KONCERTY I FESTIWALE


6.Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego w dniach od 20 września do 6 października 2024r.

2024-09-10
mat. organizatora

mat. organizatora

Na to wydarzenie czekaliśmy od pięciu lat.
20 września w Toruniu rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Co się będzie działo? Oto szczegółowy program.

Gala otwarcia festiwalu. Toruń zaszczytne miano europejskiej stolicy wiolonistyki będzie dzierżył od 20 września – właśnie wtedy, o godz. 19:00, w Sali Koncertowej CKK Jordanki zainaugurujemy 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Gwiazdą wieczoru będzie laureat I nagrody podczas poprzedniej edycji konkursu, światowej klasy skrzypek, pochodzący z Niemiec, Elias David Moncado. Anne-Sophie Mutter, wybitna skrzypaczka, nazwała muzyka „jednym z największych talentów jego pokolenia”. Elias David Moncado zaprezentuje Uwerturę na orkiestrę symfoniczną G. Bacewicz, Z życia... [narodu] Obrazy fantazyjne na tle Preludium A-dur F. Chopina (1901) Z.Noskowskiego i Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 M. Brucha. Towarzyszyć mu będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa. Koncert inaugurujący festiwal poprowadzi Urszula Guźlecka.

Hollywood i Broadway. Dzień później na Sali Kameralnej CKK Jordanki o godz. 17:00 odbędzie się bezpłatny koncert, w którym na pierwszym planie będą... smyczki – podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego nie mogłoby być inaczej. Sublima Quartet zaprezentuje utwory znane z filmów, oper czy musicali – choćby z „Ojca chrzestnego”, „Carmen” czy „Upiora w operze”, a także słynne kompozycje muzyki klasycznej, w tym 5 Taniec węgierski J. Brahmsa czy Cztery pory roku A. Vivaldiego. Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie CKK Jordanki od 12 września.

Dwa najgorętsze nazwiska polskiego jazzu. 23 września w Toruniu gościć będziemy skrzypka Adama Bałdycha i pianistę Leszka Możdżera. Bałdych – nazywany cudownym dzieckiem muzyki – rozpoczął muzyczną karierę już w wieku 14 lat i do teraz pozostaje jednym z najzdolniejszych skrzypków w Polsce. Z kolei Możdżer został w 2012 roku pierwszym Polakiem wybranym na funkcję przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu
pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition. Muzycy nagrywający dla prestiżowej ACT Music ponownie połączyli swoje siły i po ponad 10 latach rozłąki stworzyli wspólnie album „Passacaglia”, który jest kombinacją muzyki improwizowanej i poważnej. To właśnie utwory z tej płyty artyści zaprezentują toruńskiej publiczności, odkrywając swój nowatorski jazzowy język, osobny styl i muzyczną wolność. Będzie wyjątkowo, burzliwie i tajemniczo. Chociaż nie zabraknie też brzmień bardziej kameralnych, opartych na osobistych interpretacjach.
Start koncertu o godz. 19:00.

Wykłady z recitalem
25 września o godz. 14:00 i 18:00 zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej na bezpłatne wykłady na temat życia i twórczości Karola Lipińskiego, połączone z krótkim koncertem. Wstęp wolny.
Konkurs skrzypcowy: 27 września rozpocznie się najważniejsza część festiwalu – konkurs skrzypcowy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych w Europie. Pula nagród to blisko 40 tys. euro. Wydarzenie zainauguruje koncert „Z ziemi włoskiej do Polski”. Na scenie wystąpi wybitny skrzypek i dyrygent Daniel Stabrawa, tegoroczny przewodniczący jury, który przez 35 lat pełnił funkcję koncertmistrza Filharmoników Berlińskich. Towarzyszyć mu będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa. W repertuarze Mazur z opery Straszny Dwór S. Moniuszki – w tym roku przypada 160. rocznica ukończenia dzieła. Koncert skrzypcowy A. Panufnika z okazji 110. rocznicy urodzin kompozytora oraz Fantazja symfoniczna Aus Italien op. 16 R. Straussa na 160. rocznicę urodzin artysty.
Koncert poprowadzi Piotr Matwiejczuk. Tego wieczoru odbędzie się też losowanie kolejności
wystąpień uczestników podczas I etapu konkursu. Start o godz. 19:00.

6.Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego w dniach od 20 września do 6 października 2024r.

