Specyficzna natura 2004 EW95 po raz pierwszy zwróciła uwagę podczas rutynowych obserwacji należącym do NASA/ESA Kosmicznym Teleskopem Hubble'a, które prowadził Wesley Fraser, astronom z Queen's University Belfast, który jest także członkiem zespołu odpowiedzialnego za opisywane odkrycie. Widmo odbiciowe planetoidy — specyficzny wzór długości fali świetlnej odbijanej od obiektu — był inny niż u podobnych obiektów pasa Kuipera.
Mimo imponującej mocy teleskopu VLT, 2004 EW95 był trudny do zaobserwowania. Obiekt mierzy wprawdzie 300 km, jednak obecnie jest w kolosalnej odległości 4 miliardów kilometrów od Ziemi, co powoduje, że zbieranie światła ciemnej, bogatej w węgiel powierzchni jest wymagającym wyzwaniem naukowym.n
"To jakby obserwowanie olbrzymiej góry węgla na tle czarnego jak smoła nocnego nieba" - mówi Thomas Puzia z Pontificia Universidad Católica de Chile, współautor pracy. Dopiero czułe spektrografy: X-Shooter i FORS2 pozwoliły na uzyskanie dostatecznie wartościowego naukowo widma planetoidy i obserwacyjne potwierdzenie teorii narodzin i migracji drobnych ciał w Układzie Słonecznym.
Zobacz także
ASTROFESTIWAL 2023
Tegoroczny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK odbędzie się we Włocławku 03 czerwca w godz. 15:00-20:00 na przystani OSiR-u przy ul. Piwnej 1A… Czytaj dalej »
Astrokalendarz z Kopernikiem!
Tego jeszcze nie było! W ręce słuchaczy „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK oddajemy prawdopodobnie pierwszy w Polsce (a na pewno jeden z nielicznych)… Czytaj dalej »
Czy to meteoryt?
„Co to jest? Na zwykły kamień to nie wygląda” – pisze do nas słuchaczka załączając kilka zdjęć. Przy tego rodzaju badaniu musimy uzyskać odpowiedzi… Czytaj dalej »
Heavy metal na kometach!
Dwa zespoły uczonych - przy użyciu instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – wykryły cząsteczki żelaza i niklu w zimnych otoczkach… Czytaj dalej »
Nowa broń astronomów w obronie Ziemi
W należącym do ESO obserwatorium La Silla uruchomiono teleskop Test-Bed Telescope 2 (TBT2), którego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie obiektów bliskich… Czytaj dalej »
Rekordowe wiatry na Jowiszu odkryte w ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym wykryła gigantyczne podmuchy wiatru w stratosferze Jowisza. Maksymalna prędkość sięga… Czytaj dalej »
Odkrycie „najgłośniejszego” z najdalszych kwazarów
Za pomocą teleskopu VLT astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli i szczegółowo zbadali najdalsze - jak dotąd - źródło kosmicznej… Czytaj dalej »
„Hurtownia egzoplanet” z Torunia ogłasza nowe odkrycia!
Międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Instytutu Astronomii UMK ogłosił odkrycie trzech egzoplanet wokół trzech gwiazd o masie… Czytaj dalej »
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli… Czytaj dalej »
Galaktyki w pułapce czarnej dziury
Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zjawisko zaobserwowano na… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl