Dla Muzeum Okręgowego wystawy laureatów Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego są istotnym wydarzeniem, łączącym grafikę polską z grafiką światową, grafikę dawną z grafiką współczesną. Przyznane przez MOB wyróżnienie ma na celu upamiętnienie twórczości graficznej patrona instytucji Leona Wyczółkowskiego (1852-1936), wybitnego polskiego malarza i znakomitego grafika.
Ekspozycja Hanny Oinonen, zatytułowana Bydgoszcz Projekt i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen Laureatki MTG Kraków 2021, będzie prezentowana w Galerii Sztuki Nowoczesnej w terminie 7 listopada 2024 – 2 lutego 2025 roku.
Wystawa mieści się w programie towarzyszącym Międzynarodowemu Triennale Grafiki Kraków 2024. Zgodnie z koncepcją artystki i kuratorki wystawa będzie realizacją stworzoną z myślą o określonym wnętrzu ekspozycyjnym, uwzględniającą walory czasu i przestrzeni. Inspiracją dla powstającej był dla autorki pobyt w Bydgoszczy. Z uwagi na autorski charakter ekspozycji oraz unikatowość prac, w większości wykonywanych w bydgoskim muzeum, zaplanowaliśmy, że aranżacja i montaż wystawy odbędą się przy udziale Hanny Oinonen podczas rezydencji artystycznej.
W przestrzeni ekspozycji będzie można oglądać obiekty i instalacje artystyczne tworzone z uprawnych roślin ozdobnych i roślin pochodzących ze środowiska, a także przedmiotów codziennego użytku (żyrandole, krzesła), w tym tych pozyskanych z recyklingu. Dominujące na wystawie obiekty roślinne wzbogacą „obrazy” haftowane ściegiem krzyżykowym. Idea sztuki Hanny Oinonen skupia się na wyrażeniu kruchości życia, pragnieniu uchwycenia przemijających chwil, zanikających miejsc wspomnień. Wiele prac artystki zawiera wątki autobiograficzne.
W ramach projektu wystawienniczego zaplanowano obszerny program wydarzeń towarzyszących, na który składają się: cykliczne wykłady i warsztaty dla publiczności, spotkanie autorskie z Hanną Oinonen, spotkanie graficzne z zaproszonymi artystami oraz finisaż wystawy z udziałem artystki. Ekspozycji będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog z esejami.
Tytuł: Bydgoszcz Projekt i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen Laureatki MTG Kraków 2021,
termin: 7 listopada 2024 – 2 lutego 2025,
miejsce: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8,
kurator: dr Barbara Chojnacka,
współpraca kuratorska: Ewelina Kaczmarek,
aranżacja plastyczna: Hanna Oinonen.
Zobacz także
Energia Integracji - czwarta edycja - od maja do grudnia 2024r. Organizatorem projektu jest Fundacja Archipelag Inicj…
Energia Integracji to nowatorski projekt, którego ideą jest przenikanie się w relacjach wychowanków Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Młody… Czytaj dalej »
SZTUKA SAMURAJÓW BCS ul. Jagiellońska, wystawa od 21 listopada 2024 (wernisaż godz. 18.00) do 17 stycznia 2025r.
współpraca: Maciej Płotkowiak i Michał Czerniak (Fundacja NOZOMI) patronat medialny: Artinfo.pl, portal NiezlaSztuka.net, Polskie Radio PiK, Torii Wystawa… Czytaj dalej »
Grażyna Hase: Rewolucjonistka mody, CSW Toruń 27.09.2024–1.12.2024
Grażyna Hase: Rewolucjonistka mody, 27.09.2024–1.12.2024 Wystawa objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego Piotra Całbeckiego… Czytaj dalej »
"Nowe pokolenie i klasycy z kolekcji Wojciecha Fibaka" 28.06. – 06.12.2024r. CSW Toruń
Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka -28.06.2024–06.12.2024 Wernisaż wystawy: 28 czerwca (piątek), godz. 18.00 Otwarciu wystawy towarzyszyć… Czytaj dalej »
Cyfrowa podróż z Avatarem, Ogólnopolski projekt edukacyjny, IV edycja 2024/2025 Przedszkole Samorządowe im. Króla…
Współczesny świat oferuje dzieciom ogromną liczbę możliwości korzystania z nowoczesnych technologii. Jednak nie zawsze w sposób bezpieczny i odpowiedzialny… Czytaj dalej »
"Dźwięki spod igły"Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz od 11.10.2024r. do 1.10…
Sukces związany z dołączeniem Bydgoszczy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO posłużył za inspirację i tematyczny punkt wyjścia do zaprezentowania ekspozycji… Czytaj dalej »
Polki za Olzą
W projekcie "Polki za Olzą" wolontariusze fundacji Świetlik wykonają na terenie Republiki Czeskiej działania poszukiwawcze i porządkowe na terenie nieczynnego… Czytaj dalej »
Międzypokoleniowy Uniwersytet XXI wieku - Start Warsztatów: 15.09- 15.11. 2024r.(zakończony)
Małe rzeczy, wielkie sprawy Okiełznać współczesny świat i przejąć inicjatywę. Napierające nowe technologie, za którymi nie można nadążyć, coraz… Czytaj dalej »
Projekt edukacyjny pt. "Fordon (nie)zwykły" realizowany w ramach programu "Kooperacje-Fordon 2024" w dniach 7.09.-15.11.2024r…
Projekt pt. „Fordon (nie)zwykły” ma na celu zaprezentowanie uczestnikom bogactwa kulturowego dzielnicy Fordon. Przeprowadzone w ramach zajęć spacery tematyczne… Czytaj dalej »
Sejpak – „z tradycji w nowoczesność” wystawa tkanin towarzysząca XXI Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej…
Gwarowe sejpać – skubać, strzępić się – przekształciło się w nazwę dekoracyjnej, techniki tkackiej, dziś już unikatowej. Sejpak w swoim największym… Czytaj dalej »