2024-09-10
mat. organizatora

mat. organizatora

W sobotę, 28 września, rozpocznie się rywalizacja skrzypków z całego świata. Zagrają oni utwory J.S. Bacha, E. Ysaÿe’a oraz Paganiniego lub Wieniawskiego.
Wstęp na przesłuchania jest wolny, dokładny harmonogram udostępnimy niebawem. Przesłuchania I etapu konkursu potrwają do 30 września. Wszystkie będą transmitowane na kanale Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w serwisie YouTube.
Wieczór z muzyką polską
30 września nie tylko poznamy wyniki I etapu, a więc nazwiska 12 skrzypków, którzy zakwalifikują się do II części zmagań. Tego dnia zapraszamy także na „Wieczór z muzyką polską”. W Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi Polish Violin Duo w składzie Robert Łaguniak (skrzypce) i Marta Gidaszewska (skrzypce).
Młodzi skrzypkowie to laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej,
dodatkowo Robert Łaguniak zajął II miejsce podczas poprzedniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu. Muzycy zagrają utwory
G. Bacewicz, M. Spisaka, T. Paciorkiewicza, A. Derecskei, H. Wieniawskiego i A. Rocławskiej-Musiałczyk.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie w CKK Jordanki od 12 września.
Start koncertu o godz. 18:00.

Skrzypce&pianino
1 i 2 października odbędzie się II etap konkursu – będą to 45-minutowe recitale
z towarzyszeniem fortepianu, w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego. Uczestnikom konkursu akompaniować będą doskonali pianiści – Bartłomiej Wezner i Radosław Kurek. Wstęp wolny, dokładny harmonogram podamy niebawem.

Lutnik – to brzmi dumnie
W tych samych dniach o godz. 10.00 i 12.00 w salach konferencyjnych CKK Jordanki lutnicy Andrzej Nogaj i Mirosław Baran poprowadzą warsztaty lutnicze.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 12 września.

Finał konkursu
W III etapie – 4 i 5 października, w którym wystąpi sześciu finalistów,
zabrzmią wybrane, szczególnie ważne w literaturze skrzypcowej, koncerty autorstwa: K. Lipińskiego, M. Karłowicza, H. Wieniawskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J. Sibeliusa, J. Brahmsa i L. van Beethovena. Młodym skrzypkom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna.
4 października koncert rozpocznie się o godz. 19:00, a 5 października – o 18.00
Tego wieczoru poznamy też laureatów konkursu. Będzie można ich posłuchać już kolejnego dnia o godz. 17.00 podczas Koncertu Laureatów. Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną najlepsi skrzypkowie zagrają wybrane koncerty skrzypcowe lub ich części. Za pulpitem
ponownie stanie Dainius Pavilionis, a koncert poprowadzą Urszula Guźlecka i Piotr Matwiejczuk.

XXIII Koncert Charytatywny,"Głosy dla hospicjum" - Stowarzyszenie Sue Ryder - 28.09.2024r. Filharmonia Pomorska

2024-08-26
mat. organizatora

mat. organizatora

XXIII Koncert Charytatywny "Głosy dla hospicjum" organizowany przez Stowarzyszenie im. Sue Ryder, tym razem wybrzmi w rytm niezapomnianych przebojów z lat 80-90-tych.
I 80'90' - Judyta Wenda i Kuba Jurzyk zabiorą nas w niezwykłą muzyczną podróż, a to wszystko, by symbolicznie pokłonić się wszystkim, którzy zaangażowani są w opiekę paliatywną i hospicyjną. Koncert wpisuje się w obchody Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej. Ideą obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej jest zwiększanie dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie. Ważne jest również wzrost świadomości oraz zrozumienie potrzeb medycznych, społecznych, duchowych –ludzi żyjących z chorobą ograniczającą życie i ich. Symbolicznie i duchowo wesprzemy tych, którzy cierpią z powodu chorób oraz podziękujemy za niezwykły trud opieki personelowi medycznemu oraz wolontariuszom zaangażowanym w niesienie pomocy na ostatnim niezwykle trudnym etapie życia. To oni przynoszą ulgę w cierpieniu i pomagają pacjentowi oraz całej jego rodzinie, w pogodzeniu się z chorobą i śmiercią. Ich wiedza, wsparcie i wysiłek stanowią nieocenioną pomoc w zmaganiach z najtrudniejszymi chorobami.
Koncertowi towarzyszyć będzie wydarzenie edukacyjne skierowane do opiekunek i opiekunów, którzy wspierają w chorobie członków swoich rodzin. Koncert odzwierciedla ideę działań Stowarzyszenia im. Sue Ryder, które wspiera w szczególności dzieci objęte hospicyjną opieką domową. Zarówno sam Koncert, jak i inne działania prowadzone przez Stowarzyszenie mają za cel uwrażliwienia lokalnego społeczeństwa na problemy osób
wymagających szczególnie troskliwej opieki i rehabilitacji.
Gdzie? Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy
Kiedy? 28.09.2024, godz. 18:00
Bilety? www.bilety24.pl oraz w Sklepy charytatywne Stowarzyszenia im. Sue Ryder ul. Gdańska 66, Dworcowa 33, Rupniewskiego 11.
Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Pana Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla, Pana Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Pana Burmistrza Solca Kujawskiego Adama Michalaka.
Zapraszamy!

SZAFARSKA SCENA MŁODYCh, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, 28 września 2024 r. godz. 17.00

2024-09-24
mat. organizatora

mat. organizatora

SZAFARSKA SCENA MŁODYCH
Xie YiJun – fortepian
Lin Xuran – fortepian


Przed publicznością swoje umiejętności zaprezentują kolejno Xie YiJun - uczeń klasy
talentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy
oraz Lin Xuran - student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na szafarskiej scenie obok utworów Fryderyka Chopina zabrzmią także kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Ferenca Liszta, Karola Szymanowskiego i Domenico Scarlattiego.

Bilety na wydarzenie w cenie 5 złotych można nabyć za pośrednictwem naszej strony internetowej www.szafarnia.art.pl lub pod numerem telefonu 56 682 79 30

„Szafarska scena młodych” to cykl koncertów, gdzie publiczność może
towarzyszyć młodym artystom na ścieżce ich rozwoju i uczestniczyć w procesie
szlifowania talentów. Niejednokrotnie adepci szkół i akademii muzycznych
wracają do Szafarni po latach, już jako światowej klasy gwiazdy w sztuce gry na fortepianie.

Stara Szkoła kameralnie w Hipisówce - Klub Muzyczny Hipisówka ul. Mikołaja Kopernika 20,Toruń 29 września 2023r. godz.21.00

2024-09-25
mat. organizatora

mat. organizatora

Założona w 2010 roku Stara Szkoła to dla większości z nich pierwszy w życiu zespół, założony w wieku około 50 lat. Własna twórczość po polsku balansująca między bluesem, rockiem, blues-rockiem i southern rockiem.
Gramy drugą setkę koncertów, wszystkie są skatalogowane na http://staraszkola.com.pl/gallery.php
Najważniejsze to koncerty w czasie Bike Island Days 2012, Blues Express 2013 i 2018, HRPP Festival 2014, Happy Jazz Festiwal 2015, Transatlantic Blues Project 2015, Plexsound Festival 2018, Bike & Barrels Party 2015, Sztuka bez Barier 2017, londyński Jazz Café Posk 2018, Pakość Blues Music Night 2021, Suwałki Blues Festival 2022, Motocyklowy Zlot na Soli 2013, 2014, 2016 i dwie koncertowe premiery naszych płyt w HRP Pamela. Nasze koncerty były wielokrotnie retransmitowane w Radio PiK. Od początku istnienia gramy dla WOŚP.

W październiku 2017 roku miała miejsce premiera, wydanej przez HRPP Records, debiutanckiej płyty, zatytułowanej „Coraz bliżej”. Krążek zajął 2 miejsce w głosowaniu internautów www.bluesonline.pl na bluesową płytę roku 2017. Wiesław Weiss z Teraz Rock, tak napisał o tym krążku: … płyta „Bardziej zadumana i liryczna, choć nie pozbawiona ostrzejszego grania. Zaskakująco dojrzała, piękna”.

W październiku 2021 miała miejsce premiera, wydanego przez HRPP Records, koncertowego krążka zatytułowanego „Koncert”. To zapis koncertu z okazji X-lecia zespołu. 29 lutego 2020 roku w składzie Starej Szkoły zagrali Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Michał Kielak.

