Setki wystawców i dziesiątki godzin o kolei. W Bydgoszczy odbyły się ogólnopolskie targi [zdjęcia]
Pociągi są coraz nowocześniejsze i cieszą się coraz większym zainteresowaniem – tak uważali uczestnicy Kolej.net, czyli serii spotkań networkingowych połączonych z targami dla branży kolejowej. Wzięło w nich udział 108 wystawców i około 500 fachowców.
Wydarzenie odbyło się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym i było okazją do biznesowych rozmów na temat szans oraz przeszkód w rozwoju polskiego kolejnictwa.
– Polska kolej ma dużą szansę na dynamiczny rozwój – mówił Marcin Górecki, rzecznik prasowy polskiego oddziału Siemens Mobility.
– Widzimy duży wzrost inwestycji, jeśli chodzi o kolej, nie tylko w ujęciu polskim, ale także, jeśli chodzi o kwestie europejskie. Na pewno celem kolei w Polsce powinno być to, żeby była bezpieczniejsza, bardziej wydajna, dużo bardziej punktualna, ale przede wszystkim komfortowa i przyjemna dla pasażerów. Właśnie o to dbają producenci, którzy się znaleźli na wydarzeniu kolejowym w Bydgoszczy. Pokazują, w jaki sposób to robić. Polska kolej w tym momencie ma bardzo dużo do zrobienia w zakresie infrastrukturalnym, w zakresie zakupu nowoczesnego taboru – dodał Górecki.
– Głównym kierunkiem rozwoju jest teraz kolej aglomeracyjna – twierdził z kolei Rafał Cichy, dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego Łukasiewicz w Poznaniu.
– Przekonanie obywateli do tego, że korzystanie z kolei aglomeracyjnej jest dobrym rozwiązaniem, aby nie wjeżdżać samochodami prywatnymi do miasta, ale korzystać z sieci kolejowej, którą – szczególnie w okolicy dużych miast – mamy dobrze rozbudowaną. Należy to wykorzystać. Oczywiście kolej musi być atrakcyjniejsza cenowo i czasowo – zaznaczył Cichy.
Jak dodaje ekspert – niska częstotliwość połączeń może wynikać z taborowych niedoborów. Wydarzenie zorganizowała Polska Izba Kolei.