KONKURSY I PLEBISCYTY

XIV Konkurs "Jesień w lesie grzyby niesie" Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6 w dniach od 16.09. do 15.11.2024r.

2024-09-09
mat. organizatora

mat. organizatora

W tym roku będą miały miejsce 3 odsłony konkursu - dla różnych grup wiekowych:

• plastyczny uczniowie klas (IV-VI),
• fotograficzny (uczniowie klas VII-VIII),
• na model grzyba (uczniowie szkół ponadpodstawowych).

Konkursy będą się odbywać w dniach 16.09-15.11.2024 roku, a wręczenie nagród zaplanowano 15 listopada w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Celem tego przedsięwzięcia jest szeroko pojęta promocja zdrowia, podniesienie świadomości na temat grzybów oraz bezpiecznego grzybobrania.

Małe światy-Wielkie opowieści. Konkurs. Book nooki można przynosić do 12 października 2024 r. do „Tajemniczego Ogrodu” przy ul. Jana Kilińskiego 16.

2024-08-23
mat. organizatora

mat. organizatora

Małe światy-Wielkie opowieści
Chcecie przenieść swoją wyobraźnię na półkę z książkami? Weźcie udział w konkursie
organizowanym przez Bibliotekę Miejską na wykonanie miniaturowego świata – book nook!
Czym jest book nook?
Book nook to mała, ozdobna scenka, którą można umieścić między książkami na półce. Zazwyczaj wygląda jak wejście do innego świata. Może przedstawiać miniaturową uliczkę, wnętrze pokoju lub inną przestrzeń, nawiązującą do ulubionego gatunku literatury. Te wyjątkowe dioramy tworzone są z wielką dbałością o szczegóły i często zawierają elementy oświetlenia, aby wyglądały bardziej realistycznie. Book nooki, popularne wśród miłośników książek i rękodzieła, dodają magii, uroku i sztuki domowej biblioteczce!
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji. Stwórzcie magiczny świat i pokażcie go innym! Na
zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Book nooki można przynosić do 12 października 2024 r. do „Tajemniczego Ogrodu” przy ul. Jana Kilińskiego 16. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawie, pt. „O sztuce tworzenia”.Konkurs adresowany do uczniów klas III-VI
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Biblioteka Sztuka i Ty”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PiK.

Wojewódzki Konkurs Astronomiczny dla uczniów szkół z województwa kujawsko-pomorskiego - Sala Sesyjna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Plac Teatralny 2 Finał Konkursu - 12 grudnia

2024-09-17
mat. organizatora

mat. organizatora

Wojewódzki konkurs astronomiczny to konkurs organizowany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego już od 11 lat. Ma on na celu propagowanie wiedzy z zakresu astronomii i nauk matematyczno-przyrodniczych oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania tymi dziedzinami wiedzy wśród dzieci i młodzieży. Inspiracją do powstania tej inicjatywy było stworzenie unikatowej w skali kraju i Europy sieci czternastu przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik.
Konkurs astronomiczny będzie się składał z dwóch różnych kategorii, będzie to indywidualny projekt badawczy obejmujący tematykę astronomiczną, przedstawiony w kontekście naukowym, historycznym, kulturowym lub artystycznym. Druga kategoria to Indywidualna lub zespołowa praca dziennikarska promująca astronomię w województwie kujawsko-pomorskim (w szczególności reportaż, wywiad, podcast, nagranie audio-video) lub projekt działań artystycznych.
Uczestnicy mają szansę zdobyć cenne nagrody.

Przedsięwzięcie zostało w tym roku przesunięte do realizacji do marszałkowskiej instytucji kultury Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu mającej w swojej strukturze Oddział Centrum Edukacji Astronomicznej, którego głównym zadaniem jest koordynacja kujawsko-pomorskiej sieci Astrobaz Kopernik.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych pasjonatów astronomii, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności oraz zdobywać nowe doświadczenia w tej dziedzinie nauki.

1) popularyzacja astronomii i nauk matematyczno-przyrodniczych oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania tymi dziedzinami wiedzy wśród dzieci i młodzieży;
2) promocja edukacji astronomicznej, w tym, w szczególności promocja wykorzystania w edukacji obserwacji astronomicznych oraz motywów astronomicznych i nauk matematyczno-przyrodniczych w nauce i kulturze;
3) promocja dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych oraz dorobku najwybitniejszych uczonych z regionu;
4) kształcenie kompetencji kluczowych uczniów;
5) wyróżnienie i promocja utalentowanych uczniów.
Prace należy składać do 24 listopada
Finał Konkursu - 12 grudnia

X Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny -„Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle” 1.05. - 7.09.2024r.(zakończony)

2024-04-30
mat. organizatora

mat. organizatora

Od 1 maja Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy serdecznie zaprasza do udziału w X Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. Jak sama nazwa wskazuje, na fotografii powinien znajdować się portret lub grupa osób z zabytkiem naszego regionu. Może to być pałac, kamienica, kościół, kaplica, most, rynek, pomnik, ogród etc. Wymieniać można bez końca.
Interesuje nas Wasza kreatywność i świeże spojrzenie na kujawsko-pomorskie skarby.
Poprzednie edycje konkursu pokazały, że macie nieograniczoną wyobraźnię i fantazję więc.. i
teraz na nią liczymy! Zachęcamy do udziału amatorów fotografii z wszystkich grup wiekowych, wielbicieli zarówno portretów, zdjęć krajobrazowych, architektonicznych.
Konkurs ma na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-
pomorskiego.
Honorowymi Patronami konkursu są : Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Całbecki, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński.
Patronat medialny: Polskie Radio Pomorza i Kujaw.
Patronat: FOTON Aleksander Głowski
Finał konkursu odbędzie się 7 września 2024 r. w kościele p.w. Zbawiciela parafii
ewangelicko-augsburskiej na Placu Zbawiciela 2 w Bydgoszczy i towarzyszy obchodzonym
we wrześniu Europejskim Dniom Dziedzictwa.
Na Wasze prace czekamy do 7 sierpnia 2024 r. pod adresem mailowym zabytki@kpck.pl
z dopiskiem „Portret z zabytkiem w tle 2024”.
Więcej szczegółów na stronie kpck.pl oraz na profilu FB Pracownia Dziedzictwa
Kulturowego KPCK.

Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły ze Świętojańskim Poezjowaniem w Krzywogońcu w Borach Tucholskich 22-23.06.2024r.(zakończony)

2024-05-28
mat. organizatora

mat. organizatora

Fundacja czAR(T) Krzywogońca zaprasza na wyjątkowe wydarzenie łączące poezję i tradycję słowiańską. Zapraszamy na weekend 22- 23 czerwca do wioski Krzywogoniec w Borach Tucholskich na „Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły ze Świętojańskim Poezjowaniem”.
W sobotę 22 czerwca Popołudniowy Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły w Galerii
Krzywogoniec 53.
Wykłady o fascynacjach przyrodą w poezji autorstwa krakowskiej animatorki salonów poetyckich Beaty Anny Symłon oraz profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Beaty Morszyńskiej - Wrzosek, wprowadzą nas w tematykę wydarzenia. Zaś gawęda o zwierzętach nadleśniczego z Trzebcin okrasi klimat festynu.

Clou całego programu jest finał VII konkursu na tom poetycki „O Złotą Pszczołę”. To wtedy poznamy laureatów a statuetki pszczół, wykonane przez lokalnego artystę Romana Ziemey, pofruną do zwycięzców. Nagrodą główną jest wydanie tomu poetyckiego, poprzedzone warsztatami w siedzibie fundacji z znaną poetką z Warszawy - Justyną Bargielską.
By gościom nie zabrakło sił, poczęstunek przygotują lokalne gospodynie gminy Cekcyn. W menu dania regionalne. Wieczorne Świętojańskie Poezjowanie w amfiteatrze nad jeziorem w
Krzywogońcu. Amfiteatr nad jeziorem w Krzywogońcu będzie miejscem finału dwóch
konkursów : VI konkursu poetyckiego jednego wiersza „Woda i Ogień” oraz IV konkursu „Na najładniejszy Wianek”. Konkursy mają charakter otwarty i są dla publiczności zebranej w
amfiteatrze. Warunkiem wstępu na scenę i odczytania własnego utworu jest tradycyjny wianek na głowie, upleciony z polnych kwiatów. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Na koniec koncert Mai Baczyńskiej. Artystka kontynuuje tradycje poezji śpiewanej w nowej
formie. W obu konkursach do wygrania 6 nagród – 300 zł każda.

Następnego dnia, czyli w niedzielę 23 czerwca relaks z misami pod batutą Mai Baczyńskiej zrelaksuje gości Festynu - koncertem mis w Galerii Krzywogoniec 53.

