwiecznić kometę C/2018 Y1 (Iwamoto). Zdjęcie nie powala jakością, bo to tylko jedna… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl