IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa BYDGOSTIANA - Tożsamość Miasta, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, 23-24.05.2024r.(zakończona)
W historii Bydgoszczy i regionu kryje się jeszcze wiele tajemnic, białych plam i niesłusznie
zapomnianych postaci. Nieco więcej światła na dzieje miasta rzucą uczestnicy IV
Ogólnopolskiej konferencji naukowej „Bydgostiana” organizowanej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Początek już w najbliższy czwartek 23 maja o godz. 9:00. Hasło przewodnie tegorocznej „Bydgostiany” to „tożsamość miasta”. 23 i 24 maja prelegenci o różnych specjalnościach naukowych – od historyków przez psychologów po konserwatorów zabytków – spotkają się w murach Muzeum Okręgowego, by zaproponować nowe ścieżki dyskusji o dziejach Bydgoszczy oraz jej dawnej i współczesnej kulturze.
W IV edycji konferencji weźmie udział ponad 40 naukowców i badaczy lokalnej historii – poza silną bydgoską reprezentacją swoją obecność potwierdzili przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim.
Jaka jest tożsamość Bydgoszczy? Odpowiedzi będą szukać w siedzibie Muzeum Okręgowego
Interdyscyplinarny charakter „Bydgostiany” przekłada się na sporą i jednocześnie frapującą rozpiętość tematyczną wystąpień. Przykłady? W ciągu dwóch dni posłuchamy prelekcji m.in. o bydgoskiej
gwarze, fotografach z XIX w., reklamie świetlnej, jachcie „Euros”, Starym Fordonie
czy szlaku bojowym 8. Bydgoskiego Pułku Piechoty. Autorzy referatów spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy Bydgoszcz to miasto-ogród, czy może miasto ogrodów, i przeprowadzą psychoanalizę na miejskim organizmie. Uwaga skupi się również na biografiach konkretnych osób na różne sposoby związanych z regionem.
Losy części z nich są znane i dobrze udokumentowane, są jednak i takie życiorysy, które warto przywrócić zbiorowej pamięci. Wśród nazwisk widniejących w programie sesji naukowej są m.in. Teofil Magdziński, Maksymilian Antoni Piotrowski, ks. Jan Filipiak, Wiesława Aniela Cichowicz i Marceli Neyder. Czy to oznacza, że całość zamknie się w stricte historycznym kluczu? – Wręcz przeciwnie – zapewniają organizatorzy i dodają, że dyskusja nie będzie unikać wątków osadzonych we współczesności i tych mapujących przyszłość. Mowa zarówno o szansach rozwojowych, ale i wyzwaniach czy zagrożeniach, które stoją przed nowoczesnym miastem.
Obrad w sali audiowizualnej MOB przy Gdańskiej 4 będzie mógł wysłuchać każdy, a koszt biletu na pojedynczy dzień konferencji wyniesie 5 zł.
„Bydgostiana” zagościła na kulturalnej mapie Bydgoszczy w 2021 roku. Ubiegłoroczną odsłonę konferencji w dużej części poświęcono działalności Muzeum Okręgowego im. Leona
Wyczółkowskiego, które obchodziło wówczas 100. rocznicę powstania.