Wstęp wolny na wszystkie atrakcje i w sobotę i w niedzielę

II Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Płowęża w dniu 15 czerwca br. od godz. 10:00(zakończone)

2024-05-30
mat. organizatora

mat. organizatora

Miłośnicy rozwiązywania krzyżówek – kierunek Płowęż!
Sołtys Wsi PŁOWĘ – Dariusz KAPUŚCIŃSKI i Prezes Klubu Szaradzistów ENIGMA – Grzegorz CHOMICZ zapraszają wszystkich miłośników rozwiązywania wszelkiego rodzaju krzyżówek i rozrywek umysłowych na II Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Płowęża w dniu
15 czerwca br. od godz. 10:00. Turniej przed dwoma laty zgromadził ponad 50. amatorów zabaw z ołówkiem i kratkami z naszego regionu i z całej Polski. Jeszcze tłumniej było przed rokiem na Mistrzostwach Jabłonowa Pomorskiego w CKiS-ie.
Tegoroczne Mistrzostwa są połączone z płowęskim Festynem pn. „Od NOWA!”, bogatym w szeroką gamę atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na wszystkich uczestników krzyżówkowych zmagań czekają: miłe spędzenie czasu, wiejski poczęstunek, turniejowe pamiątki i niespodzianki, a dla najlepszej 20-tki okazjonalne Puchary „PŁOWĘŻUSIE”.
Obowiązuje konieczność wcześniejszego zgłoszenia się (do 12 czerwca) – kontakt: Grzegorz
CHOMICZ, tel. 574-144-704
Płowęska impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Senatora Ryszarda BOBERA, Posła Zbigniewa SOSNOWSKIEGO, Marszałka Województwa Piotra CAŁBECKIEGO, Starosty Brodnickiego Pawła SZRAMKI, Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Marznny FETTKE oraz Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wiesława GRABOWSKIEGO.
Amatorzy rozwiązywania krzyżówek – 15 czerwca kierunek PŁOWĘŻ!
Serdecznie zapraszamy.

XX Wojewódzki Konkurs Historyczny: Zabytki Naszego Regionu. "Ślady nieobecnych. Żydzi na Kujawach i Pomorzu", Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Plac Kościeleckich 6, w dniach od 5.01.-13.06.2024r.(zakończony)

2024-02-02
mat. organizatora

mat. organizatora

Konkurs jest skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi z historią, kulturą, zabytkami oraz dziedzictwem naszego regionu. Jednocześnie ma służyć rozwijaniu umiejętności pozyskiwania wiedzy z literatury, źródeł oraz od osób będących uczestnikami/świadkami historii.

XX edycja Konkursu „Zabytki naszego regionu” została poświęcona obiektom i miejscom związanym ze społecznościami żydowskimi zamieszkującymi niegdyś obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Mamy nadzieję, że temat Konkursu przyczyni się do odkrycia przez uczestników licznych śladów Wielkich Nieobecnych – Żydów – w przestrzeni naszego regionu. Ich losy i dzieje nie powinny być bowiem postrzegane tylko poprzez pryzmat Holocaustu, ale całej aktywności. Stąd liczymy na to, że zainspirują Was, drodzy Uczestnicy, kamienice, warsztaty, fabryki, banki, domy handlowe, mieszkania, cmentarze czy synagogi. Prace uczestników przyjmujemy do 26 kwietnia 2024 roku. Pełna treść regulaminu konkursowego jest dostępna na stronie internetowej: www.kpck.pl

II Wojewódzki Konkurs Instrumentalny "Instrumental Arts" im. Andrzeja Szwalbego – 25.05.2024r.(zakończony)

2024-04-25
mat. organizatora

mat. organizatora

Konkurs instrumentalny jest imprezą otwartą, adresowaną do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa kujawsko - pomorskiego,
z wyłączeniem szkół muzycznych. Projekt ten zakłada możliwość konfrontacji młodych instrumentalistów, którzy mają możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego na profesjonalnej scenie.
Konkurs jest dwuetapowy:
Etap I - ocena nagrań audio - video nadesłanych przez uczestników online
Etap II - ocena finałowych prezentacji uczestników na żywo (2 utwory, w tym utwór z I etapu)
Konkurs podzielony jest na następujące kategorie wiekowe:
Kategoria I (10-14 lat) - soliści / duety
Kategoria II (15-19 lat) - soliści / duety
Nadesłane prezentacje konkursowe oceni powołane przez organizatora profesjonalne jury w
następującym składzie: Przewodniczący – dr Adam Skrętny – gitarzysta, Prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Muzyczej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - Mikołaj Macioszek – pianista jazzowy, kompozytor. Akompaniator i wykładowca w
Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu - Maja Wlazły perkusistka i muzykoterapeutka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Finał konkursu odbędzie się 25 maja 2024 r. o godz. 11.00 w Zespole Pałacowo-Parkowym w
Ostromecku.
Patronat Honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Bydgoszcz, Radio PiK, Express Bydgoski,
Gazeta Pomorska oraz serwis Bydgoszcz Nasze Miasto.
Projekt jest realizowany w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego.
Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę