W Holandii tony warzyw i owoców objętych embargiem przeznaczono do zniszczenia
Tony warzyw i owoców przeznaczono w środę w Holandii do zniszczenia lub wydania potrzebującym, po tym jak holenderscy farmerzy rozpoczęli proces ubiegania się o odszkodowania w związku z rosyjskimi sankcjami na import z Zachodu produktów spożywczych.
Około 45 głównych producentów warzyw i owoców zarejestrowało się na listach upoważniających do uzyskania odszkodowania wypłacanego przez UE. Warunkiem otrzymania pomocy jest przeznaczenie nadprodukcji do utylizacji lub przekazanie jej dla organizacji pomocowych i banków żywności, które dostarczają żywność do 35 tys. holenderskich gospodarstw domowych.
"Większość produktów została przeznaczona do zniszczenia, a nie dla banków żywności. (...) Nie było dużego zainteresowania ze strony producentów (przekazaniem warzyw i owoców dla potrzebujących)" - powiedział rzecznik holenderskiej agencji przedsiębiorczości Michel van der Maas.
Holandia jest drugim na świecie eksporterem produktów rolnych. Dużą część swojej produkcji wysyła do Rosji. Holenderskie statystyki wskazują, że straty w związku z rosyjskimi sankcjami dla tej gałęzi przemysłu wyniosą w tym roku około 300 mln euro.
Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu artykułów rolno-spożywczych i żywności z państw, które nałożyły na nią sankcje w związku z rolą Moskwy w konflikcie ukraińskim, czyli z USA, państw UE, Kandy, Australii i Norwegii. Roczny zakaz dotyczy mięsa, owoców, warzyw, serów, nabiału i innych produktów. (PAP)