Nasi goście tak piszą na płycie:
„Wspaniała atmosfera podczas pobytu w Inowrocławiu urzekła mnie. To prawdziwy BAND z wielką życzliwością wobec siebie i publiczności. Poczułem smak przyjaźni u Artystów i stanowiłem z nimi jedno. Muzyka jest tego odzwierciedleniem.” Józef Skrzek

„Na tej płycie usłyszycie dobrą muzykę! Ten zespół ma dobrze poukładane harmonicznie kompozycje. Jestem pod wrażeniem wielu utworów! Dzięki za zaproszenie! Zagrałem z Wami z przyjemnością!” Apostolis Anthimos

„Na tym koncercie spotkałem się z zespołem Stara Szkoła pierwszy raz. "Kupili mnie" od razu przyjacielską atmosferą i świetnymi utworami. Grało mi się bardzo przyjemnie. Oby częściej tak!” Michał Kielak
Stara Szkoła gra w składzie:
Iwona Gulczyńska – skrzypce, Tomek Kuczma – wokal, gitara, Sławek Kuczma – bas, Dziniu Monasterski – perkusja, Heniu Chyła – instrumenty perkusyjne i gościnnie Michał Witkowski – gitara.
Naturalność i szczerość to główne cechy, zarówno muzyki, tekstów i tego co widzimy na scenie.
Panie i Panowie, zapraszamy! Stara Szkoła!
Koncert odbędzie się 28 września w Klubie Muzycznym Hipisówka, mieszczącym się przy ulicy Mikołaja Kopernika 20 w Toruniu. Start imprezy planowany na 21:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Muzyka w Zamku Niebios - Młyny Rothera, Tamka 10, Bydgoszcz, 29.09.2024r.

2024-09-25
mat. organizatora

mat. organizatora

Młyny Rothera w Bydgoszczy oraz Fundacja Kino Pomorzanin organizują cykl koncertowy Muzyka w Zamku Niebos. Inspiracją dla tego wydarzenia jest historyczna kaplica zamku w Weimarze, dla której Jan Sebastian Bach komponował swoje najbardziej uroczyste kantaty. Muzyka grana z kilku poziomów balkonów sprawiała, że wierni czuli, jak gdyby spływała na nich z nieba. Stąd właśnie jej określenie Himmelsburg - Zamek Niebios. Podobnie jak w barokowej kaplicy, gdzie muzyka zdawała się spływać na wiernych z empor, tak i w holu głównym Młynów Rothera, otoczonym balkonami i zwieńczonym szklanym dachem, poczujemy dźwięki niosące się niczym prosto z nieba.  

Muzyka w Zamku Niebios to synteza sztuk: dawnej muzyki sakralnej i współczesnej architektury industrialnej. Bydgoszcz jest Miastem Muzyki UNESCO. Wśród ważnych obszarów, dzięki którym wpisano Bydgoszcz do sieci miast kreatywnych wymieniono "Kulturę w fabrykach". Dziedzictwo poprzemysłowe dało cenny przyczynek do budowy nowej infrastruktury — tym razem infrastruktury kulturalnej. Upadłe młyny (niegdyś stały element krajobrazu miasta) zyskały drugie życie; życie obiektu łączącego tradycje przemysłowe Bydgoszczy z tradycjami muzycznymi miasta. 

W programach koncertowych cyklu znajdziemy wielkie formy wokalno-instrumentalne na duże składy wokalno-instrumentalne, ale też koncerty bardziej intymne skupiające się przede wszystkim na poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań.

W tym roku mamy 4 koncerty. Najważniejszy z nich odbędzie się  29 września. To koncert Michaelmas, podczas którego usłyszymy cztery kantaty napisane na uroczystość św. Michała Archanioła przez niemieckich mistrzów baroku: Heinricha Schütza, Johanna Christopha Bacha, Johanna Sebastiana Bacha, a także kompozycję twórcy mniej znanego, ale równie znakomitego - wrocławianina Tobiasa Zeutschnera. Kantata ta zostanie wykonana po raz pierwszy od 363 lat.

W nieoczywistej przestrzeni Młynów wystąpi zespół La Tempesta pod kierunkiem Jakuba Burzyńskiego. Prawie 40 wykonawców, których zdolności będziemy mogli podziwiać, w tym międzynarodowe gwiazdy muzyki dawnej takie jak Gustavo Gargiulo, mistrz cynku z Argentyny, Richard Šeda, mistrz cynku z Czech i Karel Beranek, wybitny czeski trębacz, zaprezentują utwory z wyjątkowo bogatym instrumentarium, w tym trąbki, puzony, kotły, cynki, oboje, dulcjany, fagoty i smyczki. Koncert zakończy monumentalny chór "Nun ist das Heil" Jana Sebastiana Bacha. 

Bydgoska Scena Barokowa 5.10 - 9.11.2024r.

2024-08-18
mat. organizatora

mat. organizatora

BYDGOSKA SCENA BAROKOWA 2024
W terminie 5 października – 9 listopada 2024 r. w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum
UKW w Bydgoszczy odbędzie się już VI edycja festiwalu BYDGOSKA SCENA BAROKOWA.
Jest to jedyny w regionie festiwal w całości poświęcony wykonawstwu muzyki dawnej na
instrumentach historycznych.
W ramach BSB 2024 Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej, główny organizator, zaplanowało 5 wyjątkowych koncertów, podczas których wystąpią znakomici artyści z Polski, Niemiec i Szwajcarii prezentując unikatowe, autorskie programy. Ideą tegorocznej edycji jest ukazanie bogactwa muzyki europejskiej i największych stylów narodowych dawnej Europy, tak więc poszczególne koncerty poświęcone będą kolejno muzyce włoskiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej, na zakończenie zaś muzyka związana z XVIII-wiecznym Królestwem Polskim.
Program Bydgoskiej Sceny Barokowej 2024:
Sobota, 5 października 2024, g. 18.00, PROLOG festiwalu BSB Il Continuo Virtuoso–włoskie szaleństwo
Wykonawcy: Martyna Pastuszka - skrzypce, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
W programie: Francesco Maria Veracini, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Gasparo
Visconti, Arcangelo Corelli
Sobota, 19 października 2024, g.18.00 Love & Melancholy – koncert angielskiej muzyki na consort viol i śpiew
Wykonawcy: zespół Anima Vaga w składzie Giovanna Baviera - śpiew, viola da gamba,
Filipa Meneses, Leonardo Bortolotto, Matthias Bergmann - viola da gamba
W programie: Tobias Hume, William Byrd, Thomas Ravenscroft, William Byrd, John Coperario, Richard Mico, Orlando Gibbons, John Jenkins
Sobota, 26 października 2024, g.18.00 Cembalo Concertato – koncert muzyki (nie tylko) niemieckiej z klawesynem w roli głównej
Wykonawcy: Alexander von Heissen - klawesyn, zespół Intemperata
W programie: Johann Sebastian Bach, Wilhelm Friedemann Bach, Joseph Haydn, Henryk
Mikołaj Górecki
Niedziela, 3 listopada 2024, g.18.00 Jours de colere– Delalande/Lully: wielki barok francuski
Wykonawcy: Helena Bregar, Elżbieta Izdebska - sopran, Matylda Staśto-Kotuła - alt,
Aleksander Rewiński - tenor, Marcin Pawelec - bas, Chór Kameralny AMFN, Barokowa
Orkiestra Festiwalowa pod kier. Marty Szymańskiej, Magdalena Filipska – przyg. Chóru
W programie: Michel Richard de Lalande – Dies Irae, Jean Baptiste Lully – Opera Armide
(wybór arii i chórów)
Sobota, 9 listopada 2024, g. 18.00 Musica per Soprano e bella Tromba - sztuka clarino w XVIII-wiecznym Królestwie Polskim
Wykonawcy: Ingrida Gápová - sopran, Paweł Hulisz - trąbka naturalna, zespół
instrumentów dawnych Et Arcus Adiuncti pod kierownictwem Pawła Hulisza
W programie: Johann Georg Conradi, Franczisek Karwalski, Kaspar Förster Młodszy, Georg
Ph. Telemann, Johann Theodor Roemhildt
Więcej informacji oraz bilety na stronie www.bydgoskascenabarokowa.pl

Rapsodia Pałucka, 6 października godz.17.00 Cukrownia Żnin

2024-09-24
mat. organizatora

mat. organizatora

Rapsodia Pałucka to kompozycja na sopran, baryton, chór i orkiestrę autorstwa Igora Jankowskiego, uznanego polsko-białoruskiego kompozytora, pedagoga i działacza muzycznego, zamówiona przez Chór Kameralny „Cantus Amici” ze Żnina. Pomysłodawcą dzieła jest dyrygent chóru, Krzysztof Fryska.

