Dotychczasowe 14. edycji, niesłabnące zainteresowanie, międzynarodowi i krajowi współorganizatorzy, uczestnicy oraz efekty poprzednich edycji są dowodem na prestiżowy charakter oraz zasadność kontynuowania tej inicjatywy. Jednym z celów przyświecających organizatorom Kongresu jest stworzenie przestrzeni dialogu, w której swoje miejsca znajdą przedstawiciele tradycyjnie odrębnych od siebie dyscyplin naukowych – po to, by wspólnymi siłami wypracowywać szersze spojrzenie naukowe na zagadnienia związane z rożnymi sferami życia człowieka. W obliczu wyzwań, z jakimi przyszło nam się obecnie mierzyć trudno jest podważać fakt, że CZŁOWIEK jest najistotniejszym celem działań naukowych, na różnych płaszczyznach. Mnogość perspektyw badawczych poprzez swoją odmienność ma stanowić inspirację do dalszych badań i formułowania wniosków, które trudno wypracować koncentrując się jedynie na osiągnięciach własnej dyscypliny naukowej.
Kongres „Jeden świat – wiele kultur”, w ramach którego odbędzie się XV Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna: „Sztuczna inteligencja jako wyzwanie dla współczesnego społeczeństwa” oraz siedem konferencji krajowych: Sztuczna inteligencja – rozwój czy zagrożenie, Państwo i prawo, Kulturowe i prawne dziedzictwo państw Europy, Artificial Intelligence in the Humanities: Perspectives and Fears, Współczesne wyzwania ekonomii, Wpływ sztucznej inteligencji na nauki inżynieryjno-techniczne, Wielokulturowość w naukach medycznych- opieka nad pacjentem.
Kongres to inicjatywa o zasięgu międzynarodowym i uznanej renomie. Świadczyć może o tym m.in. honorowy patronat (w poprzednich edycjach) Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencji Episkopatu Polski i in. W dotychczasowych, trzynastu edycjach udział wzięło kilkuset referentów zarówno z krajowych, jak i zagranicznych ośrodków badawczych, między innymi z Watykanu, Włoch, Rosji, Grecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, USA, Kazachstanu, Kirgistanu, Niemiec, Węgier, Chin, Austrii, Łotwy, Hiszpanii oraz Bośni i Hercegowiny. W planowanej edycji przewiduje się udział około 400 uczestników w tym 60 prelegentów oraz słuchaczy (w tym w formie on-line). Kongres poprzez wieloletnią tradycję utwierdza w przekonaniu, że realizowane w jego ramach wydarzenia uzyskały wysokie znaczenie dla upowszechniania wyników prac badawczych naukowców biorących w niej udział.
Podczas tegorocznego Kongresu w dniu 25 października odbędą się imprezy towarzyszące a w dniu 26 października obędą się konferencje.