Ogólnopolski Festiwal "Brodnicka Uczta Teatralna 2024" - Brodnicki Dom Kultury, ul. Przykop 43 w dniach od 20 do 22 września 2024r.(zakończony)
Teatr od zawsze był miejscem międzypokoleniowych spotkań, przestrzenią sprzyjającą rozmowie, także osób o odległych, życiowych doświadczeniach czy rozbieżnych poglądach. Nie wyobrażamy sobie przestrzeni kulturalnej bez teatru – bez magii sceny, która ma niezwykły dar jednoczenia tego, co pozornie niejednorodne. Doskonale o tym wiedzą publiczność i uczestnicy Ogólnopolskiego Festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna gdzie, jak w teatralnej rodzinie, różne pokolenia artystów mogą liczyć na swoje wzajemne wsparcie i zrozumienie, gdzie doświadczenie mistrzów łączy się z kreatywnością amatorów. OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BRODNICKA UCZTA TEATRALNA, w skrócie "BUT, trwa trzy dni i staramy się, by co roku otwierała go inna gwiazda sceny teatralnej. W tym roku zainauguruje go Jowita Budnik, sztuką "Supermenka". Kolejne dni BUTa, to przegląd spektakli amatorskich teatrów studenckich, "po pracy" i młodzieżowych z całej Polski, które zostały zakwalifikowane na podstawie przesłanych nagrań spektakli. W tym roku o uczestnictwo w Festiwalu ubiegało się 85 teatrów, zostało zakwalifikowanych 10.
W tym roku w jury zasiądą:
Aleksandra Konieczna - aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, Laureatka 3 ORŁÓW za role w filmie "Ostatnia rodzina" w reż. Jana P Matuszyńskiego, "Jak pies z kotem" w reżyserii Janusza Kondratiuka i "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy. Zdobywczyni 3 ZŁOTYCH Lwów Gdyńskich za te same rolę.Doświadczenie teatralne zdobywała pracując z najlepszymi reżyserami w kraju i Europie: z Krystianem Lupą, Grzegorzem Jarzyną, Krzysztofem Warlikowskim i Rene Polleschem grając wiele dużych i wybitnych ról.Wyreżyserowała około 10ciu przedstawień teatralnych w teatrach warszawskich, w tym "Tlen" według Iwana Wyrypajewa, które Piotr Gruszczyński w swej recenzji nazwał "współczesnym Czechowem". Była pedagożką w Akademii Teatralnej w Warszawie i Szkole Filmowej w Łodzi.
Paweł Szkotak - aktor, reżyser i założyciel legendarnego Teatr Biuro Podróży.
Jest dyplomowanym reżyserem teatralnym, a także absolwentem psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest laureatem kilkunastu nagród indywidualnych za reżyserię, a także zdobywcą wielu wyróżnień zespołowych za spektakle w jego reżyserii. Jest też laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (1991), Nagrody Ministra Kultury i Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych (2002), w 2005 roku otrzymał Paszport Polityki w dziedzinie teatru; odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008), a w 2014 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Założony przez Pawła Szkotka w 1988 roku Teatr Biuro Podróży – w którym łącznie zrealizował kilkanaście spektakli – jest jednym z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych. Sławę Teatrowi przyniosły efektowne spektakle plenerowe: Giordano (1992), Carmen funebre (1994), Selenauci (1999), Millenium Mysteries (2000), Rękopis Alfonsa van Wordena (2001) i Kim jest ten człowiek we krwi? (2005). W nieco innej stylistyce i dla zamkniętej, kameralnej przestrzeni powstały przedstawienia Pijcie ocet, Panowie (1998), Nie wszyscy są z nas (1997) czy Zaćmienie (2003).
Agnieszka Suchora - aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST w 1990 roku
od 1990 roku nieprzerwanie aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie , występowała również w Teatrze Dramatycznym , Teatrze Prezentacje oraz Imka; w latach 1994-2005 występowała w Kabarecie Olgi Lipińskiej w TVP, laureatka nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza w 1992 roku,zdobywczyni nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2018 za rolę Teresy w filmie "Cicha noc" Piotra Domalewskiego; laureatka nagrody Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry, za rolę Radczyni w "Weselu" Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego w 2019, laureatka nagrody aktorskiej za rolę Wandy w spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojtka Malajkata na 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu „Brodnicka Uczta Teatralna jest Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki „Bractwo”, które otrzymało za niego Nagrodę Marszałka WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, pod nazwą „RODZYNKI Z POZARZĄDÓWKI”, w VIII Edycji konkursu na Najlepszą Inicjatywę Społeczną, realizowaną przez Organizację Pozarządową. Koordynatorem But 2024 Jest Aneta Giemza-Bartnicka, prezes stowarzyszenia „Bractwo”.
Na organizację festiwalu otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz z Gminy Miasta Brodnicy.