62.Bydgoski Festiwal KONTRASTY, Filharmonia Pomorska od 13.09 do 6.10. 2024r

2024-08-21
Hasłem tegorocznej 62. edycji festiwalu są Kontrasty. Odnoszą się one do naszej codzienności, tak emocjonalnie zróżnicowanej.
Podczas 10 koncertów wystąpią światowej sławy dyrygenci, soliści, chóry i zespoły kameralne prezentujące niezwykle różnorodny repertuar. Na festiwalowej estradzie wystąpi m.in.: Morawska Filharmonia Ołomuniec, Greek Byzantine Choir, Soloist Amsterdam Baroque Orchestra. Melomanom zaprezentowana zostanie muzyka do filmu „Chłopi” oraz projekt Bibobit/Osiecka. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi wybitny bas-baryton – Tomasz Konieczny, z bydgoskimi symfonikami fenomenalna skrzypaczka Veriko Tchumburidze. Festiwal zamknie monumentalne dzieło L. van Beethovena – IX Symfonia d-moll.
Preludium, czyli koncert pod gwiazdami, 23 sierpnia o godz. 20:30 na placu
K. Pendereckiego (przed gmachem FP) będzie promocyjnym wstępem do BFM. Dopełnieniem zaś będzie koncert familijny 6 października, z bajkowymi przebojami. Jesteśmy przekonani, że skontrastowany repertuar zapewni zainteresowanie różnych grup odbiorców.

II Festiwal Paderewskiego 13 -19.10.2024r.

2024-09-18
mat. organizatora

mat. organizatora

Festiwal Paderewskiego to święto Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Pierwsza jego edycja odbyła się w październiku 2023 roku. II Festiwal Paderewskiego odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Festiwal łączył będzie sfery popularno-naukowe z artystycznymi.
Będzie się składał z serii wykładów na temat Ignacego Jana Paderewskiego i historii działalności Towarzystwa Muzycznego, wykorzystania sztucznej inteligencji w muzyce oraz recitali fortepianowych. Festiwal Paderewskiego będzie przestrzenią dla młodych artystów, laureatów międzynarodowych konkursów muzycznych. Jego celem jest uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty, kompozytora, polityka – jednego z Ojców polskiej niepodległości.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu będzie wolny.

II Festiwal Paderewskiego to niezwykłe wydarzenia organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego.
PARTNEREM II Festiwalu Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Patronat medialny objęli: Telewizja Polska S.A. oddział w Bydgoszczy, Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

II Festiwal Paderewskiego zainaugurowany zostanie 13 października 2024 w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego im. I.J. Paderewskiego. Dr hab. Barbara Mielcarek Krzyżanowska z
Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprezentuje nam nieznane oblicze Ignacego Jana Paderewskiego w wykładzie pt. Ignacego Jana Paderewskiego
„ american dream”. Wieczór zakończy recital Kevina Chena, laureata I nagrody 76. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Concours de Genève (2022). W programie
usłyszymy utwory Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta.

15 października 2024 zaprosimy melomanów do Hali Pomp w Muzeum Wodociągów w
Bydgoszczy. Dr Patryka Miziuła z Politechniki Bydgoskiej przedstawi wykład pt. Generowanie muzyki przy pomocy sztucznej inteligencji. Stan obecny i niedaleka przyszłość. Wykład
poświęcony będzie eksploracji najnowszych osiągnięć w dziedzinie generowania muzyki
przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Przedstawia obecny stan technologii, w tym narzędzia i algorytmy używane do tworzenia muzyki, takie jak sieci neuronowe, modele
transformatorowe oraz generatywne sieci przeciwstawne (GAN). Omówione zostaną również
praktyczne zastosowania AI w komponowaniu, aranżacji i produkcji muzycznej, a także
potencjalne korzyści i wyzwania związane z zastosowaniem AI w branży muzycznej.
Wykład zakończy się prognozami dotyczącymi przyszłości tej technologii, wskazując na
możliwości, jakie niesie dla twórców i odbiorców muzyki. Na zakończenie wieczoru wystąpi
Jinhyung Park, laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego i Organowego im. M. K. Čiurlionisa.

17 października przeniesiemy się do Willi Blumwego, będącej siedzibą
Polskiego Radia PIK, gdzie usłyszymy wykład Grzegorza Samsona – Czy sztuczna
inteligencja może zastąpić Paderewskiego? Wieczór zakończy recital fortepianowy Alessandro Artese, laureata Grand Prix Rosario Marciano 2024: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rosario Marciano.

19 października 2024 roku powrócimy do siedziby Towarzystwa Muzycznego im. I. J.
Paderewskiego na dwa spotkania autorskie. Dr hab. Aleksandra Kłaput -Wiśniewska, profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, autorka książki
Ludzie z dobrego towarzystwa, przedstawi historię Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się promocja czwartego tomu książki Wielki akord i
spotkanie z Henryki em Martenką autorem cyklu o kulisach Międzynarodowych Konkursów pianistycznych im. I. J. Paderewskiego.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę